Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Baia-Mare

Reply
 
Thread Tools
Old 18-09-08, 17:21   #16
Soche

Stage 5
 
Soche's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 470
Member of:
[SEAT]
Default Re: Radare--amplasare si anunturi

Quote:
Originally Posted by robbyxX23 View Post
Poi Groupie spunea ca l`au oprit pt. folii pe fata, deci presupun ca avea geamurile ridicate si politistul a vazut foliile, cum poate sa lase jos geamurile si sa zica ca sunt blocate ?
Poate pt ca politaiul n-are nici o davada ca erau ridicate si ca a vazut foliile. Tre sa fi un pic si smecher cu ei ca altfel te iau peste picior ca ei isi permit. Pe mine m-au oprit pt ca circulam intr-o seara cu proiectoarele de ceata aprinse in bara fata ( mantionez ca nu si stopul de ceata spate doar proiectoarele). M-a oprit sa ma ia cu povesti ca n-am voie sa circul cu ele doar cand e ceata. Mda vezi sa nu. Acuma am luat maisna de la tata si nu am vazut ca sunt aprinse. Da bine, sa nu se mai intample. )

Ce e drept si eu am folii dar pe geamurile fata nu mi-am pus pt aceasi poveste cu polita desi cel care mi le-a pus are pe fata si mi-a zis ca la fel face cand il opreste politia. Le da jos si asteapta agentu si n-are ce sa-i faca.

Apropo, sper ca nu ma prins ceva rader ca am cam calcato azi prin oras. Stiti si voi cum e dupa o saptamana de convalescenta ti-e si dor sa te urci in masina
__________________
Seat Ibiza - MM 12 ELF

Galerie persoanala de poze -> http://www.wix.com/oiegaspaul/photography
Soche is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 20:27   #17
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Radare--amplasare si anunturi

Quote:
Originally Posted by robbyxX23 View Post
Poi Groupie spunea ca l`au oprit pt. folii pe fata, deci presupun ca avea geamurile ridicate si politistul a vazut foliile, cum poate sa lase jos geamurile si sa zica ca sunt blocate ?

poate a vazut "gresit"....daca intelegi ce vreau sa zic. poate "i s-a parut"
numai bine
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 19-09-08, 07:53   #18
animi13

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 29
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Radare--amplasare si anunturi

ei, e riscant sa mizezi pe faptul ca toti politistii ''este'' prosti...
animi13 is offline   Reply With Quote
Old 19-09-08, 10:25   #19
Soche

Stage 5
 
Soche's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 470
Member of:
[SEAT]
Default Re: Radare--amplasare si anunturi

Quote:
Originally Posted by animi13 View Post
ei, e riscant sa mizezi pe faptul ca toti politistii ''este'' prosti...
e drept, dar in cazul cu foliile poti sa aburesti pt ca nu are nici o dovada, doar nu ti-a facut poza cand treceai si nici nu te poate obliga sa le ridici.
Soche is offline   Reply With Quote
Old 19-09-08, 16:02   #20
TRX

Stage 5
 
TRX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 669
Member of:
[SEAT]
Default Re: Radare--amplasare si anunturi

Quote:
Originally Posted by Dany.bilan628 View Post
deci data viitoare iti zic eu cum sa faci: lasi geamurile jos...pana vine gaboru la tine... si cand te intreaba dc is lasate jos zici ca sunt blocate si mergi la service si te-ai scos. nu poate sa te oblige sa le ridici. pe spate banuiesc ca ai ceva omologare....


Potin probabil asa ceva ... era 22:25 si frigul de pe lume, iar eu in maneca scurta ) Pe spate da, am omologare ... totusi , ideea e ca se iau de toate accesoriile aftermarket ... si ideea principala e sa ridice cat mai multe taloane. Cine stie , poate vor sa aduca bani la RAR
TRX is offline   Reply With Quote
Old 19-09-08, 22:00   #21
Soche

Stage 5
 
Soche's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 470
Member of:
[SEAT]
Default Re: Radare--amplasare si anunturi

Quote:
Originally Posted by GroupieLuvva View Post
Potin probabil asa ceva ... era 22:25 si frigul de pe lume, iar eu in maneca scurta ) Pe spate da, am omologare ... totusi , ideea e ca se iau de toate accesoriile aftermarket ... si ideea principala e sa ridice cat mai multe taloane. Cine stie , poate vor sa aduca bani la RAR
decat o amenda de un milion juma mai bine 10 minute in frig.
Soche is offline   Reply With Quote
Old 19-09-08, 22:24   #22
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Radare--amplasare si anunturi

Quote:
Originally Posted by GroupieLuvva View Post
Potin probabil asa ceva ... era 22:25 si frigul de pe lume, iar eu in maneca scurta ) Pe spate da, am omologare ... totusi , ideea e ca se iau de toate accesoriile aftermarket ... si ideea principala e sa ridice cat mai multe taloane. Cine stie , poate vor sa aduca bani la RAR

pai mie mi se pare destul de clar ca vor cat mai multi bani. e normal... gaborii nu-s in campanie electorala. deci ei incaseaza cat pot...cand pot...unde pot...cat de des . pana ce trece campania electorala si mai baga astia ceva taxe ca romanul de rand sa nu poata sa-si cumpere masina....tre sa va obisnuiti cu controalele astea si ordinele "de sus" ca doar de acolo trebuie restituiti banii pe taxa de "prima inmatriculare", "de mediu " sau ce alte nume va avea urmatoarea taxa
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 20-09-08, 19:40   #23
Soche

Stage 5
 
Soche's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 470
Member of:
[SEAT]
Default Re: Radare--amplasare si anunturi

Quote:
Originally Posted by Dany.bilan628 View Post
pai mie mi se pare destul de clar ca vor cat mai multi bani. e normal... gaborii nu-s in campanie electorala. deci ei incaseaza cat pot...cand pot...unde pot...cat de des . pana ce trece campania electorala si mai baga astia ceva taxe ca romanul de rand sa nu poata sa-si cumpere masina....tre sa va obisnuiti cu controalele astea si ordinele "de sus" ca doar de acolo trebuie restituiti banii pe taxa de "prima inmatriculare", "de mediu " sau ce alte nume va avea urmatoarea taxa
Urmatoarea va fi de ocupare de spatiu, o sa ne ia taxa si pe spatiul ocupat prin oras si pe propriul garaj care il ocupam cu masina ... Deja mi-e sila de guvern si de tot. Cred ca doar cu inca o revolutie am rezolva ceva. Eu unul as iesi si maine pe strada daca s-ar mobiliza lumea. Deja devin nesimtiti si isi permit prea multe.
Soche is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 16:23   #24
Keisuke
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Keisuke's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,411
Member of:
[Moderators]
[Kamikaze Racing Team]
[Nissan]
Default Re: Radare--amplasare si anunturi

SENZATIONAL: Amenzile rutiere de pe Cluj-Turda sunt ilegale!



Dupa amplasarea camerelor de luat vederi pe tronsonul de pe Drumul National 1 Turda - Cluj-Napoca, un fost politist de la Politia Rutiera Cluj rupe tacerea si dezvaluie, pentru citynews.ro, cum se poate contesta o amenda de circulatie pentru incalcarea vitezei susprinsa de camerele de luat vederi.

Politistul respectiv, al carui nume nu il vom face public din motive lesne de inteles, sustine ca aplicarea amenzilor in aceste cazuri este ilegala. Legea in vigoare stabileste ca o contraventie se consemneaza direct de catre politist.

Iata ce spune legea:
“Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac direct de catre politistul rutier, iar in punctele de trecere a frontierei de stat a Romaniei, de catre politistii de frontiera. Constatarea contraventiilor se poate face si cu ajutorul unor mijloace tehnice certificate sau mijloace tehnice omologate si verificate metrologic, consemnindu-se aceasta in procesul-verbal de constatare a contraventiei. In acest caz, procesul-verbal se poate incheia si in lipsa contravenientului, dupa STABILIREA IDENTITATII conducatorului de vehicul, mentionandu-se aceasta in procesul-verbal, fara a fi necesara confirmarea faptelor de catre martori”.

CE FACE POLITIA ?
IN MOD LEGAL:
- Solicita proprietarului comunicarea datelor persoanei careia i-a incredintat masina spre a fi condusa la data cand s-a depasit viteza.
IN MOD ILEGAL:
- nu include costul/pretul comunicarii in formularul pe care il trimit (timbrul postal, bani pentru fax sau pentru telefon etc. sau sa trimita ulterior banii pentru costurile necesare comunicarii);
- este necesara comunicarea in scris, obligatoriu prin fax sau posta, cand legea NU prevede expres un anumit mod de comunicare, deci ar trebui sa fie posibila comunicarea prin orice mod, inclusiv prin telefon;
- legea nu poate obliga cetatenii ca, in interesul organelor administrative, sa comunice, pe banii lor, datele solicitate, fiind obligatia institutiilor sa stabileasca adevarul si sa ii identifice cu certitudine pe soferii care au savarsit infractiunea;
- politia stabileste ca proprietarul sa comunice in termene foarte scurte (de 5 zile) numele persoanei care a condus autoturismul la data si la ora la care au fost surprinse de camerele video, in conditiile in care legea da dreptul ca un raspuns sa fie facut in cel mult 30 de zile (data postei);
- politia intocmeste un proces verbal de contraventie pe numele persoanei indicate de proprietarul masinii, fara sa obtina o recunoastere a acestei persoane ca a condus in momentul cind s-a depasit viteza. Inainte de a intocmi procesul verbal, politistul, conform legii, este obligat sa stabileasca cine a condus autoturismul si de ceea trebuie sa intrebe persoana indicata de proprietar, daca ea este cea care a condus, si abia dupa aceea sa treaca la intocmirea procesului verbal;

Asadar, este ILEGAL si DISCRIMINATOR faptul ca doar romanii de bunacredinta platesc aceste amenzi, in timp ce strainii nu sunt sanctionati; nici o persoana care a condus autovehicule cu numere straine nu poate fi sanctionata si nici strainii care conduc masini romanesti. Deci, LEGAL, proprietarii pot comunica datele unor cetateni arabi, chinezi, germani, suedezi, rusi si nu vor fi sanctionati!

Sfatul politistului pentru soferii care au fost amendati dupa ce au fost reperati de camerele de luat vederi de pe tronsonul Cluj-Turda, amplasate de firma CODEC, este de a contesta amenzile primite, la Judecatoriile din raza de compententa a respectivelor comune, dupa caz, Cluj-Napoca sau Turda. Motivele de contestatie sunt cele invocate mai sus.

De asemenea, alte sfaturi pentru proprietarii de autoturisme care primesc acasa invitatii de la Politia Rutiera pentru a comunica numele persoanei care a condus autoturismul in momentul in care a fost detectat circuland cu viteza mai mare decat cea legala sunt:
- comunicarea unor nume de cetateni straini;
- sa nu raspunda pe banii proprii la invitatiile respective;
- sa nu ridicati plicurile recomandate de la posta deoarece acestea, dupa o perioada de zece zile, sunt returnate la Politie.

citynews.ro
__________________


WWW.PERFORMANCEZONE.RO
German engineering, french fleer, italian look ...nothing beats the japanese!
Keisuke is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 19:11   #25
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Radare--amplasare si anunturi

radare fixe la noi in judet
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	radare fixe1.JPG
Views:	150
Size:	58.3 KB
ID:	691833   Click image for larger version

Name:	radare fixe 2.JPG
Views:	134
Size:	58.8 KB
ID:	691834  
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 23:35   #26
animi13

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 29
Member of:
[Mitsubishi]
Exclamation Re: Radare--amplasare si anunturi

nice, nice! frumoase detalii...
animi13 is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 18:30   #27
VG30DETT

Stage 5
 
VG30DETT's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 724
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Nissan]
Default Re: Radare--amplasare si anunturi

Quote:
Originally Posted by Dany.bilan628 View Post
radare fixe la noi in judet
interesant careva dintre voi ati avut ocazia sa fiti prinsi de aceste camere de viteza.?de curiozitate ?
VG30DETT is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 18:34   #28
bogo4all

Stage 5
 
bogo4all's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,392
Default Re: Radare--amplasare si anunturi

Eu sincer veneam dinspre Farcasa si am uitat de camera din fata de la Moeller, aveam cu mai mult de 50 peste limita, de atunci au trecut vreo 3 saptamani si inca nu am primit nimic. Sa o astept cu drag sau nu mai vine?
__________________
bogo4all is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 22:07   #29
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Radare--amplasare si anunturi

Quote:
Originally Posted by bogo4all View Post
Eu sincer veneam dinspre Farcasa si am uitat de camera din fata de la Moeller, aveam cu mai mult de 50 peste limita, de atunci au trecut vreo 3 saptamani si inca nu am primit nimic. Sa o astept cu drag sau nu mai vine?
stai linistit. daca nu iti vine prin posta s-ar putea sa ai surprize cand o sa platesti impozitele.
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 07-11-08, 20:49   #30
cristiano304

Stage 5
 
cristiano304's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 746
Member of:
[DACIA]
Default Re: Radare--amplasare si anunturi

se cam inmultesc radarele astea am vazut una acuma se amplaseaza dinpre sighet spre BM in loc berbesti cn are drum pe acolo so ia mai usor
cristiano304 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -