Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar AUTO - PIESE, ACCESORII, CONSUMABILE, etc > Electrice si Electronica

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-12, 12:38   #1
kta222

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 5
Default --> PROIECTE AUTO LA COMANDA CU MICROCONTROLERE <--

REALIZAM PROIECTE electronice in domeniul auto cu microcontrollere pe 8 biti.

LISTA DE POIECTE CU MICROCONTROLERE PIC- domeniul auto:

]-computer de bord auto (functii : tensiune (cu avertizari-supraincarcare, incarcare insuficienta), temperatura ambianta in grade celsius (cu avertizari si indicatii de crestere sau scadere a temp.) cu afisare a valorilor pe LCD alfanumeric 2X16 carctere(LCD backlight albastru)-cost proiect 200ron

]-computer de bord cu afisare pe LCD alfanumeric 16x2 a intensitatii luminoase in procente si actionarea unui indicator optic (LED) si a unui releu ce comanda automat aprinderea farurilor farurile (ex. trecerea printr-un tunel)- cost proiect 180 ron

]-computer de bord auto (functii : tensiune (cu avertizari-supraincarcare, incarcare insuficienta), temperatura ambianta in grade celsius (cu avertizari si indicatii de crestere sau scadere a temp.) + temperatura motor in grade celsius (cu atentionare fierbere motor sau scaderea temp. motorului) cu afisare a valorilor pe LCD alfanumeric 2X16 carctere(LCD backlight albastru)-cost proiect 220ron

]-computer de bord cu modul LCD(2X16 chr.) pentru indicarea turatiei motorului-cost proiect180 ron


]-computer de bord auto (functii : tensiune (cu avertizari-supraincarcare, incarcare insuficienta), temperatura ambianta in grade celsius (cu avertizari si indicatii de crestere sau scadere a temp.) + temperatura motor in grade celsius (cu atentionare fierbere motor sau scaderea temp. motorului) cu afisare a valorilor pe LCD alfanumeric 2X16 carctere(LCD backlight albastru)-cost proiect 220ron


]-computer de bord cu modul LCD(2X16 chr.) pentru indicarea turatiei motorului-cost proiect180 ron
]-computer de bord cu modul LCD(2x16chr.) cu toate functiile enuntate mai sus -330 ron

]-avertizor lumini aprinse cu indicatie sonora+luminoasa-50ron


Daca se doresc si alte proiecte de natura electronica, acestea vor fi discutate in scopul realizarii in momentul in care ne contactati.

Garantie pentru orice lucrare 30 de zile.
Contact :
tel. telefon0741151095
YM. sunny_tnt22
kta222 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 14:58   #2
turi

Stage 1
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 15
Default Re: --> PROIECTE AUTO LA COMANDA CU MICROCONTROLERE <--

La un passat din 2001 (nu am computer de bord) ce se poate realiza ?
turi is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 15:29   #3
kta222

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 5
Default Re: --> PROIECTE AUTO LA COMANDA CU MICROCONTROLERE <--

Salut. Pot sa iti realizez un computer cu microcontroller si cu afisare pe LCD 2 linii, 16 caractere de culoare albastra si cu taste pentru navigare in meniu cu urmatoarele functii :
-temperatura interioara, temperatura exterioara, temperatura motorului (atentionare la temperaturi mari)
-atentionare la inghet si formarea poleiului
-afisarea tensiunii de incarcare si atentionare cand sunt probleme
-aprinderea automata a luminilor (efect fade-aprindere treptata) din interior atunci cand e intuneric
-acceleratia exprimata in G (forta N/m2)
-reglarea temperaturii interioare la o valoare setata din computer
-senzori pentru geamuri(daca apare un obstacol geamul se opreste si coboara putin)
-daca ai perdelute pe spate cu motor-(retragerea lor cand intri in mars aller si apoi ridicarea acestora sau/si retragerea acestora in trepte in functie de intensitatea luminoasa de afara)
-senzor in infrarosu- la apropiere (de exemplu cand te apropii cu mana de senzor) sa actionezi ceva (un motor, un releu, sau ce se doreste)








Quote:
Originally Posted by turi View Post
La un passat din 2001 (nu am computer de bord) ce se poate realiza ?
kta222 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 18:33   #4
turi

Stage 1
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 15
Default Re: --> PROIECTE AUTO LA COMANDA CU MICROCONTROLERE <--

Salut. Pot sa iti realizez un computer cu microcontroller si cu afisare pe LCD 2 linii, 16 caractere de culoare albastra si cu taste pentru navigare in meniu cu urmatoarele functii :
-temperatura interioara, temperatura exterioara, temperatura motorului (atentionare la temperaturi mari) asta face climatronicul
-atentionare la inghet si formarea poleiului
-afisarea tensiunii de incarcare si atentionare cand sunt probleme
-aprinderea automata a luminilor (efect fade-aprindere treptata) din interior atunci cand e intuneric
-acceleratia exprimata in G (forta N/m2)
-reglarea temperaturii interioare la o valoare setata din computer
-senzori pentru geamuri(daca apare un obstacol geamul se opreste si coboara putin)
-daca ai perdelute pe spate cu motor-(retragerea lor cand intri in mars aller si apoi ridicarea acestora sau/si retragerea acestora in trepte in functie de intensitatea luminoasa de afara)
-senzor in infrarosu- la apropiere (de exemplu cand te apropii cu mana de senzor) sa actionezi ceva (un motor, un releu, sau ce se doreste)[/QUOTE]

Dar acest computer unde se va monta ?
1 ptr afisare temperatura am climatronic deci nu are rost am climatronic
2 are la inghet si formarea poleiului - nici asta ca imi apare
3 afisarea tensiunii de incarcare si atentionare cand sunt probleme - asta ma intereseaza
4 aprinderea automata a luminilor (efect fade-aprindere treptata) - cred ca face dea asta
5 senzori pentru geamuri - nu ca se opresc automat
6 daca ai perdelute - e berlina si am folii
7senzor in infrarosu - ma intereseaza

Cam asta ar fi
turi is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 19:39   #5
kta222

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 5
Default Re: --> PROIECTE AUTO LA COMANDA CU MICROCONTROLERE <--

Se poate decupa si monta pe consola sau in orice alt loc. Va veni montat doar LCD-ul si senzorul de proximitate.Senzorul are o raza de 0-20cm si se poate comanda un releu atunci cand detecteaza miscare.

Dar acest computer unde se va monta ?
1 ptr afisare temperatura am climatronic deci nu are rost am climatronic
2 are la inghet si formarea poleiului - nici asta ca imi apare
3 afisarea tensiunii de incarcare si atentionare cand sunt probleme - asta ma intereseaza
4 aprinderea automata a luminilor (efect fade-aprindere treptata) - cred ca face dea asta
5 senzori pentru geamuri - nu ca se opresc automat
6 daca ai perdelute - e berlina si am folii
7senzor in infrarosu - ma intereseaza

Cam asta ar fi[/QUOTE]
kta222 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-12, 12:59   #6
camyll80

Stage 4
 
camyll80's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 177
Default Re: --> PROIECTE AUTO LA COMANDA CU MICROCONTROLERE <--

Quote:
Originally Posted by kta222 View Post
REALIZAM PROIECTE electronice in domeniul auto cu microcontrollere pe 8 biti.

LISTA DE POIECTE CU MICROCONTROLERE PIC- domeniul auto:

]-computer de bord auto (functii : tensiune (cu avertizari-supraincarcare, incarcare insuficienta), temperatura ambianta in grade celsius (cu avertizari si indicatii de crestere sau scadere a temp.) cu afisare a valorilor pe LCD alfanumeric 2X16 carctere(LCD backlight albastru)-cost proiect 200ron

]-computer de bord cu afisare pe LCD alfanumeric 16x2 a intensitatii luminoase in procente si actionarea unui indicator optic (LED) si a unui releu ce comanda automat aprinderea farurilor farurile (ex. trecerea printr-un tunel)- cost proiect 180 ron

]-computer de bord auto (functii : tensiune (cu avertizari-supraincarcare, incarcare insuficienta), temperatura ambianta in grade celsius (cu avertizari si indicatii de crestere sau scadere a temp.) + temperatura motor in grade celsius (cu atentionare fierbere motor sau scaderea temp. motorului) cu afisare a valorilor pe LCD alfanumeric 2X16 carctere(LCD backlight albastru)-cost proiect 220ron

]-computer de bord cu modul LCD(2X16 chr.) pentru indicarea turatiei motorului-cost proiect180 ron


]-computer de bord auto (functii : tensiune (cu avertizari-supraincarcare, incarcare insuficienta), temperatura ambianta in grade celsius (cu avertizari si indicatii de crestere sau scadere a temp.) + temperatura motor in grade celsius (cu atentionare fierbere motor sau scaderea temp. motorului) cu afisare a valorilor pe LCD alfanumeric 2X16 carctere(LCD backlight albastru)-cost proiect 220ron


]-computer de bord cu modul LCD(2X16 chr.) pentru indicarea turatiei motorului-cost proiect180 ron
]-computer de bord cu modul LCD(2x16chr.) cu toate functiile enuntate mai sus -330 ron

]-avertizor lumini aprinse cu indicatie sonora+luminoasa-50ron


Daca se doresc si alte proiecte de natura electronica, acestea vor fi discutate in scopul realizarii in momentul in care ne contactati.

Garantie pentru orice lucrare 30 de zile.
Contact :
tel. telefon0741151095
YM. sunny_tnt22
Salut
M-ar interesa ce s-ar putea face pt un golf 3 cu motor 1.8 T si electronica de G60?Mersi
camyll80 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-12, 16:52   #7
kta222

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 5
Default Re: --> PROIECTE AUTO LA COMANDA CU MICROCONTROLERE <--

Salut,pe xenoane, daca ai , se poate face un stroboscop pe faza lunga, cu setare din meniu al timpilor,tipului de joc de lumini, etc. + toate proiectele pe care le-ai citit mai sus.


M-ar interesa ce s-ar putea face pt un golf 3 cu motor 1.8 T si electronica de G60?Mersi[/QUOTE]
kta222 is offline   Reply With Quote
Old 18-05-12, 12:23   #8
Loreen1966

Stage 2
 
Loreen1966's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 30
Default Re: --> PROIECTE AUTO LA COMANDA CU MICROCONTROLERE <--

BUNA ZIUA ,

Realizati proiecte GERBER si BOM ?

Ce aume ar fi necesar pentru realizarea unui astfel de proiect ?

Ma intereseaza pentru un PCB la bordul masinii mele.
Loreen1966 is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -