Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 26-03-10, 19:07   #16
andreimp3

Stage 5
 
andreimp3's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 567
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: sfaturi masina botita in parcare

din curiozitate... cat a costat toata smekeria asta?
e facuta la un service autorizat?
mie la octavia pentru o lovitura mica m-au zis ca ma costa 300 euro si cand am fost la un alt service autorizat mi-au zis ca ma costa 150 euro
__________________
Mitsubishi Colt 1.1
andreimp3 is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 19:33   #17
bau4rock

Stage 5
 
bau4rock's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,265
Default Re: sfaturi masina botita in parcare

poi tot m-a costat 550 ron in service super bun, in acelasi service mi-am revopsito total cand am avut-o volita de grindina doar k at am avut casco si a costat 6500 lei , dar cand plateste omu nu au preturi mari si fac lucrari de foarte mare calitate
__________________
..::YM:bau_4rock|ORANGE:0754387192|CAR:golf 3::..
bau4rock is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 19:35   #18
bau4rock

Stage 5
 
bau4rock's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,265
Default Re: sfaturi masina botita in parcare

poi 550 e service autorizat modern cu tot ce trb si de calitate
bau4rock is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 19:35   #19
bau4rock

Stage 5
 
bau4rock's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,265
Default Re: sfaturi masina botita in parcare

rog un moderator sa stearga al 2a post nu imi aparea k ar fi fost postat primul scz
bau4rock is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 13:00   #20
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: sfaturi masina botita in parcare

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Nu mai dati sfaturi din astea teoretice... daca bara are o zgarietura, crezi ca ti-o inlocuieste doar ca asa vrei tu? Inlocuirea unei piese se face daca nu se poate repara, sau costul reparatiei ar fii mai mare decat cel al unei inlocuiri...
Ceri bara noua... ei zic nu... si aia e accepti sau nu...
da, intr`adevar n`ai nicio sansa cu ei, degeaba am facut zi de zi panarama ca vreau bara noua, tot pe a lor au tinut`o si au vopsit`o ...si cu procesu` e relativa treaba, ca daca pierzi iar n`ai facut nimic ..si ai toate sansele sa pierzi ca deh, Romania ..
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 13:44   #21
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: sfaturi masina botita in parcare

Quote:
Originally Posted by viruszatu1 View Post
da, intr`adevar n`ai nicio sansa cu ei, degeaba am facut zi de zi panarama ca vreau bara noua, tot pe a lor au tinut`o si au vopsit`o ...si cu procesu` e relativa treaba, ca daca pierzi iar n`ai facut nimic ..si ai toate sansele sa pierzi ca deh, Romania ..
Dar dacă bara era doar zgăriată şi nu spartă nu īnţeleg mentalitatea unora...

De ce vreţi bara schimbată?
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 17:51   #22
edyopel

Stage 5
 
edyopel's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 382
Default Re: sfaturi masina botita in parcare

Quote:
Originally Posted by viruszatu1 View Post
da, intr`adevar n`ai nicio sansa cu ei, degeaba am facut zi de zi panarama ca vreau bara noua, tot pe a lor au tinut`o si au vopsit`o ...si cu procesu` e relativa treaba, ca daca pierzi iar n`ai facut nimic ..si ai toate sansele sa pierzi ca deh, Romania ..
te duceai ii dadeai un ciocan si ti-o schimba
edyopel is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 19:20   #23
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: sfaturi masina botita in parcare

Sau isi dadeau seama si faceai c*catu praf ca nu-ti mai despagubeau nimic.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 11:18   #24
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: sfaturi masina botita in parcare

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Dar dacă bara era doar zgăriată şi nu spartă nu īnţeleg mentalitatea unora...

De ce vreţi bara schimbată?
nu`ti inteleg frustrarea, tie ti`ar conveni sa iti carpeasca masina noua de cateva luni ?
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 12:33   #25
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: sfaturi masina botita in parcare

Quote:
Originally Posted by viruszatu1 View Post
nu`ti inteleg frustrarea, tie ti`ar conveni sa iti carpeasca masina noua de cateva luni ?
Nu-s deloc frustrat, dar nu īţi īnţeleg mentalitatea.
Ţi-a şifonat tabla? ţi-a spart vreun stop şi ei vor să īl lipească īn loc să īl schimbe?

Dacă bara este decāt zgāriată, de ce trebuia schimbată şi nu doar vopsită?

p.s. Ştiu eu sentimentul să īţi găseşti maşina hārjonită, lovită sau alte cele. Vor trece cu timpul şi vei privi cu mai multă detaşare odată cu trecere timpului.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 16:44   #26
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: sfaturi masina botita in parcare

Quote:
Originally Posted by viruszatu1 View Post
nu`ti inteleg frustrarea, tie ti`ar conveni sa iti carpeasca masina noua de cateva luni ?
Mie Vectra mi-au aranjat-o la 3 zile dupa ce am luat-o. Aranjat inseamna ca am gasit-o a doua zi cu bara spate stearsa bine si o portiune mica din aripa spate putin infundata si stearsa.
Deci nu masina noua de cateva luni, ci de 3 zile. Ce era sa fac, sa le cer alta masina?
Daca bara nu-i infundata sau crapata nu vad nici eu de ce ar trebui inlocuita.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 14:51   #27
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: sfaturi masina botita in parcare

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Nu-s deloc frustrat, dar nu īţi īnţeleg mentalitatea.
Ţi-a şifonat tabla? ţi-a spart vreun stop şi ei vor să īl lipească īn loc să īl schimbe?

Dacă bara este decāt zgāriată, de ce trebuia schimbată şi nu doar vopsită?

p.s. Ştiu eu sentimentul să īţi găseşti maşina hārjonită, lovită sau alte cele. Vor trece cu timpul şi vei privi cu mai multă detaşare odată cu trecere timpului.
da, reactionezi doar la impulsul maniei si de aia am gandit asa ..e deanjant, dar ai dreptate, cu timpu` iti schimbi rationamentu` ..
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 21:39   #28
Express

Stage 5
 
Express's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Member of:
[PEUGEOT]
[DAEWOO]
Default Re: sfaturi masina botita in parcare

Eu zic bine si frumos, dar nu va mai cumparati masini noi, faceti o mare prostie. Eu la fosta masina am adus-o acasa poarspat vopsita iar dimineata cand am ajuns am gasit pe toata masina zgarieturi de cheie .. Si nu glumesc, in loc de negru ce e era, a ajuns gri, zici ca era ca la vechile Olictiuri' ale lu unchiu Nae ...
Express is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 23:08   #29
UNDERC0VER

Stage 4
 
UNDERC0VER's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 213
Member of:
[RENAULT]
Default Re: sfaturi masina botita in parcare

ca este vorba tot de un clio am considerat ca nu ar fi rau daca as posta si eu aici intamplarea mea la care astept si eu sfaturi.

sa va povestesc ce mi s-a intamplat in seara asta.

am venit de la munca si am parcat masina pe trotuar in fata blocului ,am intrat in casa si dupa ce m-am linistit ma asez frumos pe calculator ,navigand....dintr-o data ,din bucatarie, aud ca tipa mama "Ionut iesi afara ca ti-a lovit masina iar!".ma luasem deja cu mainile de par si ma apucase un car de draci.ies in fata blocului si vad pe trotuar un tico facut zob...ma uit la masina mea si de la departare nu zaresc nimic ,uimit ma apropii de masina si analizez amanuntit situatia :bara fata infundata ,far stanga din nou rupt ,bara spate sparta...totusi ,nu reusesc sa imi dau seama cum a reusit tico-ul sa ajunga in starea aia si masina mea neavand avarii majore...si ma uit in jur ..in fata mea era un alt clio bicorp proptit in alte 2 masini parcate perpendicular..ma duc in fata la clio si asta facut ...aproape zob..desteptul cu tico a venit pe interzis (cica cu vreo 70kmph) in viraj si din sens opus venind o alta masina a incercat sa o evite si a acrosat clio care fiind pe liber luat-o la vale stergand cu usile spoilerele masinilor aflate perpendicular,ajungand pana la urma si la a mea ...a mea a luat-o si ea la vale si s-a oprit fix intr-un alfa romeo parcat in spatele meu.

durerea vine acum...idiotul ,inconstientul ,handicapatul care conducea tico e un amarat de vreo 17-18 ani care pana mai ieri umbla in slapi si cu pantalonii rupti in cur si jegos nu avea permis ,luase masina de curand de la o firma in faliment si la o verificare sumara s-a constatat ca aceasta avea itp-ul expirat din 2008.
a venit ambulanta ,l-au luat la spital pentru recoltarea probelor biologice ,s-a constatat ca nu era baut si pe la 8,30 suntem sunati (pagubitii ,cei 5) sa ne prezentam la sectia de politie de pe oilor.ajunsi acolo am predat actele masinilor cu buletinele si permisele ,a facut militianul autorizatii de reparatii pentru daune si am fost sa fac copie dupa o fisa care cica vine la dosarul penal al aluia."soferul "idiot nu a reusit sa faca rost de actele masinii si se pare ca handicapatul nu are nici asigurare si ca pe deaspura e lipit pamantului.

ce putem sa facem in situatia asta?ce ma sfatuiti ? sa mergem in instanta in caz ca nu ne recuperam daunele de la asiguratori care probabil nu exista?putem castiga ceva ...sau pur si simplu ma judec degeaba sau in cel mai rau caz ii da prostului zile sau luni de parnaie si noi ne trezim si cu masinile lovite si cu timp pierdut si cu bani cheltuiti aiurea prin tribunale.

va atasez si niste poze.
__________________
http://postimg.org/image/joo3sq2lj/

Renault Clio HB 2001-SOLD|Renault Laguna II 2002-SOLD|Renault Megane II 2004-SOLD|BMW E46-Current
UNDERC0VER is offline   Reply With Quote
Old 02-06-10, 15:04   #30
bau4rock

Stage 5
 
bau4rock's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,265
Default Re: sfaturi masina botita in parcare

parerea mea e sa-ti faci masina le ceri la baieti factura pe ce fac si in caz de ceva ai factura si sa-ti dea banii dar eu te asigur ca pierzi timpul cu tribunalele, pentru ca el nu o aiba bani sa iti faca masina sau nu o sa vrea stiu un caz la mine care tot asa a izbit vreo 3 masini si pana la urma nici alora nu le-o facut masinile nici el nu a patit nimic ca asa e la noi
bau4rock is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -