Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 01-03-11, 10:07   #16
UNDERC0VER

Stage 4
 
UNDERC0VER's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 213
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

Quote:
Originally Posted by turmentatu View Post
ce ai mai rezolvat?
poze cu bmw-ul ai?
sigur o da dauna totala, doar de la airbag-uri + calculator airbag ajunge la aprox. pretul masinii.
uite asa ajunge o masina buna la gunoi, si nici macar nu a fost vina ta

n-am facut poze la bmw din pacate.
Avea si ala farurile ..grila ,masca, aripa,capota si bara...dar mai usor de reparat..eu oricum cred ca roata e un punct sensibil la orice masina si odata atinsa acolo se poate intampla asta, ma ales avand si viteza (cca 50kmph)

devizul a fost facut ieri 13800 de lei cost repatatie cu piese noi de origine in reprezentanta Poliserv JG.
da..imi pare rau de masina..asta e !

masina chiar era buna...nu cred ca ajunge chiar la gunoi.cel mai probabil o sa ajunga pe mana unui samsar care o sa o faca din bete de chibrituri si o sa o vanda mai departe "ca noua"..asta e!
UNDERC0VER is offline   Reply With Quote
Old 01-03-11, 10:10   #17
turmentatu

Stage 4
 
turmentatu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 270
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

cand am zis gunoi m-am referit la dezmembrari, impartita in enspe mii de piese.
shit happens!
turmentatu is offline   Reply With Quote
Old 01-03-11, 14:45   #18
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

Tu deja ai renunţat la maşină?

Dacă devizul este de 13800 lei, asta nu īnseamnă că maşina este trosnită irecurepabil! Sunt piesele prea scumpe...
Din dezmbrări o să ţi-o poţi face foarte ieftin şi īţi vor mai rămāne şi nişte bani pentru "dauna morală"!

TU ştii cel mai bine!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 01-03-11, 15:38   #19
UNDERC0VER

Stage 4
 
UNDERC0VER's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 213
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

da, am renuntat la masina.este pe punctul de a se vinde numai ca acum astept sa semnez actele pentru dauna sa vad ce si cum...chiar azi a venit cineva sa o vada si pare interesat...daca nu el, oferte mai sunt..

eu oricum vroiam sa vand masina..si asa daca imi recuperez banii din dauna totala + vanzarea ei asa sunt multumit oricum.
UNDERC0VER is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 09:59   #20
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

ca chestie asa, dauna totala se da doar atunci cand masina e avariata in proportie de 80% plus motoru` ...
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 10:05   #21
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

Quote:
Originally Posted by viruszatu1 View Post
ca chestie asa, dauna totala se da doar atunci cand masina e avariata in proportie de 80% plus motoru` ...
Da, dar mai nou, (de ceva ani) prin Romānia...(n-am cunoştiinţe de alte state), dacă valoarea reparaţiilor, depăşeşte valoarea actuală a maşinii, se declară dauntă totală, chiar dacă pentru unii maşina reprezintă mai mult decāt un simplu obiect!...

P.S. Treaba cu 80% nu cred că este valabilă!
Trebuie să fie pusă īn pericol integritatea structurală a maşinii pentru dauna totală!
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 10:16   #22
UNDERC0VER

Stage 4
 
UNDERC0VER's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 213
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

Quote:
Originally Posted by viruszatu1 View Post
ca chestie asa, dauna totala se da doar atunci cand masina e avariata in proportie de 80% plus motoru` ...

nu e asa.daca valoarea reparatiei este mai mare decat pretul actual de piata al masinii pe care il evalueaza ei dupa anumite criterii gen: pret de catalog din care se scade uzura masinii,stare de intrebuintare etc... iti dau dauna totala iar din pretul ala ei iti dau 75% din valoarea masini + masina pe care o poti repara cu piese sh sau aftermarket mult mai ieftin sau o poti vinde..
deci, nu trebuie ca masina sa aiba afectata structura de rezistenta pentru dauna totala..
UNDERC0VER is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 17:01   #23
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

ce am postat n`a fost ca n`aveam ce face, eu cand am avut nevoie sa ma interesez daca pot lua dauna totala cu un an in urma m`am izbit de aceleasi intrebari, si am ajuns la un director de la o casa care cuprindea mai multe firme de asigurari si sunt cuvintele lui ..ma rog, poate intre timp s`au mai schimbat sau m`a prostit ..
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 19:04   #24
UNDERC0VER

Stage 4
 
UNDERC0VER's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 213
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

Quote:
Originally Posted by viruszatu1 View Post
ce am postat n`a fost ca n`aveam ce face, eu cand am avut nevoie sa ma interesez daca pot lua dauna totala cu un an in urma m`am izbit de aceleasi intrebari, si am ajuns la un director de la o casa care cuprindea mai multe firme de asigurari si sunt cuvintele lui ..ma rog, poate intre timp s`au mai schimbat sau m`a prostit ..
probabil s-au mai schimbat regulile.oricum sunt de cacat asiguratorii astia..sa-mi bag p*** in mortii lor ca imi vine sa nu mai fac niciodata rca-ul.sa-i f** in gura ca polite majorate stiu sa ceara dar cand te lovesti de probleme stai si le plangi pe la poale..NUMAI ZDRENTE.nu doresc nimanui sa treaca printr-o experienta de genul chiar daca iese o bruma de castig...

sunt scarbit de tot ce inseamna ROMANIA, ma cac in ea de tara cu legi de cacat..neclare
n-a zis nimeni ca ai postat ca n-aveai ce face. .

bafta.
UNDERC0VER is offline   Reply With Quote
Old 05-04-11, 18:14   #25
livrariasigurari

Stock
 
livrariasigurari's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 3
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

Buna ziua,

Dauna totala este declarata atunci cand valuarea totala a reparatiei trece de 70, 75% din valuarea autoturismului avariat. Valuarea unui autoturism second hand se stabileste plecand de la valoarea de nou din cataloage (APIA, Schwake...etc) si scazand din aceasta uzura care se situeaza intre 10 si 20% pe an, procent stabilit de departamentul tehnic al unei societati de asigurari si agreat de csa ( comisia de supraveghere in asigurari).
Cu privire la daunele produse pe politele RCA, sistemul de calcul al valorii autoturismului este acelasi ca si la casco numai ca asiguratorul nu este obligat prin contract sa despagubeasca o anumita suma de bani.Drept urmare acesta cauta sa isi diminueze costurile, declarand autoturismul dauna totala chiar daca nu este cazul.
Suma despagubita clientului in caz de dauna totala este mai mica decat valuarea reala a reparatiei intr-un service autorizat, avand in vedere ca aceasta se face ca la carte cu piese noi si masina revine la starea initiala.
In cazul de fata, avand in vedere ca inspectorul de daune este cel care stabileste sau mai bine zis cei de la departamentul daune stabilesc situatia acestui autoturism , sfatul meu este sa se faca un deviz intr-un service autorizat si sa se ceara ca despagubire suma stabilita in acesta .Avand in vedere limitele de despagubire trecute in polita RCA , aceasta acopera valoarea pagubei mentionata in discutiile anterioare.Conform legii asiguratorul RCA este obligat sa despagubeasca in orice imprejurare in limitele inscrise pe polita, dar normele spun ca tot asiguratorii au posibilitatea sa cerceteze 90 de zile daca nu exista proces verbal de la politie.
Pentru alte nelamuriri va stau la dispozitie, seara buna.
livrariasigurari is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 14:23   #26
marianpetre

Stock
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

buna ziua,
am o nelamurire si nu am experienta in astfel de situatii, asa ca va rog sa ma ajutati:
dauna totala este mai mica decat valoarea reparatiei (polita rca astra). ce pot sa fac???
multumesc

Quote:
Originally Posted by livrariasigurari View Post
Buna ziua,

Dauna totala este declarata atunci cand valuarea totala a reparatiei trece de 70, 75% din valuarea autoturismului avariat. Valuarea unui autoturism second hand se stabileste plecand de la valoarea de nou din cataloage (APIA, Schwake...etc) si scazand din aceasta uzura care se situeaza intre 10 si 20% pe an, procent stabilit de departamentul tehnic al unei societati de asigurari si agreat de csa ( comisia de supraveghere in asigurari).
Cu privire la daunele produse pe politele RCA, sistemul de calcul al valorii autoturismului este acelasi ca si la casco numai ca asiguratorul nu este obligat prin contract sa despagubeasca o anumita suma de bani.Drept urmare acesta cauta sa isi diminueze costurile, declarand autoturismul dauna totala chiar daca nu este cazul.
Suma despagubita clientului in caz de dauna totala este mai mica decat valuarea reala a reparatiei intr-un service autorizat, avand in vedere ca aceasta se face ca la carte cu piese noi si masina revine la starea initiala.
In cazul de fata, avand in vedere ca inspectorul de daune este cel care stabileste sau mai bine zis cei de la departamentul daune stabilesc situatia acestui autoturism , sfatul meu este sa se faca un deviz intr-un service autorizat si sa se ceara ca despagubire suma stabilita in acesta .Avand in vedere limitele de despagubire trecute in polita RCA , aceasta acopera valoarea pagubei mentionata in discutiile anterioare.Conform legii asiguratorul RCA este obligat sa despagubeasca in orice imprejurare in limitele inscrise pe polita, dar normele spun ca tot asiguratorii au posibilitatea sa cerceteze 90 de zile daca nu exista proces verbal de la politie.
Pentru alte nelamuriri va stau la dispozitie, seara buna.
marianpetre is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 14:58   #27
livrariasigurari

Stock
 
livrariasigurari's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 3
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

Quote:
Originally Posted by marianpetre View Post
buna ziua,
am o nelamurire si nu am experienta in astfel de situatii, asa ca va rog sa ma ajutati:
dauna totala este mai mica decat valoarea reparatiei (polita rca astra). ce pot sa fac???
multumesc
Buna ziua,

Valuarea sumei de despagubire in caz de dauna totala a fost estimata de cei de la Astra din cate presupun.
Bun, in acest caz dumneavoastra trebuie sa duceti masina intr-un service autorizat rar si care are contract cu Astra Asigurari si sa le cereti sa va faca deviz de reparatie iar pe baza acestuia cereti la asigurator sa se plateasca catre service valuarea reparatiei ( asta daca masina poate fi reparata).Daca asiguratorul refuza sa faca acest lucru, puteti platii reparatia la service si ulterior sa ii chemati in instanta pentru a va restitui valuarea reparatiei sau a3-a varianta sa il chemati in judecata pe cel vinovat de accident si sa il obligati sa va plateasca costul reparatiei ramanand ca el ulterior sa isi recupereze banii in instanta de la societatea de asigurari.
Din cunostiintele mele 99% din procesele intentate societatilor de asigurari au fost castigate.
livrariasigurari is offline   Reply With Quote
Old 09-06-11, 00:16   #28
UNDERC0VER

Stage 4
 
UNDERC0VER's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 213
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

cazul meu s-a rezolvat.
am luat 2700 euro de la asigurari si 2250 de euro pe epava achizitionandu-mi apoi un megane 2 din 2005.una peste alta am iesit +1200 la toata magaria asta deci..multumit!
UNDERC0VER is offline   Reply With Quote
Old 09-06-11, 07:57   #29
turmentatu

Stage 4
 
turmentatu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 270
Default Re: Dauna totala sau reparatie?

felicitari, mai ales ca ai iesit bine pe praful asta....
acum depinde si de asigurator, dar la noi merg mai greu treburile astea, cel putin si eu sunt patit....
turmentatu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -