Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 16-12-13, 23:17   #1
Chrysk2

Stock
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 1
Default Permis pierdut/mic accident

Salut ,

Am si eu cateva intrebari si as vreau sa ma lamuriti si pe mine cu ce ar fi mai bine sa fac.

Deci , ieri seara , voiam sa ies pe drumul principal nu am calculat distanta bine , sau nu stiu , nu pot sa imi dau seama sigur ce s-a intamplat , am lovit masina cuiva care mergea regulamentar. Vestea buna , nu e mare nebunia , puntin la janta bara spate si putin portiera. Adica chiar nu e mult.
Masina mea are asigurare pe numere rosii , e recent adusa.
Problema care e ...
Mi-am pierdut actele in Italia , permis , buletin etc.Am fost acolo am declarat pierdute toate actele. Am venit acasa , am mers la buletine , mi-am facut buletin , dar asta vine decat miercuri , fara buletin nu am putut sa scot dovada.
Eu eram constient ca daca ma opreste politia imi va da amenda , pentru fiecare act care nu il am .Deci ar fi fost cam 300 ron , + pct penalizare.
Acum ca am lovit-o pe doamna aceea (masina) i-am dat asigurarea mea , dar acolo trebuiau trecute datele permisului , de buletin aveam copie. Cum nu am putut sa ii ofer , ea s-a dus la asigurare (de fapt a sunat) si i-au spus ca trebuie sa merg si eu , cu actele aferente.
I-am spus la doamna ca rezolv miercuri cu actele , buletin, dovada de circulatie ... si a zis ok , mergem atunci si vedem , sau joi .
Ma duc joi , cu dovada , si buletinul , dar care v-a avea adresa schimbata decat cel pe care s-a facut asigurarea.
E vreo problema?
Alta problema , daca nu pot sa reusesc cu actele permis/buletin pana ce ea pleaca fiind din alta localitate si mergem la asigurare eu spunandu-le ceea ce s-a intamplat si ca conduceam cu permis pierdut.
Ce se intampla?
Amenda si permis suspendat?

As avea nevoie de o indrumare daca se poate , si scuze ca am scris atat. Sper sa cititi pana la capat .

Multumesc mult , astept niste raspunsuri !!!

PS: Ea nu vrea sa mergem la un service de cartier si sa i-o fac eu, ci la reprezentanta VW , unde mi-au dat un scor de ... vw.
Daca schimb data accidentului , sa zicem ca s-a intamplat 18 (adica miercuri cand rezolv cu actele) asigurarea nu cred ca are vreo treaba ca adresa mea de pe buletin e alta , fiind declarat pierdut si facut altu nou.

Si inca ceva , doamna , azi am aflat nu avea ITP la zi , adica ii expirase , presupun ca daca merge la politie sa zica ca eu nu ii platesc etc , va lua o amenda foarte usturatoare.
Chrysk2 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-13, 16:57   #2
SUPAPA_Jr

Stage 5
 
SUPAPA_Jr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Permis pierdut/mic accident

In conditii normale...lipsa itp-ului invalideaza asigurarea. Daca mergeti la politie luati amandoi amenzi...iar la amiabila nu pierde nimeni nici un permis si nici amenda nu iei.
SUPAPA_Jr is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -