Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Baia-Mare

Reply
 
Thread Tools
Old 04-10-10, 21:07   #46
polonezu

Stage 1
 
polonezu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 15
Default Re: Unde spalati masina in Baia Mare?

acuma vezi u ca sunt fel si fel de spalatorii......majoritatea sunt ieftine si atunci nu ai la ce sa te astepti....ca tine vin multi si imi zic aproape acelasi lucru. Incearca data viitoare sa ii zici lu ala care o spala sa insiste un pic si poate iese mai calumea.
polonezu is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 13:17   #47
andreiand1
VW Driver

Stage 4
 
andreiand1's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 264
Member of:
[VW]
Default Re: Unde spalati masina in Baia Mare?

Spalatoriile din ziua de azi is pline de tehnica si solutii profesionale dar rezultatele sunt praf... aproape oriunde incerci rezultatul este foarte slab.
Cred ca cel mult o data pe an o spal la spalatorie ai atunci de graba, in rest prefer sa o spal cu mana mea si stiu ca iese asa cum vreau. Spuma asta "activa" care e un fel de apa alba si atat, eu unul nu am incredere deloc in proprietatile astea miraculoase si sunt curios ce compusi are o astfel de spuma....nu de alta dar acum vreo 2-3 ani, cand de altfel am renuntat total la a-mi spala masina in oras, am folosit o spalatorie cu spuma activa.....vvreau sa spun ca asa activa a fost spuma ca dupa clatire, vopseaua de pe capacele noi de vw (originale) se scurgea de pe ele....sa nu mai spun de elemente cromate care se matuiau, ca sa nu mai vorbim de murdarie care dupa spalare continua sa se intinda pe caroserie, etc. Sincer de atunci masina nu mai atinge miraculoasa spuma activa. La un moment dat in Cluj, la o spalatorie manuala, cand sa ies cu masina din boxa, vad jantele de aliaj cum se prelingea praful de la placutele de frana si raspunsul a fost ca pentru ca jantele sa fie curate trebuie folosita solutie speciala ))....ok stiu ca exista solutii speciale dar nu am pretentia sa imi nicheleze jantele la spalatorie ci doar vvreau sa spal mizeria care s-a acumulat de la ultima spalare.
__________________
"Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that"
andreiand1 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 13:25   #48
polonezu

Stage 1
 
polonezu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 15
Default Re: Unde spalati masina in Baia Mare?

ai dreptate....atunci spala-o tu cum vrei si daca nu iti place cum a iesit nu ai pe cine sa dai vina. Cum o faci asa o ai. Mai greu e la un -10 grade
polonezu is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 13:32   #49
andreiand1
VW Driver

Stage 4
 
andreiand1's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 264
Member of:
[VW]
Default Re: Unde spalati masina in Baia Mare?

Asta spun si eu .... si la -10 grade in cazul meu, o spal tot eu in garaj, dar in general peste iarna golful meu nu prea mai iese pe afara si nu apuca sa se murdareasca
andreiand1 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 13:38   #50
polonezu

Stage 1
 
polonezu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 15
Default Re: Unde spalati masina in Baia Mare?

asa da
polonezu is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 16:26   #51
MITSU
Honda Driver

Stage 5
 
MITSU's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 808
Member of:
[Honda]
Default Re: Unde spalati masina in Baia Mare?

@ andreiand1 , sincer iti zic ca se vede diferenta dintre o masina spalata acasa si o masina spalata calumea la o spalatorie ( cu conditia ca cei de la spalatorie sa-si faca treaba ). nu o poti cerui si nu o faci tu perfect oricat ai incerca.
diferenta ii ca doar cei cu experienta sau cu un ochi antrenat isi pot da seama de faptu asta , si nu o zic ca sa fac pe interesantu ci doar spun. dar la noi in jegu asta intradevar nu merita sa o ti curata , ba mai mult daca ai posibilitatea sa o cureti tu acasa , e cel mai indicat lucru.

important ii sa ai masina curata. vorba mea " orice scorbura de masina arata bine daca ii curata " :P
MITSU is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 18:56   #52
razvyrulz

Stage 5
 
razvyrulz's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,285
Member of:
[VW]
Default Re: Unde spalati masina in Baia Mare?

Quote:
Originally Posted by MITSU View Post
@ andreiand1 , sincer iti zic ca se vede diferenta dintre o masina spalata acasa si o masina spalata calumea la o spalatorie ( cu conditia ca cei de la spalatorie sa-si faca treaba ). nu o poti cerui si nu o faci tu perfect oricat ai incerca.
De ce zici asta? cei de la spalatorii au facut o scoala in care au fost pregatiti si instruiti in a spala masini? NU, asta ai invatat'o din mers si la fel o invata si cel care isi spala masina acasa, ca doar nu e vorba de 2 facultati... Eu unul sunt dezgustat de spalatoriile din oras... mai ales ca ori dai 20 ori 30 RON la final e ca si spalata in Petrom unde costa 4.5RON. Si Mitsu, cum adica sa insisti la cel ce iti spala masina? El nu spala masina cum trebuie doar daca se "insista"?
razvyrulz is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 19:02   #53
Brabus

Stage 5
 
Brabus's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,183
Default Re: Unde spalati masina in Baia Mare?

pai crede-ma ca insist, cam de fiecare data (mai dau jumate din tariful de spalare la oamenii de acolo) si tot asa e. ma gindesc ca nu e placut sa stai in apa aia rece de dimineata pina seara dar totusi ...
Brabus is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 21:00   #54
cristi.mk4

Stage 5
 
cristi.mk4's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2,672
Member of:
[VW]
[AUDI]
Default Re: Unde spalati masina in Baia Mare?

io nu las ciubuc....k nu merita....
cristi.mk4 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 21:18   #55
MITSU
Honda Driver

Stage 5
 
MITSU's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 808
Member of:
[Honda]
Default Re: Unde spalati masina in Baia Mare?

exact ce am vrut sa demonstrez , nu , intradevar nu trebuie o facultate dar iti trebuie o anumita experienta ( ca in orice alt domeniu ). degeaba pot sa vorbesc eu singur aici pt ca daca ati fi lucrat in domeniu' ati fi inteles.

@cristi , nu eu am spus sa insisti , ci polonezu'

intradevar e plin de muncitori sictiriti la multe spalatorii dar nu avem ce face , din raul cel mai rau trebuie ales ala mai putin rau
MITSU is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 06:53   #56
andreiand1
VW Driver

Stage 4
 
andreiand1's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 264
Member of:
[VW]
Default Re: Unde spalati masina in Baia Mare?

Exact Razvane, nu iti trebuie nici o scoala ci doar placerea de a-ti face meseria, lucru care la noi e rar intalnit, cu atat mai mult in domeniul asta.
Sincer cu minime cunostinte de spalare a masinii (gen, a sti de unde sa incepi spalarea unei masini; daca de exemplu incepi cu jumatatea inferioara a masinii si apoi da cu aceeasi perie pe plafon si capota, poti sa iti dai cu firma in cap). Sincer de banii care ii platesc pe 4-5 spalari, imi cumpar un sampon de calitate si alte solutii pentru jante si etc si cu putina dorinta, eu pun oricand pariu ca pot sa compar lucrul facut de mana mea cu o lucrul facut la o spalatorie. Si pana la urma spalarea la spalatorie vad ca e conditionata sa fie una calumea iar personalul sa isi faca treaba, iar eu tocmai acest lucru il contest, si anume ca personalul in 95% din cazuri nu isi face treaba si atunci decat sa fac N experimente la N spalatorii pana gasesc mesteri priceputi, prefer sa imi dezvolt eu dexteritatea de a spala masina.Decat sa trebuiasca sa nu am ce face si sa aleg raul cel mai putin rau, mai bine aleg lucrul bun si puneu mana si o curat asa cum consider eu ca trebuie curatata.
Brabus, treaba cu statu in apa toata ziua, il implica meseria asta.....mie nu imi da nimeni nimic in plus ca stau 10-11 ore cu ochii in monitor zilnic sau ca incep sa am dureri de coloana si sa ma cocosez, ca sa pot sa imi fac bine meseria...

Last edited by andreiand1; 06-10-10 at 07:01.
andreiand1 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 08:47   #57
Brabus

Stage 5
 
Brabus's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,183
Default Re: Unde spalati masina in Baia Mare?

sti care e treaba misto?
ca merg inainte la om si ii zic ce ma doare si ce vreau, platesc cit zice el, ii bag in buzunar ca sa fie foarte motivat si la final, acelasi ... nimic.
merg acasa si o i-au la retusat cu cirpa ...
Brabus is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 09:58   #58
andreiand1
VW Driver

Stage 4
 
andreiand1's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 264
Member of:
[VW]
Default Re: Unde spalati masina in Baia Mare?

Pai vezi si atunci mai merita sa consumi benzina, timp , bani si nervi pentru un lucru prost facut dupa care trebuie sa mai muncesti si tu ca sa iasa intr-un final bine? Oi fi eu mai tipicar de felul meu insa daca e vorba sa fac un lucru calumea, imi dau toata silinta sa iasa asa cum stiu eu ca trebuie sa iasa.
Pe langa asta, ai si satisfactia de a beneficia de un lucru bine facut de mana ta. Pt mine e si asta o satisfactie!
Acuma nu vreau sa creez polemici aici dar cred ca nu am spus nimic gresit sau exagerat....e doar realitatea de la noi.
andreiand1 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 14:20   #59
cristi.mk4

Stage 5
 
cristi.mk4's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2,672
Member of:
[VW]
[AUDI]
Default Re: Unde spalati masina in Baia Mare?

va zic eo acuma..bulangii de la o spalatorie din bm, nu dau nume, mi`a spalat foarte bine masina..interior exterior......la care mi`m gasit stopu stang la audi spart, si plin de apa ,,,,,angajaza toti cocalari kre habar nu au ,
Asa k mai bine mi`o spal eu acasa , asa frumos cu peria, cu apa.....o lustruiesc, o fac mai bine decat ei chiar daca nam experienta lor......
__________________
Volkswagen Golf IV 1.9 TDI 85Kw Variant

Masina mea https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...t-edition.html


DE VANZARE AUDI A4 2.5 V6 TDI QUATTRO https://forum.4tuning.ro/479-anunturi...ml#post5240911



[ VAND ] Electronice Audio Cele mai mici preturi https://forum.4tuning.ro/79-talcioc/3...ml#post5243581
cristi.mk4 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 14:22   #60
Brabus

Stage 5
 
Brabus's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,183
Default Re: Unde spalati masina in Baia Mare?

he he he
asta cu lista daunelor produse nu are rost sa o incepem ca sint sigur ca fiecare are cite un "damage" de pe urma spalarilor.
Brabus is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -