Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 30-10-10, 20:27   #1
ra2
Dream Squad Member

Stage 5
 
ra2's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,270
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Dream Squad]
[FOTO]
Default Accident usor

Salut o dilema am un prieten a facut un mic accident si anume era pe o strada cu 2 benzi si pe banda lui(prima banda) era oprit un maxi taxi si el a dat semnal sa se bage pe a2a dar in spate era un opel care cand a vazut ca se baga a accelerat si sau lovit la modu zgarietura mai marisoara putin dar nu ia strambat caroseria sau ceva de genu asta


ideea e ca nu a chemat nimeni nici o politie dar a lasat nr de telefon si tot ce scrie in bulentin...daca prietenu asta al meu nu ii mai raspunde lu ala cu opel-u , ala legal mai poate face ceva? adica din cate stiu eu ala declara accidentu dar poate f bine sa nu recunoasca nimica si aia e.voi ce stiti?
ra2 is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 20:33   #2
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Accident usor

mi se pare ca ai 48 de ore sa raportezi un accident , in cazul de fata .....daca prietenul tau vrea sa scaspe sa il lungeasca pe om la telefon daca il suna ,,,,,iar dupa 48 de ore ....ciaules amigo ...dar nu e prea ortodox , mai bine sa cada la pace si gata mai ales ca zici ca nu e mare scofala , iar daca tot nu cad la pace , din ce am inteles prietenul tau ar cam fi vinovat ,,,,pur si simplu sa ii dea asigurarea
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 20:36   #3
ra2
Dream Squad Member

Stage 5
 
ra2's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,270
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Dream Squad]
[FOTO]
Default Re: Accident usor

asta i am zis si eu cu asigurarea dar cica ala nu vrea ca a mai stat 3 luni cu ea in service ca nu stiu ce patzise si vrea bani direct. si mi se pare ca daca se duc la politie sa faca P.V tot prin asigurare ii repara lu ala masina
ra2 is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 20:39   #4
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Accident usor

nu poate sa pretinda bani :P este jmecher , io zic in felul urmator ,,,il abureste pe om ca ia banii peste vreo 3 zile si ii da ,,,,peste 3 zile ii zice direct prietene ia de aici asigurarea si valea ,,,,nu vrei du-te unde vrea pana ta , la politie nu mai are acoperire , ori ia asigurarea ori ramane cu paguba ,
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 21:15   #5
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Accident usor

Este posibil ca şi poliţiştii să-i trimită la plimbare şi să se înţeleagă amiabil, atâta vreme cât n-au fost oameni răniţi şi sunt decât pagube materiale şi alea minore.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 21:29   #6
ra2
Dream Squad Member

Stage 5
 
ra2's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,270
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Dream Squad]
[FOTO]
Default Re: Accident usor

la amiabila ti se mai suspenda permisu?
ra2 is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 21:37   #7
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Accident usor

Clar NU!
Dacă ai ajuns acolo cu partenerul de trafic, înseamnă că v-aţi înţeles amiabil şi pe ei nu-i interesează nimic.

Contează acum foarte mult unde are vinovatul încheiată poliţa de asigurare.
Dacă este la vreo firmă pârâtă, se recomandă chemarea poliţiei.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 31-10-10, 09:05   #8
bib_andrey

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,345
Member of:
[RENAULT]
[SEAT]
Default Re: Accident usor

Nu are cum sa ceara ala bani..asa a fost si cand a avut tata accident..si la tata a fost grav..ala vroia bani..pnm..si i`a trantit asigurarea in brate si la revedere..
bib_andrey is offline   Reply With Quote
Old 31-10-10, 13:33   #9
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Accident usor

Quote:
Originally Posted by bib_andrey View Post
Nu are cum sa ceara ala bani..asa a fost si cand a avut tata accident..si la tata a fost grav..ala vroia bani..pnm..si i`a trantit asigurarea in brate si la revedere..
Poate să te şantajeze cerându-ţi bani, pentru că el poate chema poliţia şi sigur vei rămâne fără permis.
Dacă greşeala a fost a ta şi vrei să rămâi cu permisul în buzunar, clar trebuie să o rezolvi cu el. Nu înseamnă acum că trebuie să îi dai banii...
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 31-10-10, 13:35   #10
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Accident usor

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Poate să te şantajeze cerându-ţi bani, pentru că el poate chema poliţia şi sigur vei rămâne fără permis.
Dacă greşeala a fost a ta şi vrei să rămâi cu permisul în buzunar, clar trebuie să o rezolvi cu el. Nu înseamnă acum că trebuie să îi dai banii...
ce tot vorbesti andi ? vezi ca il dezorientezi pe om

pt asa ceva nu o sa vina nici o politie , iti vor spune ca sa completati foaia de rezolvare pe cale amiabila ,,,,,
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 31-10-10, 15:08   #11
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Accident usor

Ai vrea să te rişti la chestii d-astea şi să vezi că îţi soseşte un echipaj sau ăla se duce singur la poliţie?
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 31-10-10, 15:25   #12
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Accident usor

asta e , nu te poti lasa calcat in picioare , iar in cazul de fata ,,,,daca au trecut 48h poate sa se duca linistit
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 16:21   #13
ra2
Dream Squad Member

Stage 5
 
ra2's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,270
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Dream Squad]
[FOTO]
Default Re: Accident usor

toata lumea stia de 48h(inclusiv eu) dar e vorba defapt de 24h am citit site-u B.R.

v-am facut aici o mica schema

Legenda:

portocaliu - masina care urma sa fie depasita
verde - masina prietenului
rosu - opel-u care la atins pe prietenul meu

Ideea e ca el s-a angajat in depasire a dat semanal tot ce trebuie a aruncat ochii in oglinzi de 2 ori si la vazut pe asta in spate la vreo 10-12m si chestia e ca atunci cand masina era cam cum e in desenu de mai jos opel-u a accelerat intentionat pt a nu lasa masina verde sa depaseasca.

din punctu meu de vedere ar cam fi vina celui cu opel-u

in seara asta se va merge la politie pt declarati si desene tot ce trebuie sa vedem ce se intampla si va anunt
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled3.jpg
Views:	84
Size:	32.0 KB
ID:	1720766  

Last edited by ra2; 01-11-10 at 16:24.
ra2 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 16:40   #14
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Accident usor

doar din punctul tau de vedere este vinovat cel cu rosu ,,,,,bine si moral e tot el daca zici ca a accelerat intentionat , dar legal e cel cu verde - neacordare de prioritate
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 03-11-10, 10:22   #15
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: Accident usor

Teoretic vina o are si masina rosie...practic prietenul tau e vinovat pentru ca nu s-a asigurat indeajuns de bine inainte sa se angajeze in depasire. Degeaba zici ca a dat semnal daca nu s-a asigurat destul. Eu stiu un lucru...decat sa dau semnal si sa nu ma asigur mai bine las naibii semnalu ala si ma asigur de 100 ori
__________________
Alex30 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -