Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Baia-Mare

Reply
 
Thread Tools
Old 19-01-11, 00:20   #5236
razvy_91

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,595
Member of:
[Fiat]
[Nissan]
[VW]
Default Re: Discutii despre orice!

Sa vezi ce ii si pe drumul spre vama .... ai de capul meu . Am fost azi pe acolo ... este o groapa , va zic sincer , nu am vazut in viata mea o groapa in asfalt asa mare si adanca !
razvy_91 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 00:41   #5237
bmwLAZY

Stock
 
bmwLAZY's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 5
Default Re: Discutii despre orice!

Dak tot se discuta despre orice am si eu o intrebare pentru cunoscatori: Pot pune un motor de 2,5 pe o masina care are motor de 1,6? dak da ce modificari necesita?Ps. Se vb de BMW e36 1994
bmwLAZY is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 00:51   #5238
MnezO
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
MnezO's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,273
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
[MERCEDES]
[ALFA ROMEO]
[4Rally]
[HP Racing Team ]
Default Re: Discutii despre orice!

Nu stiu sigur dar am pus pe aceeasi masina motor de 2,5 in locul unuia de 2.0!
MnezO is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 00:54   #5239
bmwLAZY

Stock
 
bmwLAZY's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 5
Default Re: Discutii despre orice!

Quote:
Originally Posted by MnezO View Post
Nu stiu sigur dar am pus pe aceeasi masina motor de 2,5 in locul unuia de 2.0!
pai am impresia k aia de 2.0 e mai mare k aia de 1,6
bmwLAZY is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 10:17   #5240
Paco4golf
Banned

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 809
Member of:
[VW]
Default Re: Discutii despre orice!

Quote:
Originally Posted by bmwLAZY View Post
Dak tot se discuta despre orice am si eu o intrebare pentru cunoscatori: Pot pune un motor de 2,5 pe o masina care are motor de 1,6? dak da ce modificari necesita?Ps. Se vb de BMW e36 1994
O sa iti fie mai greu la R.A.R pentru ca daca doresti sa il omologhezi,daca e diferenta mai mare de 40 PS nu o sa til omolgheze.
Paco4golf is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 10:18   #5241
danny_bik3ru

Stage 5
 
danny_bik3ru's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 804
Member of:
[Nissan]
Default Re: Discutii despre orice!

Practiv poti pune fara nici o problema. Cu omologarea este mai greu pentru ca depaseste 40% din puterea ce o dezvolta motoru ce il ai in acte.
danny_bik3ru is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 13:44   #5242
razvyrulz

Stage 5
 
razvyrulz's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,285
Member of:
[VW]
Default Re: Discutii despre orice!

de omologat, se poate omologa, doar ca sunt costuri ridicate. Uite, ceva de citit de pe rarom.ro:

Ce trebuie sa fac daca doresc sa schimb motorul vehiculului ?
Conform Ordinului ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr.2132/2005 pentru aprobarea Reglementarilor privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor rutiere - RNTR 7- prin schimbarea motorului trebuie sa se mentina cel putin acelasi nivel al emisiilor poluante.

Daca se inlocuieste motorul unui autovehicul, este necesara prezentarea la Registrul Auto Roman pentru efectuarea modificarii cartii de identitate. Cel mai simplu este sa se monteze un motor identic cu cel anterior, adica unul care are acelasi cod motor cu cel mentionat in cartea de identitate. In acest caz la R.A.R. se verifica doar aspecte legate de fixarea noului motor, daca au fost pastrate elementele pentru reducerea poluarii (catalizator, sonda lambda etc.) si se realizeaza testul de poluare specific unei inspectii tehnice. Daca se monteaza un motor diferit, autovehiculul va fi reomologat, iar in cazurile in care noul motor are performante mult diferite fata de cel initial (putere mai mare, configuratie diferita care presupune reamplasarea suportilor motorului etc.) se efectueaza probe specifice in cadrul Laboratorului de incercari pentru securitate rutiera al R.A.R., inclusiv cele legate de stabilirea normei de poluare a vehiculului, in noua configuratie.

Mentionam ca modificarile vehiculelor inmatriculate in Romania ce determina omologarea acestora se pot efectua numai in ateliere specializate, autorizate conform legislatiei in vigoare. Lista de ateliere autorizate le gasiti la sediul oricarei reprezentante R.A.R. sau la adresa www.rarom.ro.

Actele necesare sunt:
- act identitate detinator vehicul;
- cerere activitate R.A.R. (cererea se va completa olograf de catre solicitant pe propria sa raspundere, va fi semnata in prezenta angajatului R.A.R. care efectueaza prestatia);
- carte de identitate vehicul;
- adeverinta din partea atelierului autorizat care a efectuat inlocuirea motorului.

Informatii suplimentare se pot obtine la tel.: 021 318.17.30
razvyrulz is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 19:12   #5243
bmwLAZY

Stock
 
bmwLAZY's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 5
Default Re: Discutii despre orice!

Quote:
Originally Posted by razvyrulz View Post
de omologat, se poate omologa, doar ca sunt costuri ridicate. Uite, ceva de citit de pe rarom.ro:

Ce trebuie sa fac daca doresc sa schimb motorul vehiculului ?
Conform Ordinului ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr.2132/2005 pentru aprobarea Reglementarilor privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor rutiere - RNTR 7- prin schimbarea motorului trebuie sa se mentina cel putin acelasi nivel al emisiilor poluante.

Daca se inlocuieste motorul unui autovehicul, este necesara prezentarea la Registrul Auto Roman pentru efectuarea modificarii cartii de identitate. Cel mai simplu este sa se monteze un motor identic cu cel anterior, adica unul care are acelasi cod motor cu cel mentionat in cartea de identitate. In acest caz la R.A.R. se verifica doar aspecte legate de fixarea noului motor, daca au fost pastrate elementele pentru reducerea poluarii (catalizator, sonda lambda etc.) si se realizeaza testul de poluare specific unei inspectii tehnice. Daca se monteaza un motor diferit, autovehiculul va fi reomologat, iar in cazurile in care noul motor are performante mult diferite fata de cel initial (putere mai mare, configuratie diferita care presupune reamplasarea suportilor motorului etc.) se efectueaza probe specifice in cadrul Laboratorului de incercari pentru securitate rutiera al R.A.R., inclusiv cele legate de stabilirea normei de poluare a vehiculului, in noua configuratie.

Mentionam ca modificarile vehiculelor inmatriculate in Romania ce determina omologarea acestora se pot efectua numai in ateliere specializate, autorizate conform legislatiei in vigoare. Lista de ateliere autorizate le gasiti la sediul oricarei reprezentante R.A.R. sau la adresa www.rarom.ro.

Actele necesare sunt:
- act identitate detinator vehicul;
- cerere activitate R.A.R. (cererea se va completa olograf de catre solicitant pe propria sa raspundere, va fi semnata in prezenta angajatului R.A.R. care efectueaza prestatia);
- carte de identitate vehicul;
- adeverinta din partea atelierului autorizat care a efectuat inlocuirea motorului.

Informatii suplimentare se pot obtine la tel.: 021 318.17.30
nu ma interesa omologarea cat ma interesa montatul...k aveam de gand sa nul omologhez:P
bmwLAZY is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 22:22   #5244
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: BOICOT BENZINARIE(DATA 21.01.2011 ora 17:00 INTALNIRE KAUFLAND COSBUC)

pentru cei interesati de Ucraina

curs de schimb 1 leu = 2.4 grivni
daca schimbati din euro mai castigati cam 5 litri de carburant
am facut cateva poze la cele mai apropiate benzinarii (carburantii cei mai buni sunt la OKKO)







Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 12:06   #5245
Paco4golf
Banned

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 809
Member of:
[VW]
Default Re: BOICOT BENZINARIE(DATA 21.01.2011 ora 17:00 INTALNIRE KAUFLAND COSBUC)

si imi termin motoru?daca bag din ukraina?
Paco4golf is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 12:55   #5246
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: BOICOT BENZINARIE(DATA 21.01.2011 ora 17:00 INTALNIRE KAUFLAND COSBUC)

Quote:
Originally Posted by Paco4golf View Post
si imi termin motoru?daca bag din ukraina?
eu bag de 6 luni exclusiv din Ucraina si n-am nici cea mai mica problema..Daca vrei tu neaparat sa-l termini se poate


am vazut ca alimenteaza acolo incepand cu cea mai veche LADA pana la ultimul model de S-classe, bmw x5, audi q5,q7 (o sa fac si poze cand le mai prind pe acolo)

m-am temut si eu in vara sa alimentez dar dupa ce am vazut ce motorina este in fiecare benzinarie m-am cam lamurit cum sta treaba si am ales cea mai buna.
Desi la WOG este cea mai scumpa nu este cea mai buna. Cea mai buna motorina/benzina este la OKKO, asta se vede si in aglomeratia creata zilnic.
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 14:53   #5247
Didy

Stage 2
 
Didy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 62
Default Re: BOICOT BENZINARIE(DATA 21.01.2011 ora 17:00 INTALNIRE KAUFLAND COSBUC)

Dany.bilan628 cati km(aproximativ) is de la granitza pana la benzinaria OKKO?
Didy is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 14:58   #5248
cristi.mk4

Stage 5
 
cristi.mk4's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2,672
Member of:
[VW]
[AUDI]
Default Re: BOICOT BENZINARIE(DATA 21.01.2011 ora 17:00 INTALNIRE KAUFLAND COSBUC)

si eu am bagat motorina vreo 3 ani in golf.....si nu o avut nici pe dracu......acuma am alta oferta, de aia nu mai bag de uk.
motorina buna e aia. credca toata motorina din tara de la noi, e adusa de la ei
__________________
Volkswagen Golf IV 1.9 TDI 85Kw Variant

Masina mea https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...t-edition.html


DE VANZARE AUDI A4 2.5 V6 TDI QUATTRO https://forum.4tuning.ro/479-anunturi...ml#post5240911



[ VAND ] Electronice Audio Cele mai mici preturi https://forum.4tuning.ro/79-talcioc/3...ml#post5243581
cristi.mk4 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 15:05   #5249
26MaR

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 110
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: BOICOT BENZINARIE(DATA 21.01.2011 ora 17:00 INTALNIRE KAUFLAND COSBUC)

fiecare isi cumpara de unde vrea si dupa cum il duce capu si buzunaru .
26MaR is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 17:56   #5250
cristi.mk4

Stage 5
 
cristi.mk4's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2,672
Member of:
[VW]
[AUDI]
Default Re: BOICOT BENZINARIE(DATA 21.01.2011 ora 17:00 INTALNIRE KAUFLAND COSBUC)

deja o ia rasna topicu acesta.....ne putem muta cu discutiile de aici
cristi.mk4 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -