Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 19-02-09, 02:26   #1
W R S

Stage 5
 
W R S's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 347
Member of:
[AUDI]
Unhappy Mi s-a spart masina Cum fac?

In primul rand scuze dar alta sectiune mai potrivita chiar nu am gasit , ma gandesc ca merge si aici sper sa nu supar pe nimeni .

Asta seara 18.02 .2009 Undeva prin Dristor mi s-a spart geamul din dreapta furat detectorul de pe bord , hotul nu a reusit sa imi deschida usa sa urce in masina si mi-a zgariat cu surubelnita efectiv "tumburusul" care deblocheaza/blocheaza portiera dar tot nu a reusit sa intre in ea.

A incercat sa-mi ia radio cd-ul dar mi-a spart putin din carcasa si acum nu mai sta fata pe el.

Am chemat politia am dat declaratii la politie le-am explicat ca am casco nu mi-au dat nimic la mana nici o foaie nimic.E normal ?

#1.Eu acum cu ce ma duc la CASCO nu imi trebuia si mie vreo hartie de la politie ?

#2. Ma pot duce la orice constatator Allianz?

#3. Cel mai tare ma doare de radio CD oare imi vor da banii pe el ?Doar ca e putin crapat? Fata era la mine.

PS: Masina : Daewoo Cielo 2003
Asigurarea Casco este la Aliianz Tiriac.
__________________
->Reparatii Turbosuflante 0754.455.425
W R S is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 07:31   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Mi s-a spart masina Cum fac?

Trebuia sa-ti dea un proces verbal de constatare. Minim asta... altceva nu stiu, dar macar pv prin care sa se ateste ca fapta a fost savarsita.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 07:55   #3
Guwy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,809
Default Re: Mi s-a spart masina Cum fac?

Eu sunt veterean la asa ceva , aveam un Renault Clio '93 si mi-au furat numerele de inmatriculare ( erau de Elvetia ) , m-am dus sa le declar la politie furate .
Acolo un domn Militian mi-a spus in felul urmator : " Domne tu esti proprietar in talon si eu i-am spus ca nu sunt eu , atunci el mi-a zis : " Domne de unde stiu eu ca nu ai furat tu masina aia " , atunci i-am spus ... dar am procura pe numele meu , atunci el mi-a spus ca Ii pare rau si nu ma poate ajuta .
Eu cand am auzit asa ceva am inebunit de nervi si i-am zis ca daca vin la mine la usa si imi vor spune ca s-a furat ceva cu numerele alea ma doare in pl de ei .
Odata mi s-a furat bateria + radio cd-ul + 2 boxe ... la fel m-am dus sa i-a amprente , nici pana in ziua de azi nu s-a intamplat nimic .
Deci nu mai poti spune nimic , decat : Siguranta si Incredere Sectia 19 Militie .

Last edited by Guwy; 19-02-09 at 08:58.
Guwy is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 11:57   #4
W R S

Stage 5
 
W R S's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 347
Member of:
[AUDI]
Default Re: Mi s-a spart masina Cum fac?

Am sunat la asigurator si mi-au spus ca trebuiau sa-mi dea o dovada ca am fost la politie.

Agentul mi-a spus cu gura lui "tampitii aia de la sectia 11 , am mai avut probleme cu ei "

Va trebui cumva sa ma duc sa le cer dovada...

Evitati sectia 11 daca puteti (cea de langa Mall Vitan).

Merci geo.
W R S is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 18:57   #5
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mi s-a spart masina Cum fac?

cand te duci dimineata si iti gasesti masina sparta:

-suni la 112 , spui ca ai gasit masina sparta si sa iti trimita un echipaj. la mine a venit in 10 minute, politist de la sectia din cartier + criminalist, putina figuratie pe acolo(NU au luat amprente) am mers la sectie unde am dat o declaratie cu ce mi s-a furat din masina in valoare de cati bani etc.
-ei iti dau un proces verbal de constatarecu care te duci la casco (asta daca ai casco, daca nu ai casco nu are rost sa te obosesti cu rapoarte la politie, nu gasesc nimic niciodata,doar daca esti de un optimism/noroc imbecil merita efortul) .

dupa o perioada de vreo 14 sau 30 de zile, nu mai retin exact, politia iti da o dovada cum ca n au gasit suspectii si nici marfa furata si cu aia te duci la casco care iti dau banii pe ce ai avut asigurat.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 22-02-09, 21:38   #6
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Mi s-a spart masina Cum fac?

Quote:
Originally Posted by Guwy View Post
Eu sunt veterean la asa ceva , aveam un Renault Clio '93 si mi-au furat numerele de inmatriculare ( erau de Elvetia ) , m-am dus sa le declar la politie furate .
Acolo un domn Militian mi-a spus in felul urmator : " Domne tu esti proprietar in talon si eu i-am spus ca nu sunt eu , atunci el mi-a zis : " Domne de unde stiu eu ca nu ai furat tu masina aia " , atunci i-am spus ... dar am procura pe numele meu , atunci el mi-a spus ca Ii pare rau si nu ma poate ajuta .
Eu cand am auzit asa ceva am inebunit de nervi si i-am zis ca daca vin la mine la usa si imi vor spune ca s-a furat ceva cu numerele alea ma doare in pl de ei .
Odata mi s-a furat bateria + radio cd-ul + 2 boxe ... la fel m-am dus sa i-a amprente , nici pana in ziua de azi nu s-a intamplat nimic .
Deci nu mai poti spune nimic , decat : Siguranta si Incredere Sectia 19 Militie .


cumva la sectia de politie din crangasi? sunt niste petarde aia de acolo...mi-e mi-au facut exact la fel...numai ca mie imi furase bara fata ( evident cu tot cu numar) ,.......petardeeee
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 01:32   #7
W R S

Stage 5
 
W R S's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 347
Member of:
[AUDI]
Default Re: Mi s-a spart masina Cum fac?

multumesc frumos , da intradevar asa e , astept dovada de la politie sa vad ce va fi ... sper sa imi scrie acolo ce am declarat .
W R S is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 13:53   #8
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Mi s-a spart masina Cum fac?

la noi poti sa vii cu bonul dat de politie,nu neaparat cu dovada,cred ca e valabil si la tiriac.te poti duce la orice constator tiriac.ii gasesti in service-uri.la casa auto,pe mihai bravu,la porsche....radio cd-ul e cel din dotare?daca nu,ai un act aditional la polita casco pentru el?
__________________

My name is Beu...BomBeu!
bmwm5 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -