Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 23-06-10, 10:37   #1
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Exclamation Coiotul plimbaret - lovit de masina, plimbat 1000 km si traieste!

Celebrul coiot Wile E din desenele animate in care fugarea un strut se pare ca e real. In Statele Unite, un sofer Hondar a lovit pe autostrada un coiot pe care l-a plimbat pana acasa, pe o distanta de 1000 de km. Surprinzator, in urma impactului si a drumetiei, animalul a supravietuit bine mersi!

Cand doi frati au lovit un coiot cu o Honda Civic la 130 km/h au crezut ca au omorat animalul si au mers mai departe. Nu si-au dat seama ca acesta era cel mai dur animal care rezista la un astfel de accident. Opt ore, doua opriri de alimentare si 1000 de km mai tarziu si-au dat seama ca animalul a ramas blocat in spoilerul frontal si ca este viu...





Daniel si Tevyn East conduceau pe autostrada 80, langa granita statului Nevada cu Utah, cand au vazut o haita de coioti langa soseaua October 12. Cand unul din animale a fugit in fata masinii, impactul s-a auzit fatal, asa ca cei doi nu au mai considerat ca trebuie sa se opreasca. "Imediat ne-am dat seama ca e de rau" zice Daniel "Am crezut ca povestea se incheiase cu pagube minime" mai adauga el.






Dupa accident, in jurul orei 1 AM si-au continuat drumul pe San Juan Nord, cu opriri de alimentare. Insa numai cand am ajuns la destinatia finala, la 9 dimineata, s-au hotarat sa examineze pagubele accidentului. La prima vedere nu parea asa grav. "Insa Daniel a vazut blana si cadavrul dincolo de grila" zice Tevyn. "Am incercat sa pastrez distanta! Am presupus ca este vorba de o parte a animalului ramasa, nu mi-am dat seama ca este tot corpul acolo" mai zice ea.






Daniel a luat o matura si a incercat sa scoata ramasitele animalului de acolo dar a primit socul vietii sale: "A clipit! " zice Tevyn. "A fost o mare surpriza, s-a cam speriat putin..."





Au fost chemate autoritatile si masina a fost dezmembrata in partea frontala. Animalul putin socat a fost insa salvat cu rani usoare si dus la un adapost pentru animale salbatice si, ulterior, eliberat.



Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 11:44   #2
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Coiotul plimbaret - lovit de masina, plimbat 1000 km si traieste!

Micile miracole ale vieţii!

Mă bucur pentru animal .
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 12:35   #3
TwentyOne
VW Driver

Stage 5
 
TwentyOne's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 736
Member of:
[VW]
Default Re: Coiotul plimbaret - lovit de masina, plimbat 1000 km si traieste!

Cam stupid sa lovesti masina si sa nu o verifici 1000 de km.
Oricum, bine ca a scapat coiotul.
TwentyOne is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 16:42   #4
marian92

Stage 5
 
marian92's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 614
Default Re: Coiotul plimbaret - lovit de masina, plimbat 1000 km si traieste!

Eu nu pot sa imi dau seama cum a trecut prin grila
marian92 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 18:34   #5
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Coiotul plimbaret - lovit de masina, plimbat 1000 km si traieste!

Quote:
Originally Posted by marian92 View Post
Eu nu pot sa imi dau seama cum a trecut prin grila
Si nici eu nu-mi dau seama cum de nu l-au vazut. In mod normal auzi+simti o bubuitura -> opresti masina unde poti -> te dai jos -> te uiti sa vezi ce e avariat si daca e ok sa mai continui drumul.
Din cate inteleg eu de-aici, astia mergeau veseli, au simtit ca au bubuit ceva, si din moment ce motorul nu s-a oprit si nici un bec interesant nu s-a aprins pe bord, au continuat veseli drumul.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 18:38   #6
marian92

Stage 5
 
marian92's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 614
Default Re: Coiotul plimbaret - lovit de masina, plimbat 1000 km si traieste!

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Si nici eu nu-mi dau seama cum de nu l-au vazut. In mod normal auzi+simti o bubuitura -> opresti masina unde poti -> te dai jos -> te uiti sa vezi ce e avariat si daca e ok sa mai continui drumul.
Din cate inteleg eu de-aici, astia mergeau veseli, au simtit ca au bubuit ceva, si din moment ce motorul nu s-a oprit si nici un bec interesant nu s-a aprins pe bord, au continuat veseli drumul.
Daniel si Tevyn East conduceau pe autostrada 80, langa granita statului Nevada cu Utah, cand au vazut o haita de coioti langa soseaua October 12. Cand unul din animale a fugit in fata masinii, impactul s-a auzit fatal, asa ca cei doi nu au mai considerat ca trebuie sa se opreasca. "Imediat ne-am dat seama ca e de rau" zice Daniel "Am crezut ca povestea se incheiase cu pagube minime" mai adauga el.

Si-au dat seama da au considerat ca l-au omorat si au continuat drumul.Normal era sa verifice si ei masina.
marian92 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 20:32   #7
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Coiotul plimbaret - lovit de masina, plimbat 1000 km si traieste!

Quote:
Originally Posted by marian92 View Post
Daniel si Tevyn East conduceau pe autostrada 80, langa granita statului Nevada cu Utah, cand au vazut o haita de coioti langa soseaua October 12. Cand unul din animale a fugit in fata masinii, impactul s-a auzit fatal, asa ca cei doi nu au mai considerat ca trebuie sa se opreasca. "Imediat ne-am dat seama ca e de rau" zice Daniel "Am crezut ca povestea se incheiase cu pagube minime" mai adauga el.

Si-au dat seama da au considerat ca l-au omorat si au continuat drumul.Normal era sa verifice si ei masina.
De ce să o verifice, pentru că oricum nu s-ar pricepe să facă nimic la ea.
Dacă s-ar fi stricat, cumpărau alta sau o reparau pe asta.

Comoditatea americană!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 21:32   #8
razvanell

Stage 5
 
razvanell's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,421
Member of:
[VW]
[DACIA]
Default Re: Coiotul plimbaret - lovit de masina, plimbat 1000 km si traieste!

americanii astia sunt aerieni rau,parca sunt niste roboti cum conduc sau cum fac diverse chestii...
mi'a povestit si mie cineva care a fost in state cum sta treaba pe la ei,mai ales in trafic parca sunt masinute teleghidate,rar care incalca vreo regula ceva...camionagii aia am inteles ca sunt mai ai drq
razvanell is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 21:37   #9
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Coiotul plimbaret - lovit de masina, plimbat 1000 km si traieste!

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
De ce să o verifice, pentru că oricum nu s-ar pricepe să facă nimic la ea.
Dacă s-ar fi stricat, cumpărau alta sau o reparau pe asta.

Comoditatea americană!
Pai da, dar oricat de nestiutor ai fi, te uiti la avarie, daca vezi ca ceva curge (spre exemplu) => nu mai continui sa mergi cu ea.
Vad ca s-au oprit sa alimenteze. Da-o dracu, ca daca tot te-ai oprit, nu te doare deloc sa te uiti putin la spoiler. Si vezi ca ai un animal in el.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 22:05   #10
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Coiotul plimbaret - lovit de masina, plimbat 1000 km si traieste!

oricat de racoare ar fi fost, animalul ala in fata radiatorului obtura la greu, s-ar fi ridicat temperatura.
ca sa nu mai vb cat ar fi urlat coyotul cand dadea de caldura radiatorului.
...gaura din grila e cam mica si putine avarii pt 130/h, animalul avea vreo 20 d kg, rupea sigur vreun bazin / suport d la radiator, am vazut mult prea multe d'astea
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 22:43   #11
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Coiotul plimbaret - lovit de masina, plimbat 1000 km si traieste!

Americani prosti : ' draga am lovit ceva ' : ' e lasa ca vedem acasa , mai avem doar 1000 km '.

Normal ca a supravietuit , doar a fost lovit de o Honda . Ia sa-l loveasca un logan , pe langa faptul ca 3 din cei 5 pasageri ar muri si coiotul ar fi pilaf.
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 25-06-10, 23:25   #12
iuly_007

Stage 5
 
iuly_007's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 661
Member of:
[FORD]
Default Re: Coiotul plimbaret - lovit de masina, plimbat 1000 km si traieste!

Quote:
Originally Posted by brownshark View Post
oricat de racoare ar fi fost, animalul ala in fata radiatorului obtura la greu, s-ar fi ridicat temperatura.
ca sa nu mai vb cat ar fi urlat coyotul cand dadea de caldura radiatorului.
...gaura din grila e cam mica si putine avarii pt 130/h, animalul avea vreo 20 d kg, rupea sigur vreun bazin / suport d la radiator, am vazut mult prea multe d'astea
sustin. treaba asta miroase rau tare a mit urban
iuly_007 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-10, 00:34   #13
bano

Stage 5
 
bano's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 474
Default Re: Coiotul plimbaret - lovit de masina, plimbat 1000 km si traieste!

a avut noroc fata de vulpea asta
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	973vulpea.jpg
Views:	247
Size:	66.3 KB
ID:	1536032  
bano is offline   Reply With Quote
Old 26-06-10, 10:16   #14
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Coiotul plimbaret - lovit de masina, plimbat 1000 km si traieste!

Quote:
Originally Posted by bano View Post
a avut noroc fata de vulpea asta
Sigur era vulpe?
Eu ştiu că vulpile sunt mai mici...
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 26-06-10, 11:01   #15
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Coiotul plimbaret - lovit de masina, plimbat 1000 km si traieste!

f buna poza cu bmw, si la 100 se intampla asa cva, dar la 130
brownshark is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -