Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar AUTO - PIESE, ACCESORII, CONSUMABILE, etc > Tuning Exterior

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 29-11-07, 20:23   #1
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Interes in piese de carbon?

Sper sa nu incalc vreo regula a forumului, dar vroiam sa vad ce fel de interes este pentru piese din fibra de carbon in romania. Eu fac piese aici in canada de vreun an pentru masinile de aici, si fiindca am avut atatia interesati am tot crescut, si acuma am inceput si cu piese pentru masinile europene de aici... deci nu mi-ar fi greu sa le trimit prin posta in romania, la niste prieteni care sa se ocupe de vanzare... m-am interesat de transport, si nu e decat dublu cat ma costa sa trimit in america, deci destul de ieftin si eu m-as putea ocupa de asta... asta daca va intereseaza...

deocamdata la europene, nu am facut piese decat pentru audi A4 B7, anume eleron pentru bara din spate din carbon, cutie de subwoofer din carbon (custom fit pentru gaura din stanga din portbagaj) cu placa pentru amplificator din carbon (pentru gaura din dreapta din portbagaj), si acum o sa ma apuc sa fac un kit pentru a schimba cele 9 piese de lemn de la interior cu carbon, ca la RS4....

de asemenea, am facut 2 chestii pentru BMW E30, o placa din carbon pentru montarea placutei de numar in spate, si buzunarele interioare de la usi din carbon, si mai am cateva piese planuite dar va zic de ele daca sunteti interesati doar...

asta e doar un exemplu, as putea sa fac mai tot, dar imi trebuie matrize, deci pentru inceput nu as putea sa ofer decat piese pentru masini gen VW, audi, mercedes, bmw, volvo, majoritatea celor japoneze si normal, alea americane.

daca sunte-ti interesa-ti pot sa pun si niste poze, sau un link la website....

George

Last edited by AlliedComposites; 29-11-07 at 20:25.
AlliedComposites is offline  
Old 29-11-07, 21:14   #2
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Interes in piese de carbon?

dupa ce am vazut preturile la celelalte piese de carbon care se vand pe website, pot sa va garantez ca preturile o sa fie mult mai joase...

de exemplu, grilele pentru BMW care le vinde cineva cu 100+ euro... eu ii fac lu unu acum un set pentru E30 si nu il costa decat $25 ca sunt asa de mici si e carbon adevarat, nu abtipild
AlliedComposites is offline  
Old 29-11-07, 22:41   #3
Alfa_band

Stage 5
 
Alfa_band's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,113
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Interes in piese de carbon?

Pot sa pui niste poze cu lucrarile?In special pt e30.Merci
Alfa_band is offline  
Old 29-11-07, 22:52   #4
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Interes in piese de carbon?

uite website-ul... lucrez sa-l fac mai prezentabil, si sa pun mai multe poze, dar e aceptabil. Pana acuma nu prea am avut nevoie de website pentru ca cu majoritatea clientilor de aici vorbesc direct pe forumuri.

www.alliedcomposites.com

paginile canadiene si americane au cele mai multe detalii... o sa fie multe updaturi deci mai treceti din cand in cand

Cat despre E30:

-in pozele alea, placa nu are cele 4 gauri de montare date inca... o sa pun poze si cu gaurile date

-buzunarele, n-am facut decat un set pana acuma, mai demult, deci nu prea am poze, dar pot sa-ti trimit

-celelalte piese care vreau sa le fac sunt cele doua grile, si POATE un eleron simplu pentru bara din fata (am un client care are una din plastic, si o vrea duplicata in carbon, si ma gandeam sa fac mai multe pentru toata lumea folosind matritza lui)

Last edited by AlliedComposites; 29-11-07 at 22:55.
AlliedComposites is offline  
Old 30-11-07, 10:38   #5
FUBU_S

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 325
Member of:
[Nissan]
Default Re: Interes in piese de carbon?

nu iti merge saitu... pentru Nissan 200sx, 180sx, 240sx. din 90-94 ai ceva?
FUBU_S is offline  
Old 30-11-07, 18:48   #6
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Interes in piese de carbon?

Quote:
Originally Posted by FUBU_S View Post
nu iti merge saitu... pentru Nissan 200sx, 180sx, 240sx. din 90-94 ai ceva?
mai incearca o data, ca la mine merge...

uite sectiunea de S13 (240sx, etc):

http://alliedcomposites.com/george/website/s13.html


deocamdata fac doar piesa centrala la bord, usita de la scrumiera, cotiera centrala, si capace pentru faruri.... Am facut si un eleron pentru S13, dar nu merge decat pentru unu din bodykit-uri (o sa pun poze noi pe sectiunea asta din website in curand). Am si doua glovebox-uri aici de la doi clienti care le vor, deci le voi aduaga si pe ele in catalog dupa ce le termin si ies bine

cam atat pentru S13 deocamdata, decat daca fac rost de niste oglinzi exterioare, si atunci o sa le fac si pe alea... Pentru cei de aici o sa le fac si portbagaje si capote, dar alea ar fi cam greu de trimis pana in romania... Daca ai vreo sugestie spune-mi, fiindca astea sunt doar piesele care lumea de aici mi le-a cerut pana acuma, si poate mai sunt si altele

daca altcineva are intrebari sau sugestii nu ezitati fiindca nu ma doare mana sa raspund la oricate intrebari aveti, sau daca doar vreti mai multe informatii si poze Cum spuneam mai sus, daca nu gasiti toate datele in sectiunea romana, uitati-va si pe sectiunea canadiana si americana, caci acelea au cele mai multe categorii si informatii

Last edited by AlliedComposites; 30-11-07 at 18:52.
AlliedComposites is offline  
Old 30-11-07, 19:04   #7
BlacK_KilleR

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 388
Member of:
[SEAT]
Default Re: Interes in piese de carbon?

pentru un seat ibiza poti face ceva la interior???sau exterior......ibiza r din 2005
BlacK_KilleR is offline  
Old 30-11-07, 19:21   #8
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Interes in piese de carbon?

nu prea, pentru ca nu avem SEAT-uri aici... altfel, pot sa fac aproape orice piesa pentru orice masina, barca, tractor, avion, sau chiar si pentru casa/garaj (capacul de veceu din fibra de carbon ).... orice... dar imi trebuie matritza...


sincer, daca exista interes real in produse din fibra de carbon in romania, sau daca ma extind destul in europa, o sa deschid pana la urma un mic sediu si in romania, de unde sa produc piesele pentru market-ul european. Am deja totul aranjat pentru cand o sa vina clipa, inclusiv spatiul, mana de lucru, si restul, dar intai vreau sa cunosc mai bine piata locala si ce se cere, inainte de a comite la asa ceva. Deci daca va arati interesul, desi nu va pot ajuta pe toti acum, as putea in viitorul apropiat.

De asemenea, cand o sa incep sa trimit piese in romania, o sa le trimit in cutii mai mari, mai multe o data, si daca treaba merge bine, pot sa-l rog pe unu din prietenii mei din bucuresti, sa se duca la dezmembrari, sa scoata exact ce piese vreti voi, sa mi le trimita prin posta ca sa le am de matrize si sa vi le pot face... sigur, o sa dureze ceva timp, dar daca e o masina po****ra pentru care pot vinde acelasi gen de piesa la mai multi, atunci o sa acopar eu costul de a gasi matrizele si de a le trimite in canada.

Deci, o sa incerc sa va ajut cat de mult pot, la orice dorinta aveti, dar nu va suparati daca unele chestii nu pot fi facute inca...

POATE de la vara o sa pot sa produc direct din romania, dar nu pot garanta
AlliedComposites is offline  
Old 01-12-07, 16:43   #9
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Interes in piese de carbon?

pentru cei cu E30:

-am gasit o pleoapa din fibra de sticla, de vanzare aici pe forum, si o sa o cumpar ca sa fac pleoape din fibra de carbon pentru cei de aici (sau din fibra de sticla, ca aici nu se gasesc de nici un fel)...

-as putea normal sa le vand si in romania daca sunteti interesati... se pare ca sunteti, fiindca deja doua persoane mi-au pomenit de piesa asta, dar mai intreb, ca daca sunteti mai multi putem grabi lucrurile mai mult.

- nu m-am gandit inca la pret, dar voi cam cat ati da pe una (din carbon)? In jur de 100 euro? un pic mai mult? un pic mai putin?

oricum cred ca pleoapa ar arata grozav cu o capota de carbon
AlliedComposites is offline  
Old 04-12-07, 14:29   #10
corraptor_evo
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
corraptor_evo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 845
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Interes in piese de carbon?

Ma intereseaza orice piesa pentru VW Corrado. Stiu ca in Canada s-au livrat citeva mii de bucati intre '92 si '95. Exixta cluburi, site-uri si ateliere specializate pentru aceasta masina.
http://www.kompressorcanada.ca
http://www.corrado-club.ca/forum
http://www.corradoworld.com

etc.
__________________
VW Corrado VRTurboSyncro... Live!
Raise the boost and praise the Lord!
http://www.corradodatabase.com/index...orrado&id=3020
corraptor_evo is offline  
Old 04-12-07, 17:36   #11
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Interes in piese de carbon?

da da, cunosc corrado bine de tot... aveam un prieten care bagase mai bine de 30,000 intr-unu acum cativa ani, si pe vremea aia ma gandeam serios sa-mi iau si eu unu.

O sa vad ce pot sa fac... exista pe drumuri, dar la dezmembrari n-am vazut, deci o sa vorbesc cu astia de pe forumurile locale sa vad daca unu nu are o masina de piese... Cam ce te-ar interesa mai mult: piese de interior, sau preferabil pentru exterior?

Trebuie sa ies nitel in oras, dar cand ma intorc o sa pun poza cu eleronul de S13 si 240sx pentru FUBU_S si ceilalti interesati ca el

De asemenea, am dat o fuga ieri pe la dezmembrari, si desi nu prea am gasit ce vroiam, printre chestiile care poate va intereseaza si pe voi, am luat un interior de Mitsubishi Eclipse (a doua generatie, 95-99) si o sa ma apuc imediat sa fac piese si pentru masina asta.

Last edited by AlliedComposites; 04-12-07 at 17:38.
AlliedComposites is offline  
Old 05-12-07, 12:51   #12
corraptor_evo
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
corraptor_evo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 845
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Interes in piese de carbon?

Bloodfart, ORICE piesa de Corrado! Capota, aripi, eleron, spoilere, piese din bord, de pe portiere, ochelarii de la faruri, grila... Spune-mi tu ce gasesti...
corraptor_evo is offline  
Old 05-12-07, 13:41   #13
StoicaR

Stage 4
 
StoicaR's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 207
Default Re: Interes in piese de carbon?

fete de usi pt toyota celica t20 din `96 - iti dau fete de usi care le am acum dak te ajuta
StoicaR is offline  
Old 05-12-07, 13:52   #14
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Interes in piese de carbon?

celica am vazut o gramada pe la dezmembrari, nu ar trebui sa fie problema... deci vrei piese de carbon care sa acopere (sa se lipeasca pe) usile originale nu, ca sa arate a carbon, dar sa nu coste o tona? Am facut deja chestii din astea pentru portbagaje, deci nu ar fi o problema...

e ger de tot aici acum, dar daca te intereseaza, cand vine o zi mai calduta dau o fuga si iau usile... ar fi mult prea scump sa le trimiti tu pana aici... daca vrei, pot sa iau doua usi si sa laminez fibra de carbon direct pe metal, ca sa nu trebuiasca lipita si sa fie acolo pe veci, si sa-ti trimit prin posta piesele terminate, daca asta este un showcar si vrei sa arate perfect de parca ar fi 100% din carbon
AlliedComposites is offline  
Old 05-12-07, 13:53   #15
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Interes in piese de carbon?

Quote:
Originally Posted by corraptor_evo View Post
Bloodfart, ORICE piesa de Corrado! Capota, aripi, eleron, spoilere, piese din bord, de pe portiere, ochelarii de la faruri, grila... Spune-mi tu ce gasesti...
ok, am inteles atunci sa vad ce pot sa fac pentru tine
AlliedComposites is offline  
Closed Thread


- Copyright 2024 4Tuning -