Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Baia-Mare

Reply
 
Thread Tools
Old 01-04-09, 21:51   #46
yoyo1

Stage 3
 
yoyo1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 108
Default Re: masinile proprii, cumparate fara banii ajutorul parintilor

la fel k majoritatea....prima mea masina afost o dacie.....adik era renault 12 di 72' albastru metalizat jenti de aro 10 bari nichelate....etc arata f bine pt o dacie.....
apoi un ford taunus din 75'la fel la '4 ace' nichelat rosu ferari motor suparat V6 etc....s-a oprit intr-un camion....(,pacat era f fain....
apoi un fiat bravo 1,9 jtd de 105 cai +evacuare sport asta se pune la toate :P f mutumit si d e ala acum o mazda 323F merge si asta ....e ok ,toate au fost muncite.....
visul meu RS4 modelul vechi combi......
__________________
evacuari -sport-standard -filtre sport k&n - discuri si placute sport - instalatii xenon
yoyo1 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 23:33   #47
IonutzMFF
BMW Driver


Stage 5
 
IonutzMFF's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,438
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
Default Re: masinile proprii, cumparate fara banii ajutorul parintilor

RS4 combi , masina extrem de rapida pentru vremea ei , si acum ar sta in fata multor masini , mult succes in continuare si sper sa'ti indeplinesti visul cat mai repede
https://www.youtube.com/watch?v=wRO6TCJ05uA
__________________
RRR Grup Baia Mare
IonutzMFF is offline   Reply With Quote
Old 30-05-09, 23:15   #48
teen.ager

Stage 5
 
teen.ager's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,219
Member of:
[Opel]
Default Re: masinile proprii, cumparate fara banii ajutorul parintilor

Quote:
Originally Posted by IonutzMFF View Post
Sunt multe cazuri in care parinti le cumpara masini si dupa aceea ei muncesc sa le modifice ..Si in cazul meu la fel , tot ce castig din magazin si altele bag in masina ...Nimic din ce e pe ea nu e luat din banii parintilor
La faza asta...Tot respectu'
teen.ager is offline   Reply With Quote
Old 19-08-09, 11:21   #49
Retroid.

Stage 2
 
Retroid.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 39
Default Re: masinile proprii, cumparate fara banii ajutorul parintilor

Salutare baieti! Ma numesc Tomi sunt din BM insa momentan stau in Italia. (acum sun in BM)
Sunt pasionat de motorsport in special de raliuri. sunt pasionat si de tehnica si am invatat multe fiind un apropiat al lumii curselor.
liniutele si tuningul estetic insa, nu ma pasioneaza deloc.

cateva cuvinte despre masina. de ce am ales honda? era a doua optiune dupa Mitsu Evo. am renuntat la Evo pt transmisie. eu m-am saturat cate diferentiale au rupt prietenii mei. Evo insa ramane fara discutii o masina referinta!

Masina e un Type R EP3 productie Anglia 2004. acum (dupa drumul Italia\ Romania) are undeva la 39.000 km. masina o folosesc ca a doua masina si nu fac km multi.

Motor EUDM K20A2 aspirat, alezaj/cursa 86 x 86 , 1998 cmc i-VTEC, fara axe controrotante si fara debitmetru (speed density). distributie mecanica pe lant (tacheti mecanici se regleaza ca si la Dacie). un motor gandit sa urce cat mai bine in ture

putere cca 200 cp

cutia are rapoarte scurte si cate 3 sincroane pe treptele 2 4 si 6. in treapta a sasea la 3000 rot masina are doar 90 Km/h

directie cu servo electric, precisa insa foarte greoaie si putin comunicativa. se obisnuieste omul si cu asta...

masina are o tinuta de drum foarte buna, vine cu un sasiu si suspensii foarte bine gandite si din materiale de calitate. e relativ usoara fata de concurenta are cca 1200 kg.

ca modificari sunt la inceput am facut cateva lucruri care sa pregateasca oarecum ceea ce va urma.
am o mica modificare la aspiratie (un rezonator eliminat) o toba finala custom, un "kit de masa" la motor pe un "transport" mai bun al curentului/ o functionare mai buna a electronicii, ulei Motul 300V Competition double easter respectiv Motul Gear 300 75W-90 in cutie tot pe baza de ester, volan/pedale Sparco (omologate FIA)
senzori presiune si temperatura ulei + indicatoare, Vtec light, Scangauge (un mini tester care monitorizeaza in timp real parametrii de functionare a motorului)

masina mai are barile stabilizatoare fata/spate schimbate cu unele de diametru marit si o bara OMP in fata la motor.
masina are roti Enkei de serie iar "gume" folosesc Bridgestone Potenza RE 040. am mai modificat si unghiurile fata spate sa mai ajut putin viteza de rotatie pe viraj.

la modificari urmeaza frane mari alte suspensii apoi motorul: galerii, axe, electronica Hondata K-Pro sau Mecktronic + sonda lambda wide band.

una peste alta masina consuma foarte putin. in oras datorita treptelor foarte scurte consuma 7! nu exagerez! pe de alta pare la blana totala consumul depaseste 20.
masina nu se conduce foarte usor are o directie grea, suspensii rigide iar daca vrei sa mergi cat de cat ecomicos trebuie sa schimbi vitezele mereu si mereu. e o masina care iti transmite tot ce se intampla iar pe ud sau asfalt rece e chiar isterica. era sa o sparg de cateva ori iarna asta si nu pe zapada.
surprinzator pt un fwd masina e de multe ori supraviratoare mai ales ca am mai ajuta-o din unghiuri.

nici nu mai stiu ca sa scriu ca mi-am cam amestecat ideile in cap.
va felicit pt aceasta mica comunitate de pe forum. poate pe cativa dintr voi va stiu.

cateva poze:




































Last edited by Retroid.; 19-08-09 at 11:29.
Retroid. is offline   Reply With Quote
Old 19-08-09, 11:27   #50
huber_bm
Honda Driver

Stage 5
 
huber_bm's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 719
Member of:
[Honda]
Default Re: masinile proprii, cumparate fara banii ajutorul parintilor

NICE
Sa ai noroc la ea.........e BIJU
huber_bm is offline   Reply With Quote
Old 19-08-09, 11:31   #51
Retroid.

Stage 2
 
Retroid.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 39
Default Re: masinile proprii, cumparate fara banii ajutorul parintilor

mersi man. vad ca ai o Honda!
Retroid. is offline   Reply With Quote
Old 19-08-09, 11:47   #52
huber_bm
Honda Driver

Stage 5
 
huber_bm's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 719
Member of:
[Honda]
Default Re: masinile proprii, cumparate fara banii ajutorul parintilor

Da Da

si daca tot sunt la topicul acesta...
si eu mi-am cumparat masina din banii proprii....anul trecut cei drept

Last edited by huber_bm; 19-08-09 at 11:49.
huber_bm is offline   Reply With Quote
Old 19-08-09, 14:11   #53
TRX

Stage 5
 
TRX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 669
Member of:
[SEAT]
Default Re: masinile proprii, cumparate fara banii ajutorul parintilor

Aham. Imi tot zicea tovarasu` Mircea de masina asta Numai cuvinte de lauda Sa o folosesti sanatos, Tomy ^^
TRX is offline   Reply With Quote
Old 19-08-09, 14:27   #54
T@m@ngo

Stage 5
 
T@m@ngo's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 464
Default Re: masinile proprii, cumparate fara banii ajutorul parintilor

sa o stapanesti sanatos este o Bijuterie
T@m@ngo is offline   Reply With Quote
Old 19-08-09, 22:06   #55
Retroid.

Stage 2
 
Retroid.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 39
Default Re: masinile proprii, cumparate fara banii ajutorul parintilor

multumesc mult!
Retroid. is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -