Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 09-10-11, 10:18   #1
Skipper

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 3
Default Constatare amiabila

Am nevoie de sfatul vostru.

In urma unui incident dintre doua masini a rezultat avarierea lor. Am completat formularul de constatare amiabila. Acum eu trebuie sa ii dau rca-ul meu, insa nu stiu daca acopera, avaria fiind o bara spate + armatura din fier sau ce e, a barii.

Pe cealalta parte mai sunt si eu, am inteles ca trebuie sa deschid dosar de dauna ca sa imi emita nu stiu ce, ca sa pot repara masina.

Imi poate spune cineva cum se procedeaza mai exact? Si care ar fi cea mai buna alegere pe care as putea sa o iau?
Skipper is offline   Reply With Quote
Old 09-10-11, 13:40   #2
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Constatare amiabila

Dacă ai completat formularul de constatare amiabilă, înseamnă că ai terminat cu tot!

Ai primit şi tu o copie, nu?
Copia reprezintă dovada cum că ţi-a fost şi ţie avariată maşina şi la service-ul ales de tine, vei arăta copia! Depinde acum şi de avaria ta...
Dacă nu ai ieşit şifonat rău şi poţi masca relativ uşor asta, poţi merge aşa; dacă nu, vezi că ai un termen limită în care poţi merge aşa, cu maşina avariată!

Dacă ai un simplu RCA, reparaţia cade în sarcina ta, deci nu vei primi nicio despăgubire. Cealaltă maşină lovită de tine, va fi făcut pe RCA-ul tău!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 09-10-11, 13:46   #3
Skipper

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 3
Default Re: Constatare amiabila

Pai tipul celalalt zice sa nu ne complicam cu rca-ul meu ca o sa astepte mult, devizul o sa fie scump si mai multe si sa i-o repar pe banii mei.

Eu am sunat deja la firma rca-ului meu si mi-a deschis dosar de dauna, iar in 21 de zile trebuie sa ma prezint la ei sa imi elibereze o nota de constatare sau ceva de genu cu, care pot merge in service sa o pot repara.

Sunt in ceata totala.
Skipper is offline   Reply With Quote
Old 09-10-11, 19:08   #4
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Constatare amiabila

Te sfătuiesc atunci să mergi şi la poliţie şi să le spui că respectivul încearcă să scoată bani de la tine!

P.S. Cu ocazia asta, raportezi primul accidentul!

Last edited by andi_cimpean; 09-10-11 at 19:22.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -