Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 25-02-11, 13:40   #1
UNDERC0VER

Stage 4
 
UNDERC0VER's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 213
Member of:
[RENAULT]
Default Dauna totala sau reparatie?

Salutare.

Ieri seara am avut ghinionul sa fiu la locul nepotrivit si sa patesc un accident de circulatie.Un baietas cu un BMW 316 dorind sa vireze la dreapta, a pierdut controlul volanului si m-a lovit in aripa din stanga fata..eu fiind oprit sa fac apoi stopul dorind sa imi continui deplasarea spre stanga.

Partile avariate la prima vedere ar fi: far (urechi rupte), bara fata sparta, aripa fata sparta, contraaripa sparta,roata (aliaj) dislocata si zgariata (ceea ce cred ca asta implica si amortizor, planetara, fuzeta, bieleta de directie rupte sau contorsionate din spusele mecanicilor de la poliserv) usa stanga fata lovita , usa stanga spate putin lovita, aripa spate lovita,airbag cortina pe partea stanga, airbag scaun sofer ,ornamentul din plastic al centurii soferului.

Dilema mea care ar fi si vreau sa ma lamuriti.. s-ar putea sa intre in dauna totala sau mi-o repara? dupa calcule rapide valoarea reparatiei sare de 100 de milioane numai piesele, fara manopera si vopsea si alte materiale..

Este vorba de o Renault Laguna II Privilege din anul 2001, motor 1,8 16v, 179100 km parcursi.


astept pareri ,opinii.

va multumesc.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P240211_08.20.jpg
Views:	475
Size:	1.61 MB
ID:	1890884   Click image for larger version

Name:	P240211_08.22.jpg
Views:	224
Size:	1.41 MB
ID:	1890885   Click image for larger version

Name:	P240211_08.22_[01].jpg
Views:	279
Size:	946.0 KB
ID:	1890886  

Click image for larger version

Name:	P240211_08.23.jpg
Views:	237
Size:	994.3 KB
ID:	1890887   Click image for larger version

Name:	P240211_08.23_[01].jpg
Views:	151
Size:	1.45 MB
ID:	1890888   Click image for larger version

Name:	P240211_08.24.jpg
Views:	189
Size:	1.28 MB
ID:	1890889  

Click image for larger version

Name:	P240211_08.24_[01].jpg
Views:	243
Size:	1.21 MB
ID:	1890890  
UNDERC0VER is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 13:47   #2
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

Din cate stiu dauna totala iti da daca nu se mai poate repara masina sau daca valoarea reparatiei depaseste valoarea masinii...in cazul tau nu cred ca au cum sa iti dea dauna totala, se repara fara prea mari probleme.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 13:56   #3
UNDERC0VER

Stage 4
 
UNDERC0VER's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 213
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

eu ma gandeam ca imi dau pentru ca ..la un calcul rapid al pieselor ajung cu reparatia aproape de valoarea masinii...130-140 de mil
UNDERC0VER is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 14:47   #4
COL_seby
VW Driver

Stage 3
 
COL_seby's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 147
Member of:
[VW]
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

Din ce am auzit se da DAUNA TOTALA daca valoare reparatiei sare de 70% din valoarea masinii.Din ce vad acolo nu cred ca este cazul.
COL_seby is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 17:35   #5
TazMan

Stage 5
 
TazMan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 2,040
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

Acum depinde si la cat coteaza astia masina sa iti dea dauna, poate iti baga un pret de nimic pe masina si nu te alegi cu nimic bun de pe urma daunei. Oricum, pentru firmele de asigurari e mai convenabil sa iti dea dauna decat sa ti-o repare, te alegi de pe urma daunei cu mai putini bani decat face masina pe piata, asta se stie de cand lumea

Mare grija, analizaeaza bine situatia.
__________________
捷达 mkII 使用一点八升`` ``初恋
TazMan is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 21:04   #6
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

Din valoarea de catalog a maşinii, scade 10 ani de zile şi īti vei da seama dacă īţi dau daună totală!

Aparent nu ar trebui să coste mult, dar după cum ştim, piesele franţuzeşti, sunt nesimţit de scumpe...
Probabil că userii care au spus că nu ar trebui să coste mult reparaţia, au gāndit prin prisma faptului că o poţi face şi cu unele piese SH.

O Laguna II se vinde cu aproximativ 3500-4000 de euro.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 21:18   #7
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Din valoarea de catalog a maşinii, scade 10 ani de zile şi īti vei da seama dacă īţi dau daună totală!

Aparent nu ar trebui să coste mult, dar după cum ştim, piesele franţuzeşti, sunt nesimţit de scumpe...
Probabil că userii care au spus că nu ar trebui să coste mult reparaţia, au gāndit prin prisma faptului că o poţi face şi cu unele piese SH.

O Laguna II se vinde cu aproximativ 3500-4000 de euro.


de unde ai dedus tu andi ca sunt nesimtit de scumpe ?

mai nou gasesti orice piesa la un pret pt buzunarul tau , alta e situatia cand mergi la reperezentanta , dar chestia asta e valabila la toate reprezentantele nu numai la masinile frantuzesti , nu stiu de unde are lumea impresia ca masinile frantuzesti sunt proaste si scumpe la intretinere ?????
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 00:49   #8
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

N-am spus īntreţinere şi nici că-s proaste.
Maşina de faţă a fost avariată şi nu a cedat ea din cauza pieselor...

Īntreţinerea implică consumabilele şi să spunem că alea sunt oarecum accesibile!

Dar ne abatem de la subiect...

Deşi aparent ni se poate părea aiurea să declare daună totală, este posibil ca ei să meargă pe varianta asta, din cauza pieselor prea scumpe.

P.S. Dacă o repară īn regim propriu, este posibil să ajungă la un preţ mai de bun simţ şi astfel maşina nu trebuie declarată daună, dar altfel...

Last edited by andi_cimpean; 26-02-11 at 00:52.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 14:00   #9
UNDERC0VER

Stage 4
 
UNDERC0VER's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 213
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

am vorbit cu un inspector in asigurari si el o declara dauna totala datorita pieselor avariate care se vor inlocui cel mai probabil cu unele de origine si noi + maneopera din service de reprezentanta care de obicei este foarte mare...ideea e ca sunt tare curios cat imi vor da ei dauna...
UNDERC0VER is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 14:54   #10
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

Daca nu aveai de gand sa scapi de masina mai bine sa nu iti dea dauna totala. Unui amic i-au dat acum cateva saptamani pe un 320d din 2000 120 de milioane (si i-au lasat masina), sub 3000 euro, dauna totala. Masina aia cu optiunile care le avea probabil costase 32-34000 noua. Kilometri avea sub 200 000 pe bord. Laguna ta e putin mai buna ca an dar a fost mai ieftina cand a fost noua si probabil nici tie nu o sa iti dea prea mult.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 18:26   #11
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

oricum cu banii care ii iei ...o faci in regie propie si mai si ramai cu bani , piese cate vrei in dezmembrari ieftine , spor la treaba
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 22:14   #12
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
oricum cu banii care ii iei ...o faci in regie propie si mai si ramai cu bani , piese cate vrei in dezmembrari ieftine , spor la treaba
CLAR!

Dar sigur vor veni legi şi reguli din Occident!

Īn Anglia spre exemplu, există o bază de date cu toate maşinile date daună totală!
Tu dacă găseşti o maşină şi doreşti să afli mai multe despre ea, īncepi mai multe verificări... Poliţie - să vezi dacă a fost furată şi mai apoi să vezi dacă a fost dată daună totală la un moment dat!
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 22:38   #13
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

Masina din 2001 ,cu avarii ce includ airbag cortina,capitonaj plafon,probabil centura,tapiterie scaun,airbag scaun,unitate airbag,amortizator stg.,brat stg.,aripa,far,carenaj roata, probabil planetara si avarii la cutia de viteze,caseta de directie,este clar ca va fi declarata dauna totala.
__________________

Last edited by turbojack; 26-02-11 at 22:46.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 02:06   #14
UNDERC0VER

Stage 4
 
UNDERC0VER's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 213
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

multumesc pentru postari..oare imi vor da dauna totala 3000 euro? :-S

dupa parerea voastra care ar fi valoarea masinii pe piata la ora actuala cu avariile care sunt prezentate in conditiile in care autovit . ro/renault-laguna-C17495349.html s-a vandut cu 1400 de euro (am vorbit ieri seara cu omul la telefon si asa mi-a zis).. dupa cum vedeti a mea e mult mai putin avariata decat aia.
UNDERC0VER is offline   Reply With Quote
Old 01-03-11, 09:43   #15
turmentatu

Stage 4
 
turmentatu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 270
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

ce ai mai rezolvat?
poze cu bmw-ul ai?
sigur o da dauna totala, doar de la airbag-uri + calculator airbag ajunge la aprox. pretul masinii.
uite asa ajunge o masina buna la gunoi, si nici macar nu a fost vina ta
__________________
Invart volan de Dacia pe BMW
turmentatu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -