Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Baia-Mare

Reply
 
Thread Tools
Old 30-12-08, 08:57   #541
TRX

Stage 5
 
TRX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 669
Member of:
[SEAT]
Default Re: Accidente Baia Mare

Quote:
Originally Posted by 3SGE View Post
Gume de vara + un factor? Care poate fi neadaptarea vitezei la conditiile drumului sau lipsa de experienta la volan?
Nu era atat de grava starea carosabilului, puteai merge cu 80 linistit, si nici lipsa de exeperienta. Omu` a avut ... ghinion.
TRX is offline   Reply With Quote
Old 30-12-08, 09:04   #542
3SGE


Stage 5
 
3SGE's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,077
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Accidente Baia Mare

Quote:
Originally Posted by GroupieLuvva View Post
Nu era atat de grava starea carosabilului, puteai merge cu 80 linistit, si nici lipsa de exeperienta. Omu` a avut ... ghinion.
Ghinion este cand sare cineva in fata si nu poti sa il eviti sau il eviti si te izbesti de altceva. Sau imi zici ca pur si simplu a sarit de pe drum fara sa fie de vina. De fapt mergea cu 20kmh si dintr-o data a sarit masina de pe drum?
3SGE is offline   Reply With Quote
Old 30-12-08, 09:11   #543
TRX

Stage 5
 
TRX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 669
Member of:
[SEAT]
Default Re: Accidente Baia Mare

Quote:
Originally Posted by 3SGE View Post
Ghinion este cand sare cineva in fata si nu poti sa il eviti sau il eviti si te izbesti de altceva. Sau imi zici ca pur si simplu a sarit de pe drum fara sa fie de vina. De fapt mergea cu 20kmh si dintr-o data a sarit masina de pe drum?
Nu. Omu` a facut o alegere gresita si`apoi a intervenit panica. Si totul se rezuma la o maneta trasa cand nu trebuia.
TRX is offline   Reply With Quote
Old 30-12-08, 09:17   #544
3SGE


Stage 5
 
3SGE's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,077
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Accidente Baia Mare

Quote:
Originally Posted by GroupieLuvva View Post
Nu. Omu` a facut o alegere gresita si`apoi a intervenit panica. Si totul se rezuma la o maneta trasa cand nu trebuia.
Pai eu ziceam mai sus ca e lipsa de experienta si ai zis ca nu. Deci...e lipsa de experienta sa tragi "o maneta" cand nu trebuie?
3SGE is offline   Reply With Quote
Old 30-12-08, 09:33   #545
razvyrulz

Stage 5
 
razvyrulz's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,285
Member of:
[VW]
Default Re: Accidente Baia Mare

ma bucur ca nu a apucat sa dea de copac...
razvyrulz is offline   Reply With Quote
Old 30-12-08, 12:29   #546
TRX

Stage 5
 
TRX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 669
Member of:
[SEAT]
Default Re: Accidente Baia Mare

Quote:
Originally Posted by 3SGE View Post
Pai eu ziceam mai sus ca e lipsa de experienta si ai zis ca nu. Deci...e lipsa de experienta sa tragi "o maneta" cand nu trebuie?
Copilu` stie sa conduca, nu e vb de asta.
Am putea`o numi lipsa de concentrare, atentie, alegere gresita.
Decat sa criticam persoana, mai bine o sustinem ... totusi e o pierdere, si omu` e suparat. O vorba buna face foarte mult in astfel de situatii.
TRX is offline   Reply With Quote
Old 30-12-08, 12:34   #547
Soche

Stage 5
 
Soche's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 470
Member of:
[SEAT]
Default Re: Accidente Baia Mare

Ma ascultati voi de mine ca nu zic nebunii
Viteza e de vina si dupa cum zice si TRX o maneta trasa cand nu trebuia...
Carosabilul in oras aseara era bun ca si eu m-am plimbat ca nebunu si n-am avut nici o treaba. De unde gheatza ca n-a nins, n-a plouat.
De la bun inceput mi-am dat seama ca omu avea viteza prea mare. Din moment ce a tras si frana de mana e clar.
Sa fie sanatos si data viitoare sa aiba grija. Sper ca are Casco, ca de e ceva cu puntea o sa-l usuce de bani si cred ca sti si tu TRX cati bani intra intr-un Leon...
__________________
Seat Ibiza - MM 12 ELF

Galerie persoanala de poze -> http://www.wix.com/oiegaspaul/photography
Soche is offline   Reply With Quote
Old 30-12-08, 12:39   #548
zed13
Toyota Driver

Stage 5
 
zed13's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 349
Member of:
[Toyota]
Default Re: Accidente Baia Mare

Quote:
Originally Posted by Soche View Post
Ma ascultati voi de mine ca nu zic nebunii
Viteza e de vina si dupa cum zice si TRX o maneta trasa cand nu trebuia...
Carosabilul in oras aseara era bun ca si eu m-am plimbat ca nebunu si n-am avut nici o treaba. De unde gheatza ca n-a nins, n-a plouat.
De la bun inceput mi-am dat seama ca omu avea viteza prea mare. Din moment ce a tras si frana de mana e clar.
Sa fie sanatos si data viitoare sa aiba grija. Sper ca are Casco, ca de e ceva cu puntea o sa-l usuce de bani si cred ca sti si tu TRX cati bani intra intr-un Leon...
Aseara am fost si eu acolo exact la ora aia si sa ne intelegem ca drumul nu era chiar uscat. Nu pot sa zic ca era zapada, era putin alb asfaltul, ceva fulgi de zapada erau ca si mie mi-au patinat rotile din fata.
__________________
Displacement is no replacement for BOOST
zed13 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-08, 12:39   #549
TRX

Stage 5
 
TRX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 669
Member of:
[SEAT]
Default Re: Accidente Baia Mare

Quote:
Originally Posted by Soche View Post
Ma ascultati voi de mine ca nu zic nebunii
Viteza e de vina si dupa cum zice si TRX o maneta trasa cand nu trebuia...
Carosabilul in oras aseara era bun ca si eu m-am plimbat ca nebunu si n-am avut nici o treaba. De unde gheatza ca n-a nins, n-a plouat.
De la bun inceput mi-am dat seama ca omu avea viteza prea mare. Din moment ce a tras si frana de mana e clar.
Sa fie sanatos si data viitoare sa aiba grija. Sper ca are Casco, ca de e ceva cu puntea o sa-l usuce de bani si cred ca sti si tu TRX cati bani intra intr-un Leon...
E pe leasing. Si cred ca eu stiu cel mai bine dintre toti cati bani intra intr`un Leon )) Din pacate
TRX is offline   Reply With Quote
Old 30-12-08, 13:18   #550
adisoruc
Seat Driver

Stage 5
 
adisoruc's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,883
Member of:
[SEAT]
Default Re: Accidente Baia Mare

poi de ce nu apelezi la alternative, TRX? este casco...
adisoruc is offline   Reply With Quote
Old 30-12-08, 13:18   #551
M I V E C

Stage 5
 
M I V E C's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 715
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Accidente Baia Mare

Quote:
Originally Posted by zed13 View Post
Aseara am fost si eu acolo exact la ora aia si sa ne intelegem ca drumul nu era chiar uscat. Nu pot sa zic ca era zapada, era putin alb asfaltul, ceva fulgi de zapada erau ca si mie mi-au patinat rotile din fata.
alb pe jos mai poate sa fie si de la sare, iar rotile din fata nu ar trebui sa iti patineze, poate ca ti-a ramas un etrier blocat la ceva roata pe spate si de aia, a patinat.
__________________
puterea este nimic fara control
M I V E C is offline   Reply With Quote
Old 30-12-08, 13:42   #552
TRX

Stage 5
 
TRX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 669
Member of:
[SEAT]
Default Re: Accidente Baia Mare

Quote:
Originally Posted by adisoruc View Post
poi de ce nu apelezi la alternative, TRX? este casco...
Am. Franshiza ma omoara

Later edit: Ai PM, Adi!

Last edited by TRX; 30-12-08 at 13:53.
TRX is offline   Reply With Quote
Old 30-12-08, 13:51   #553
adisoruc
Seat Driver

Stage 5
 
adisoruc's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,883
Member of:
[SEAT]
Default Re: Accidente Baia Mare

de la cine ai casco? ca eu am franciza 100E la cei de la generali! ce e peste 100 E dauna repara ei ce e sub platesc eu
adisoruc is offline   Reply With Quote
Old 30-12-08, 14:30   #554
Soche

Stage 5
 
Soche's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 470
Member of:
[SEAT]
Default Re: Accidente Baia Mare

Si eu am avut la generali anu trecut cu 680 euro/an dar pt 2-ua reparatii ( schimbat usa dreapta fata, vopsit usa spate apoi schimbat oglidna dreapta si parbriz) mi s-a ridicat in al 2-lea an la 1021 euro/an. Tot 100 aveam si eu franshiza... Am trecut anul asta la Alianz. Am preferat sa platesc in jur de 800 euro decat 1000+.

Sfatul meu. Ce e reparatie usoara bagati pe RCA ca nu te costa nimic nici pe tine nici pe shoferu respectiv. Poti pune pe oricine (inafara de cei din familie) sa zica "ba tata am derapat si a zburat o piatra in parbriz".
Casco e pt daune grave gen reparatii de bani multi nu de cateva milioane/zeci de milioane.

Zed - Drumu e alb de la sarea ce a fost aruncata si nu de la precipitatii. Si eu am trecut aseara prin zona respectiva si nici pomeneala de patinat si am cauciucuri all-season.

P.S. TRX, la anu schimba firma de asigurari
Soche is offline   Reply With Quote
Old 30-12-08, 18:54   #555
bogdan350cid

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 434
Default Re: Accidente Baia Mare

Quote:
Originally Posted by GroupieLuvva View Post
Nu. Omu` a facut o alegere gresita si`apoi a intervenit panica. Si totul se rezuma la o maneta trasa cand nu trebuia.
lenu nu e masina de nfs, poate unii cred ca i nfs undercover, dar eu nu m as baga la frane de mana cu un leon
bogdan350cid is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -