Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar AUTO - PIESE, ACCESORII, CONSUMABILE, etc > Turbine & Blow Off

Reply
 
Thread Tools
Old 19-06-07, 10:38   #1
mgi1400

Stage 2
 
mgi1400's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 72
Default cumpar turbina garett t3

cumpar turbina garett t3 racita cu apa si ulei noua sau second-hand in stare buna. tel 0721548115, 0752548115.
mgi1400 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 16:15   #2
tm8bnz

Stage 5
 
tm8bnz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,584
Member of:
[Moderators]
[RR]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: cumpar turbina garett t3

d'astea racite cu ulei nu am auzit sa existe,esti sigur ca vrei sa fie racita si cu apa si cu ulei ?!
tm8bnz is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 16:48   #3
mgi1400

Stage 2
 
mgi1400's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 72
Default Re: cumpar turbina garett t3

la mine e racita si cu ulei deoarece inainte de a intra in turbina uleiul trece printr-un radiator; dar daca vrei tu sa fie doar racita cu apa
mgi1400 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 16:56   #4
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: cumpar turbina garett t3

Quote:
Originally Posted by mgi1400 View Post
la mine e racita si cu ulei deoarece inainte de a intra in turbina uleiul trece printr-un radiator; dar daca vrei tu sa fie doar racita cu apa
uleiul este pt ungere nu si racire
radiatorul este ca sa tina uleiul cat mai rece si sa isi pastreze calitatiel lubrifiante.
apa este pt racire.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 20:23   #5
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: cumpar turbina garett t3

Mai luati si studiati si FARA offtopic daca se poate. Racirea unei turbine se face in primul rand cu uleiul ce asigura si lubrifierea segmentilor/rulemtilor ,circuitul de apa prezent la unele doar ajutand intr-o anumita masura....nu prea mare. Chestiile astea sunt notiuni cam elementare ce se invatza ori la scoala,ori pe net,ori IN PRACTICA

Daca cineva nu crede ceea ce se spune in atasamentul meu,pot sa mai dau multe alte exemple,in care este tratat subiectul cu mult mai detaliat....

PS: Nemilosu, fara a dori sa ofensez in vreun fel,nu pot sa nu remarc o concluzie cel putin stranie ce se poate trage din afirmatia ta,si anume aceea ca turbinele care nu au circuit de apa ,nici nu se racesc decat dupa ce opresti motorul...deci .... ...si tu si mai ales tm8bnz v-ati cam facut de ras...macar daca nu stii ceva sigur,nu te apuca sa faci si misto......Doar un sfat de la unu mai batran

PS2: tm8bnz si Nemilosu, in mod normal ar trebui sa va fi sters posturile ...poate si mai mult de atat.....insa prefer a incerca sa indrept putin lucrurile legate de bagajul de cunostinte...asta ar trebui sa fie cel mai de pretz avantaj al unui forum.Numai ca aspectul de care marea majoritate nu tinem seama este ca forumul exista fiind guvernat de niste reguli/reglementari...deloc imposibil de respectat
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	turbina howstuffworks.jpg
Views:	102
Size:	127.8 KB
ID:	289098  
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.

Last edited by lascarica; 19-06-07 at 21:50.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 23:36   #6
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Unhappy Re: cumpar turbina garett t3

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
PS: Nemilosu, fara a dori sa ofensez in vreun fel,nu pot sa nu remarc o concluzie cel putin stranie ce se poate trage din afirmatia ta,si anume aceea ca turbinele care nu au circuit de apa ,nici nu se racesc decat dupa ce opresti motorul...deci .... ...si tu si mai ales tm8bnz v-ati cam facut de ras...macar daca nu stii ceva sigur,nu te apuca sa faci si misto......Doar un sfat de la unu mai batran

PS2: tm8bnz si Nemilosu, in mod normal ar trebui sa va fi sters posturile ...)
chiar te rog sa il stergi pe al meu .
acum mi-amm dat seama ca am scris o tampenie.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 20-06-07, 21:45   #7
tm8bnz

Stage 5
 
tm8bnz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,584
Member of:
[Moderators]
[RR]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: cumpar turbina garett t3

Eu raman la ceea ce sustin !
Lafel poti spune si turbina racita pe aer ca doar sufla vantu pe ea daca e pusa in curent de aer,e o facilitate de transfer temperatura,dar nu e menirea lui,si niciodata nu a fost intentionata "racirea"acesteia cu ulei.
Daca erau racita cu ulei din start,evident nu mai era navoie de apa.

Evident ca parerile sunt impartite dar precum uleiul are obiectivul primar de a unge turbina apoi ca rezultanta benefica usoara racire a acesteia,lafel si apa are ca obiectiv primar racirea turbinai apoi ca rezultanta proasta corodarea acesteia (uz apa normala)

Incheiem pledoaria,si sunt de acord si cu ce spui tu lascarica,doar ca eu am sa imi pastraz punctul meu de vedere !
__________________
Driving a race car is like sex,all men think they're good at it ! ... Jay Leno
tm8bnz is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -