Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 02-12-10, 23:17   #1
Robert_V6

Stage 5
 
Robert_V6's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,528
Default Intrebare Radare?

salutare toata lumea,

am si eu o intrebare si chiar nu am stiut unde sa amplasez acest topic

Am fost luat cu radarul acum cateva zile cu 190la ora pe autostrada de la cluj, o autostrada minunata de altfel, te simti ca in austria si uiti de limita de viteza

Intrebarea mea este urmatoarea: pe filmarea lor din ce am vazut eu nu se vede numarul masinii mele la viteza respectiva, abia cand incep sa ma apropii se vede numarul in clar, a mai contestat cineva pentru asa ceva in justitie?

Va intreb pentru ca vreau sa stiu daca are rost sa deschid un proces sa contest procesul verbal, deci numarul incepe sa mi se vada abia pe la 140la ora cand ma apropii de ei

astept un feedback de la voi, sa stiu cum procedez, multumesc
__________________
Yahoo ID: Robert69299

TEL:0721.204.915 Robert
Robert_V6 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-10, 23:24   #2
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Intrebare Radare?

Dar tu te vezi īn maşină?

Dacă nu, bag-o pe aia că ai īmprumutat maşina la un cetăţean bulgar, prieten de-al tău.

P.S. Ai fost oprit sau surprins?
Dacă ai fost oprit nu este valabilă treaba
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 02-12-10, 23:46   #3
Robert_V6

Stage 5
 
Robert_V6's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,528
Default Re: Intrebare Radare?

am fost oprit, si cand ma apropii de radar se vede ca sunt eu la volan
Robert_V6 is offline   Reply With Quote
Old 03-12-10, 08:16   #4
turmentatu

Stage 4
 
turmentatu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 270
Default Re: Intrebare Radare?

din cate am inteles eu:
nr 1: te-au prins cu 140 km/h si nr. este vizibil
nr 2: te-au prins SI cu 190 dar nu mai este nr. vizibil.
in acest caz, mai ales daca te-au si oprit, masina este vizibila pe camera, nu ai de ce sa depui contestatie, ei au probe solide.
asta este, in cel ami fericit caz ramai fara drept de conducere o luna + amenda. oricum cred ca ti-au luat permisul pt 3 luni.
__________________
Invart volan de Dacia pe BMW
turmentatu is offline   Reply With Quote
Old 05-12-10, 17:26   #5
DUB-R

Stage 5
 
DUB-R's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 464
Default Re: Intrebare Radare?

Next time pune-ti cagula pe cap si daca nu esti oprit si-ti ajunge citatie acasa, declara alta persoana la volan. Cum sa faci sa nu ramai nici tu fara permis si fara sa bagi pe nimeni altcineva in belele ? Cauta pe careva prin necrolog care a murit dupa data in care ai fost prins de radar ... si declara-l pe el la volan. Persoana respectiva e moarta, orice ar fi facut tot moarta ramane Acum e posibil sa fie o problema in care persoana care ai declarat-o nu avea permis de conducere, in acest caz raspunzi penal, insa ar mai exista si solutia sa spui ca ai fost sechestrat in masina de persoana respectiva sau ti-a fost furata masina ...evident necesita multa migaleala sa faci niste afirmatii de genul si sa le poti sustine pana la capat, insa e si asta o posibilitate ...

Anyway, trebuie recurs la metode de genul cand ai nevoie disperata de permis (iti pierzi locul de munca etc.) fiindca risti cam mult si trebuie dedicat mult timp.

Ideea nu-mi apartine, era un topic pe undeva pe nu forum de motociclisti parca... mai era o chestie cu faptul ca nu trebuie sa semnezi procesul verbal dar nu o mai stiu ...
__________________
Piese pentru masini americane si masini de lux / sport la preturi rezonabile !
0731.439.105 | fabi@americanmusclecars.ro
DUB-R is offline   Reply With Quote
Old 06-12-10, 10:28   #6
Heaven^
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 337
Default Re: Intrebare Radare?

Quote:
Originally Posted by DUB-R View Post
Next time pune-ti cagula pe cap si daca nu esti oprit si-ti ajunge citatie acasa, declara alta persoana la volan. Cum sa faci sa nu ramai nici tu fara permis si fara sa bagi pe nimeni altcineva in belele ? Cauta pe careva prin necrolog care a murit dupa data in care ai fost prins de radar ... si declara-l pe el la volan. Persoana respectiva e moarta, orice ar fi facut tot moarta ramane Acum e posibil sa fie o problema in care persoana care ai declarat-o nu avea permis de conducere, in acest caz raspunzi penal, insa ar mai exista si solutia sa spui ca ai fost sechestrat in masina de persoana respectiva sau ti-a fost furata masina ...evident necesita multa migaleala sa faci niste afirmatii de genul si sa le poti sustine pana la capat, insa e si asta o posibilitate ...

Anyway, trebuie recurs la metode de genul cand ai nevoie disperata de permis (iti pierzi locul de munca etc.) fiindca risti cam mult si trebuie dedicat mult timp.

Ideea nu-mi apartine, era un topic pe undeva pe nu forum de motociclisti parca... mai era o chestie cu faptul ca nu trebuie sa semnezi procesul verbal dar nu o mai stiu ...

Decat sa suporte consecintele fraudelor enumerate de tine, mai bine accepta suspendarea permisului si amenda... E mai sanatos
Heaven^ is offline   Reply With Quote
Old 06-12-10, 11:51   #7
DUB-R

Stage 5
 
DUB-R's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 464
Default Re: Intrebare Radare?

Tocmai din cauza asta am zis ca e nevoie de niste motive foarte bine intemeiate pentru a face asa ceva
DUB-R is offline   Reply With Quote
Old 06-12-10, 15:44   #8
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Intrebare Radare?

Pana la urma n-ai fost neindreptatit. Ai mers cu 190km/h, ai fost prins, aia e. Asuma-ti faptele si stai in drepta 3 luni
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 17:51   #9
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Intrebare Radare?

Quote:
Originally Posted by DUB-R View Post
... Cauta pe careva prin necrolog care a murit dupa data in care ai fost prins de radar ... si declara-l pe el la volan. ...
Fals in declaratii se sanctioneaza penal.Cene se baga?
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 11-12-10, 19:31   #10
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: Intrebare Radare?

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Cene se baga?
Mulți...s-au băgat,se bagă și se vor băga in continuare. La ce lucruri se fac in țara asta o simplă declarație e un mizilic. Mai ales dacă ai lovit pe cineva și nu există martori poți spune că la volan era o persoană care ulterior a decedat. Ținānd cont că dacă e să te prindă nu cred că mai contează un fals in declarație
__________________

Last edited by Alex30; 11-12-10 at 19:34.
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 15:10   #11
Robert_V6

Stage 5
 
Robert_V6's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,528
Default Re: Intrebare Radare?

Eu nu ma rezum la prostii, prefer sa raman acum fara permis decat vara, aveti idee daca mai trebuie sa sustin examen daca mi-a fost retinut pentru viteza? Va multumesc de sfaturi, am gresit , asta e , stau pe dreapta cateva luni, bine ca nu imi afecteaza jobul
Robert_V6 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 15:36   #12
micut_zu

Stage 5
 
micut_zu's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 528
Member of:
[SEAT]
Default Re: Intrebare Radare?

Nu trebuie sa sustii nici un examen la redobandire(si eu am trecut prin asa si mai am de asteptat putin si il iau inapoi) poti sa dai examen pentru al lua inapoi mai repede.
OF-Topi : Tot cu viteza mare ma luat radarul si pe mine (178km/h) in afara localitatii si am ajuns la concluzia ca in Romania nu poti circula cu viteza ridica din cazua PARTICIPANTILOR la trafic care le e greu sa dea un FLASH cand vad un echipaj RADAR pe marginea drumului.
micut_zu is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 16:21   #13
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Intrebare Radare?

Quote:
Originally Posted by micut_zu View Post
Nu trebuie sa sustii nici un examen la redobandire(si eu am trecut prin asa si mai am de asteptat putin si il iau inapoi) poti sa dai examen pentru al lua inapoi mai repede.
OF-Topi : Tot cu viteza mare ma luat radarul si pe mine (178km/h) in afara localitatii si am ajuns la concluzia ca in Romania nu poti circula cu viteza ridica din cazua PARTICIPANTILOR la trafic care le e greu sa dea un FLASH cand vad un echipaj RADAR pe marginea drumului.
la 178 e posibil sa nu fi avut timp... nu crezi ca e putin cam mult?
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 19-07-11, 19:35   #14
AkaManah

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 9
Default Re: Intrebare Radare?

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
la 178 e posibil sa nu fi avut timp... nu crezi ca e putin cam mult?

Goood point!!!
AkaManah is offline   Reply With Quote
Old 20-07-11, 18:58   #15
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Intrebare Radare?

Quote:
Originally Posted by micut_zu View Post
Nu trebuie sa sustii nici un examen la redobandire(si eu am trecut prin asa si mai am de asteptat putin si il iau inapoi) poti sa dai examen pentru al lua inapoi mai repede.
OF-Topi : Tot cu viteza mare ma luat radarul si pe mine (178km/h) in afara localitatii si am ajuns la concluzia ca in Romania nu poti circula cu viteza ridica din cazua PARTICIPANTILOR la trafic care le e greu sa dea un FLASH cand vad un echipaj RADAR pe marginea drumului.

buna asta, nu poti merge cu viteza, ca prostii aia care merg regulamentar nu iti dau tie un flash care esti viteaz si mergi cu 178...
inteleg ... depasesti cu 20-30... da sa depasesti cu 100 km viteza regulamentara... si sa mai dai vina si pe altii ca nu poti merge tu cu viteza.... mi se pare cam deplasat...
__________________

dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -