Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 04-08-14, 20:20   #1
danielMarius

Stock
 
danielMarius's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 7
Default Accident usor in parcare

Buna ,sunt nou pe site-ul asta si nu stiu daca mai sunt posturi legate de asa ceva ,insa vreau sa gasesc un raspuns concret.
Deci sa incep ..sunt incepator ,am masina de vreo 3 saptamani. Acum o saptamana am fost intr-o parcare si din neatentie am agatat masca unei masini , doar putin ,nici nu era cine stie ce vizibil .M-am panicat si am plecat ( langa ,acolo era un nene paznic) Mentinonez ca masina mea nu a patit nimic ,nici o urma (am un golf 5 din 2007). Azi dupa masa am primit un plic sa ma prezint la politie cu RCA si carnetul de conducere . Credeam ca subsemnatul avea CASCO si nu m-am gandit la repercusiuni . Care sunt urmarile ? Poate sa imi ia permisul ?
danielMarius is offline   Reply With Quote
Old 04-08-14, 21:00   #2
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Accident usor in parcare

Ca proaspat posesor de permis , nu ar trebui sa stii legislatia ?Du te la politie si afla ce se intampla .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 04-08-14, 21:02   #3
danielMarius

Stock
 
danielMarius's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 7
Default Re: Accident usor in parcare

Stiu legislatia , frumos raspuns ..am cautat doar un ajutor . Stiu ca s-ar putea sa imi ia permisul si 3-4 puncte . Dar vreau sa stiu daca cineva a mai patit asa si daca e chiar asa .
danielMarius is offline   Reply With Quote
Old 04-08-14, 21:36   #4
bogdan100

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,099
Member of:
[Honda]
Default Re: Accident usor in parcare

Legal o sa iti ia permisul pentru ca nu ai mers la politie sa declari accidentul . Indiferent cat de lovita e masina ta .Acum depinde de politist cat este de dur . Se poate sa scapi si doar cu o amenda .

Eu sincer sper sa iti ia permisul . Poate asa o sa inveti sa gandesti inainte sa faci ceva. Tu cum ai fi reactionat daca iti gaseai masina lovita in parcare ? De unde ti-ai dat seama ca era doar putin lovita daca ai fugit imediat de acolo ?
__________________
Honda Civic EG3
bogdan100 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-14, 23:53   #5
valyd11

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 71
Default Re: Accident usor in parcare

" Credeam ca subsemnatul avea CASCO "

asta e buna. ai plecat ca un las fara sa iti asumi rasponsabilitatea pentru greseala ce ai facut-o. meriti o suspendare sincer...
valyd11 is offline   Reply With Quote
Old 05-08-14, 09:28   #6
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Accident usor in parcare

Quote:
Originally Posted by danielMarius View Post
Stiu legislatia , frumos raspuns ..am cautat doar un ajutor . Stiu ca s-ar putea sa imi ia permisul si 3-4 puncte . Dar vreau sa stiu daca cineva a mai patit asa si daca e chiar asa .
Stii legislatia o branza Cand iti ia permisul nu iti da si puncte de penalizare.
Si sincer sunt de acord cu antevorbitorii mei, m-am cam saturat de astia ca tine care ati ating masina si se tireaza discret. Ramane saracul om cu paguba, crezi ca degeaba s-a dus la politie, doar asa ca i-ai facut o zgarietura superficiala? si chiar daca ar fi fost asa, ce plm e obligat omul sa suporte daunele altora? daca tie iti face unul asa cum te simti? de fapt stiu cum te simti, te doare la basca ca dor nu platesti tu ci parintii.
Zici ca te-ai panicat si ai fugit de la o simpla zgarietura, imi inchipui de ce esti in stare daca se intampla ceva mai grav, fugi ca lasul.

In locul tau nici nu mai postam aici sa ma fac de cacao.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 05-08-14, 11:03   #7
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Accident usor in parcare

Te-ar fi costat doar cāţiva lei īn plus la RCA.
Acum, dacă nu ai relaţii, vei plăti cu permisul.

Dacă ţie ţi s-ar īntāmpla aşa ceva (să te lovească şi să plece), ai gāndi la fel?
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 05-08-14, 14:45   #8
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: Accident usor in parcare

Daca ar fi dupa mine, ar trebui in aceasta speta, sa se suspende pe o perioada mai lunga permisul. Foarte bine ca a fost pe faza acel paznic sau cine l-a informat pe proprietarul pagubit de incident, poate cu ocazia asta devii usor mai responsabil.
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 05-08-14, 15:52   #9
danielMarius

Stock
 
danielMarius's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 7
Default Re: Accident usor in parcare

Da recunosc ,a fost vina mea . Am scapat doar cu o amenda si un avertisment. Imi asum vina in totalitate .
Masina nu este pe numele meu si nu stiam exact daca are RCA sau nu ,de aici si panica .
Va inteleg rautatea ,si eu as fi facut la fel ,sa nu zic ca acum cateva zile am gasit parbrizul fizurat de o piatra cand masina era parcata ,mie cine imi plateste dauna cand ala s-a tirat ? Probabil a fost cea mai mare greseala de cand am permisul (6 luni ) si nu se va mai repeta daca daca viitoare se va mai intampla am sa las un nr. de telefon
danielMarius is offline   Reply With Quote
Old 07-08-14, 21:04   #10
valyd11

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 71
Default Re: Accident usor in parcare

Quote:
Originally Posted by danielMarius View Post
Masina nu este pe numele meu si nu stiam exact daca are RCA sau nu ,de aici si panica
Cum naiba conduci o masina si nu stii daca are actele sau nu?? Iarasi alta greseala grava. Poate nu avea ITP, rca, era radiata, nr false etc...... Prima oara cand te urci la volanul unei masini ( de firma, coleg, prieten, vecin, etc.) verifici actele daca sunt in regula !!!!!!!!!

Cumva ai dat spaga si la sala?
valyd11 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-14, 09:01   #11
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Accident usor in parcare

Quote:
Originally Posted by valyd11 View Post

Cumva ai dat spaga si la sala?

mai intrebi?
nu era clar?
cangri is offline   Reply With Quote
Old 12-08-14, 20:19   #12
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Accident usor in parcare

Se poate da spaga la sala?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 14-08-14, 03:15   #13
suvi_xxx

Stage 5
 
suvi_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 347
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Accident usor in parcare

a curentat robotelul )
suvi_xxx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -