Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 20-03-11, 13:43   #1
antidotu79

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 444
Member of:
[Competitor CNCA]
Default am lovit din spate dar sunt mici detalii ce ma fac nevinovat

Veneam catre casa intr-o seara cu un amic in masina; de pe dn1 am facut la un momentdat stanga, iar pt a ajunge acasa trebuia sa trec mai intai printr-un sat de tigani, un sat scurt, cat o strada de cateva sute de metri.
In acest sat tiganii isi tin carutele, bicicletele, masinile etc fix pe marginea drumului iar pentru a-l parcurge trebuie sa faci slalom printre ele plus printre tiganii nepasatori ca ar fi loviti.
La un momentdat din spate venea tare o masina, claxoane pe mine, flas-uri, eu neavand posibiliatatea sa-i fac loc a ma depasi pe contrasens datorita obstacolelor si i-am dat mai tare zic sa nu-l incurc prea tare insa nu s-a potolit.
La un momentdat am oprit in spatele unei masini sa-i fac loc nebunului sa se duca, numai ca a trebuit sa se opreasca langa mine sa ma injure nitel dupa care a plecat in tromba. Am plecat si eu i-am dat flash-uri enervat fiind de atitudinea lui dupa care s-a oprit (nu a franat la intimidare) pe mijlocul drumului.
Neavand loc sa-l depasesc nici pe stanga nici pe dreapta am frant brusc si l-am lovit (e vorba de un pusti de 18 ani care a luat carnetul de cateva luni) i-am zis sa mergem la politie ca a frant brusc fara motiv si am martor iar el vazand ca nu are mare lucru la masina decat niste vopsea sarita a plecat.

A doua zi am fost la politie, am depus declaratie, el nu s-a prezentat si dupa 3 zile l-a chemat si pe el la post. A primit amenda, i-a luat permisul si de fata cu polistul a zis ca-mi da asigurarea (eu am primit decat un avertisment)
El a vopsit si spatele masinii sa nu vada tasu sa-l bata (lucru care nu ai voie sa-l faci in caz de accident)

Intrebarea mea este daca il dau in judecata desi am lovit din spate datorita faptului ca a avut motiv sa fie nervos pe mine (putand dovedi asta prin faptul ca s-a oprit si m-a injurat) am castig de cauza?

astept cu nerabdare opiniile persoanelor trecute prin asa ceva
antidotu79 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 18:25   #2
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: am lovit din spate dar sunt mici detalii ce ma fac nevinovat

sincer...nu cred ca are rost!
masina ta e avariata tare?
daca e avariata destul de tare s-ar merita cat de cat.oricum un asemenea proces poate dura si ani de zile.tine cont de asta.
__________________


/// E39


www.e39.ro
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 02:16   #3
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: am lovit din spate dar sunt mici detalii ce ma fac nevinovat

Nu am inteles prea bine ... care a fost constatarea politiei? Ti`a dat asigurarea, sau a fost doar o vorba de fata cu politistul? In caz ca ti`a dat`o, nu vad de ce sa mai stai prin tribunal. In caz contrar, te adresezi postului de politie unde s`a facut constatarea. Rezolva ei si cel mai probabil se mai alege cu o amenda respectivul "baiat de baiat".
__________________
Berlină 1310 decocostârcită B 79 L E M ... Member of : Dacia Rally Team Motorsport ...
Regulamentul secţiunilor comerciale...Reguli generale pe forumul 4TuningRO...Feedback Dacia...Esenţial: scrieţi corect în limba română



"Suntem atât de răi incât ne ardem si intre noi"

Funerare auto (tractari)

0765.324.707 / 0765.948.147

Last edited by Ja_Rule; 24-03-11 at 02:18.
Ja_Rule is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -