Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 19-10-13, 17:39   #1
DecaDurabolin

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 117
Default Apar cu daune la Cedam cu fosta masina

Va salut.
Prezint pe scurt problema:
Am vandut X masina pe 01.06.2012, radiata de la fiscal in aceiasi zi.
Astazi, ca de nicaieri, verific online pe cedam cnp-ul meu si numarul de inmatriculare a fostei masini.
Surpriza:
Apare data evenimentului 07.06.2012
Asigurator City Insurance (RCA cu care am dat masina era de la Astra daca nu gresesc).
Data primei plati 07.08.2012.
Ce sa inteleg din asta? Ma afecteaza cu ceva? Acum detin alta masina si nu imi fac griji, in sensul ca la mine, clasa bonus malus a inceput de la b0 si a tot crescut, deci probleme cu RCA-ul nou nu am avut, cel putin nu mi s-a spus asa ceva.
Cer pareri celor mai ,,patiti" sau priceputi.
Stima.
DecaDurabolin is offline   Reply With Quote
Old 21-10-13, 18:13   #2
kosfunny

Stage 3
 
kosfunny's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 124
Default Re: Apar cu daune la Cedam cu fosta masina

Deocamdata nu te afecteaza . Clasa B/M se aplica doar perechii serie sasiu/cnp (CUI) . Tu cu alta masina ai alta clasa.
Oricum , asta este pentru moment. Iti dai seama ca in viitor tendinta este ca istoricul sa conteze si doar in baza CNP-ului sau a seriei de sasiu.
Mai poti avea surprize si daca vrei sa iti asiguri masina pe Casco si ti se verifica daunalitatea.

Eu va sfatuiesc ca in viitor , la vanzarea masinii sa nu mai lasati asigurarea viitorului proprietar . Plus de asta aveti si dreptul sa solicitati asiguratorului sa va restituie prima aferenta lunilor platite dupa vanzarea masinii !

Si eu am patit asta dupa ce am vadut o masina iar noul proprietar si-a facut asigurarea tot pe numele meu. Numai ca eu m-am dus la asigurator si am solicitat in baza radierii returnarea primei . L-am sunat apoi de cumparator si i-am spus ca nu mai are acoperire pe RCA , ca banii sunt la mine si ca il astept cu noua asigurare ca sa ii dau banii inapoi. Nu m-a mai cautat !
__________________
Consultanta daune auto si asistenta despagubiri

http://amdauna.ro

Last edited by kosfunny; 21-10-13 at 18:18.
kosfunny is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -