Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 21-07-11, 09:22   #16
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina gasita lovita in parcare,se mai declara la politie..?

mai poti apela la victimele strazii
cangri is offline   Reply With Quote
Old 21-07-11, 09:31   #17
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Masina gasita lovita in parcare,se mai declara la politie..?

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
mai poti apela la victimele strazii

"FPVS garantează, în condiţiile legii, despăgubirea persoanelor care au suferit prejudicii în urma unor accidente produse de autovehicule neasigurate sau neidentificate şi despăgubeşte persoanele prejudiciate dacă acestea nu sunt despăgubite de cei care le-au prejudiciat; nu este necesar ca persoanele păgubite să facă dovada că au întreprins demersuri pentru recuperarea prejudiciilor de la persoana vinovată;
•dacă accidentul cauzator de prejudicii a fost provocat de un vehicul neasigurat, din categoria celor pentru care legea din România prevede obligativitatea încheierii asigurării R.C.A., se garantează şi se plătesc despăgubiri atât pentru daune materiale cât şi pentru vătămări de persoane şi decese; pentru daune materiale nu se garantează şi nu se despăgubeşte o parte din daună de100 Eur/echivalent în lei, care reprezintă franşiza ce rămâne în sarcina persoanei păgubite;
• dacă accidentul cauzator de prejudicii a fost provocat de un vehicul neidentificat, din categoria celor pentru care legea din România prevede obligativitatea încheierii asigurării R.C.A., regula este că se garantează şi se plătesc despăgubiri numai pentru vătămări de persoane şi decese; pentru daunele materiale produse prin accidente de vehicule neidentificate, se garantează şi se plătesc despăgubiri numai dacă în accident, cel puţin o persoană a suferit vătămări care să necesite pentru vindecare mai mult de 60 de zile de îngrijiri medicale; franşiza ce rămâne în sarcina persoanei păgubite pentru daune materiale în aceste cazuri este de 500 Eur/echivalent lei;"

cred ca scrie aici destul de clar ce face FPVS
__________________

My name is Beu...BomBeu!
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Old 21-07-11, 09:56   #18
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina gasita lovita in parcare,se mai declara la politie..?

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
mai poti apela la victimele strazii
Chiar daca ar fi posibil, sa ai casco si sa apelezi la asta mi se pare nesimtire.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 22-07-11, 09:30   #19
WILD_CAT

Stage 5
 
WILD_CAT's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 369
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Hyundai]
Default Re: Masina gasita lovita in parcare,se mai declara la politie..?

Quote:
Originally Posted by JUST-DO-IT View Post
pfff aia vrei tu sa declari rade politaiu de tine,sincer....ia o carpa si un pic de spirt(nu cumva sa folosesti acetona ca omori vopseaua !!!) si freaca bine,sa vezi ca nici nu se mai vede dupa...aia e vopseaua alauilalt...nu e zgariata a ta ....a avut un prieten la o masina alba era cu albastru si cu putin spirt si o carpa a facut-o boboc....daca ii dai un polish finut dupa nici numai ai ce repara....parerea mea...spor la treaba
Te inseli amarnic ba este o foarte mare zgarietura...chiar mai multe.Ce polish vb tu acolo...acolo este vopsit fara dar si poate.
Multam de sfat oricum.....
WILD_CAT is offline   Reply With Quote
Old 22-07-11, 09:31   #20
WILD_CAT

Stage 5
 
WILD_CAT's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 369
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Hyundai]
Default Re: Masina gasita lovita in parcare,se mai declara la politie..?

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Chiar daca ar fi posibil, sa ai casco si sa apelezi la asta mi se pare nesimtire.

stai linistit oricum nu apelam...si oricum cum chiar daca as fi vrut tot nu se facea nimik....fondul este pentru raniti in trafic.
WILD_CAT is offline   Reply With Quote
Old 22-07-11, 09:33   #21
WILD_CAT

Stage 5
 
WILD_CAT's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 369
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Hyundai]
Default Re: Masina gasita lovita in parcare,se mai declara la politie..?

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Există un "fond al străzii" pentru victimele/pagubele cu autor necunoscut!

Aş încerca şi varianta asta înainte!

P.S. Cu o pastă corectoare cred că iese la "adevăr" acea lovituă, dacă plasticul barei nu este înfundat!
ma-r mira sa existe acea pasta care poate sa acopere zgarieturile alea..in unele intra unghia lejer.
WILD_CAT is offline   Reply With Quote
Old 22-07-11, 09:35   #22
WILD_CAT

Stage 5
 
WILD_CAT's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 369
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Hyundai]
Default Re: Masina gasita lovita in parcare,se mai declara la politie..?

Quote:
Originally Posted by bmwm5 View Post
poti deschide un singur dosar sau mai multe...cum vrei tu, insa asa cum ai scris fransiza este pe EVENIMENT deci daca ai o bara fata lovita si declari si bara spate vei plati 2 fransize.sfatul meu e sa mai astepti, sa faci reinnoire fara evenimente ca sa nu mai ai fransiza si sa le declari dupa.
fondul pentru victimele strazii are alte atributii, nu despagubeste avariile in parcare
la mine fransiza este an de an...o am de 3 ani fara avarii.Si fransiza tot miau pus-o pe gat.
WILD_CAT is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 15:16   #23
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Masina gasita lovita in parcare,se mai declara la politie..?

Quote:
Originally Posted by WILD_CAT View Post
la mine fransiza este an de an...o am de 3 ani fara avarii.Si fransiza tot miau pus-o pe gat.
schimba firma,noi avem mereu nevoie de clienti
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 16:00   #24
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina gasita lovita in parcare,se mai declara la politie..?

Eu la Astra am cel mai ieftin casco de la Omniasig (cel cu 10% din partea mea in caz de dauna totala sau furt, am zis ca fix de aia 10% ma mai intereseaza daca raman fara masina ) si platesc fransiza doar in primul an. Apoi se duce.
Deci schimba firma
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 16:26   #25
PrietenCuTine

Stage 5
 
PrietenCuTine's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 832
Default Re: Masina gasita lovita in parcare,se mai declara la politie..?

Eu zic ca ce ai tu acolo in proportie de 70 - 80 % iti iese la un polish calumea.
PrietenCuTine is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 16:57   #26
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Masina gasita lovita in parcare,se mai declara la politie..?

Quote:
Originally Posted by WILD_CAT View Post
ma-r mira sa existe acea pasta care poate sa acopere zgarieturile alea..in unele intra unghia lejer.
Quote:
Originally Posted by PrietenCuTine View Post
Eu zic ca ce ai tu acolo in proportie de 70 - 80 % iti iese la un polish calumea.
Ceea ce se vede cu roşu, se poate remedia dar pe unde se vede gri (culoarea barei de plastic) şi alb (grundul), se poate remedia mai ieftin dar deloc profesional cu un creion corector cu vopsea neagră!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 23-09-11, 10:03   #27
CASCO-AUTO

Stock
 
CASCO-AUTO's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 5
Default Re: Masina gasita lovita in parcare,se mai declara la politie..?

Quote:
Originally Posted by WILD_CAT View Post
Salut,aseara mi-am gasit masina "julita "pe bara spate,si vreau sa stiu daca mai este obligatoriu sa o declar la politie.Am casco dar numi convine sa platesc fransiza 100e pe eveniment acum.Ma gandeam daca pot amana reparatia pina la urmatorul evenimet?Si daca da,cum se procedeaza..adica sa zicem ca o lovesc in bot sau oriunde ar fi... cum declar si julitura din bara spate?
Daca se cunoaste autorul, reparati-va masina pe RCA-ul lui, daca nu...CASCO e singura varianta ca sa nu platiti din buzunar.
CASCO-AUTO is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -