Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > CHRYSLER/DODGE/JEEP > CHRYSLER/DODGE/JEEP tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 07-10-06, 10:38   #1
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Dodge Neon Srt-4

apropo ati auzit de masina asta ? este un fel de lup in pele de miel
Spec
2005 Dodge SRT-4 Performance
-Turbo compressor
-2,429 cc 2.4 liters in-line 4 front engine with 87.5 mm bore, 101 mm stroke, 8.1 compression ratio, double overhead cam and four valves per cylinder EDV
-Premium unleaded fuel 91
-Fuel economy EPA highway (mpg): 30 and EPA city (mpg): 22
-Multi-point injection fuel system
-12.4 gallon main premium unleaded fuel tank
-Power: 172 kW , 230 HP SAE @ 5,300 rpm; 250 ft lb , 339 Nm @ 2,200 rpm

2005 Dodge SRT-4 Handling
-Four-wheel ABS
-Four disc brakes including two ventilated discs
-Electronic brake distribution
-Immobilizer
-Front limited slip differential
-Spacesaver steel rim internal spare wheel
-Strut front suspension independent with stabilizer bar and coil springs , multi-link rear suspension independent with stabilizer bar and coil springs

2005 Dodge SRT-4 Exterior
-Body side molding
-Body color front and rear bumpers
-Coefficient of drag: 0.35
-Driver and passenger power black door mirrors
-External dimensions: overall length (inches): 175.4, overall width (inches): 67.4, overall height (inches): 56, wheelbase (inches): 105, front track (inches): 58, rear track (inches): 58.1 and curb to curb turning circle (feet): 41
-Electric foldable mirrors
-Front fog lights
-Complex surface lens halogen bulb headlights
-Luxury trim alloy on gearknob and alloy look on dashboard
-Pearl paint
-Fixed rear window with defogger
-Front and trunk/hatch spoiler
-Tinted glass on cabin
-Weights: curb weight (lbs) 2,899
-Windshield wipers with variable intermittent wipe

2005 Dodge SRT-4 Interior
-12v power outlet: front and 1
-Air conditioning
-Fixed mast antenna
-Peripheral anti-theft protection
-Audio system with AM/FM and CD player
-Cargo area light
-Cargo capacity: all seats in place (cu ft): 13.1
-Clock
-Full dashboard console with open storage box , full floor console with covered storage box
-Delayed/fade courtesy lights
-Front seats and rear seats cup holders fixed
-Door ajar warning
-Door pockets/bins for driver seat and passenger seat
-Floor covering: carpet in load area
-Floor mats
-Driver and passenger front airbag
-Sports driver and passenger seat
-Height adjustable 3-point reel front seat belts on driver seat and passenger seat
-Front seat center armrest
-Glove compartment
-Two head restraints on front seats and rear seats
-Illuminated entry system
-Internal dimensions: front headroom (inches): 38.4, rear headroom (inches): 36.7, front hip room (inches): 52.4, rear hip room (inches): 52.9, front leg room (inches): 42.2, rear leg room (inches): 34.8, front shoulder room (inches): 53.4, rear shoulder room (inches): 52.8 and interior volume (cu ft): 89.2
-Low fuel level warning
-Remote power locks
-Power steering
-Front power windows
-Front reading lights
-3-point reel rear seat belts on driver side, passenger side and center side
-Three asymmetrical bench front facing rear seats with zero adjustments
-Rear view mirror
-Remote control remote trunk/hatch release
-Cloth seat upholstery with additional vinyl
-Seating: five seats
-Six speaker(s)
-Leather covered steering wheel with tilt adjustment
-Tachometer
-Driver and passenger vanity mirror
-Ventilation system with recirculation setting
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2005-Dodge-SRT-4-engine.jpg
Views:	180
Size:	42.8 KB
ID:	159363   Click image for larger version

Name:	4679-2003-Dodge-Neon%20SRT-4-Dyno.jpg
Views:	137
Size:	109.8 KB
ID:	159364   Click image for larger version

Name:	8364-2005-Dodge-Neon%20SRT-4.jpg
Views:	255
Size:	380.8 KB
ID:	159365  

draculas is offline   Reply With Quote
Old 07-10-06, 11:21   #2
Alex_cristocea

Stage 5
 
Alex_cristocea's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 671
Default Re: Dodge Neon Srt-4

Intradevar o lista impresionanta.Dar 240 cp pe puntea fata si cu LSD nu prea e o reteta pentru o masina sport.
Alex_cristocea is offline   Reply With Quote
Old 07-10-06, 21:31   #3
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Dodge Neon Srt-4

bine ioane ca tu stii , apropo ce conduci dacia lu tata sau vre-un putrezit de bmw ursulet ? nu stii nimic dar te bag in seama ca....
draculas is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 17:07   #4
Alex_cristocea

Stage 5
 
Alex_cristocea's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 671
Default Re: Dodge Neon Srt-4

bine Costele lasa ca nu ma laud ce conduc dar tu ti-ai cumpara una?mai zi-mi si mie ce masini ai mai vazut cu lsd pe puntea fata si cu o gramada de cai.Pentru un doge neon e super nimic de spus, fata de majoritatea masinilor din clasa ei e undeva in capul de sus al listei.
Alex_cristocea is offline   Reply With Quote
Old 09-10-06, 00:47   #5
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Dodge Neon Srt-4

Motoru e 2.4L stroker de la Mitsubishi si crede-ma masinile astea sunt rapide si nu am vazut nici una pana acu care sa fi ramas stock la cateva zile dupa cumparare si eu nu-mi cumpar una pentru ca momentan conduc altceva si anume un WRX
draculas is offline   Reply With Quote
Old 09-10-06, 01:37   #6
civic_ex

Stage 5
 
civic_ex's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,087
Member of:
[Moderators]
[Honda]
Default Re: Dodge Neon Srt-4

am auzit, am vazut, am condus. bineinteles in california, nu in ro.
masina are co/\ie nu gluma, dar interiorul e oribil. plastic ieftin, finisaje mediocre... in fine, nu asta conteaza, masina a reusit sa atraga atentia tuturor, si o face inca ff bine.
pretul este chiar ff acceptabil, cand am plecat eu din state era undeva la $19,990...


Alex cristocea..... Acura Integra Type R ce e mai frate? nu are LSD, 200cp, tractiune fata??? care e vrajeala???
civic_ex is offline   Reply With Quote
Old 09-10-06, 01:39   #7
civic_ex

Stage 5
 
civic_ex's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,087
Member of:
[Moderators]
[Honda]
Default Re: Dodge Neon Srt-4

pentru cei interesati, mergeti pe SRTFORUMS.COM, sa vedeti numere de peste 500cp, cu blocul motor neatins. Masina cu stage1 de la Mopar e mai rapida decat un Lancer Evo8
civic_ex is offline   Reply With Quote
Old 09-10-06, 01:52   #8
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Dodge Neon Srt-4

masina acum nu se mai produce au mutat motorul srt-4 pe dodge caliber si acum o poti gasii undeva de la 12.000 pana la 30.000 depinde de modificari aici la mine in arizona este una modificata de AGP si a scos ca-m 10 sec in 1/4 mile cu slicuri pe fatza este un stage 3 dar no ce stiu fani ursuletz sau dacie cu stiker nike
draculas is offline   Reply With Quote
Old 09-10-06, 01:54   #9
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Dodge Neon Srt-4

si ca sa nu uit de aia au blocul neatins pentru ca aste acelasi bloc care se foloseste pe evourile peste 600 hp adica 2.4 stroker care are camasi la pistoane ca sa reziste la compresi de 10:1
draculas is offline   Reply With Quote
Old 26-07-07, 22:36   #10
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Dodge Neon Srt-4

Quote:
Originally Posted by Alex_cristocea View Post
Intradevar o lista impresionanta.Dar 240 cp pe puntea fata si cu LSD nu prea e o reteta pentru o masina sport.

sa sti ca asa credeam si eu, dar am versiunea Stage 3 cu 350+ la roti si iti spun ca masina e o minune cand o conduci....

are LSD de ultima generatie, torque biased lsd, care nu prea stiu eu sa-l explic pe romaneste, dar sunt sigur ca cei care stiu masini mai bine ca mine stiu exact despre ce vorbesc... ideea e ca e mai bun, si chiar se vede, fiindca atata timp cat ai cauciucuri foarte bune, masina se descurca destul de bine la a pune puterea pe pamant... aici, la altitudine de in jur de 1400m, reusim sa scoatem 11secunde din SRTuri, si sunt cativa care si-au construit motoarele si au turbouri uriase, si cand o sa fie gata o sa faca sigur 10secunde, poate chiar 9... pt o masina FWD eu zic ca e excelenta!

si desi au fost rated la 230cai la roti, pe dyno nici una nu a facut sub 250.... la roti! nu la motor... la motor ar fi in jur de 280!

masina e super solida... motorul e bun stock pana la in jur de 550 de cai fara modificari!!! axele sunt bune de abuzat la pista de zeci si zeci de ori si si masinile de 10 secunde inca le folosesc pe alea originale...

franele au fost laudate de toate revistele, si au fost puse la nivel de frane de supermasina, ceea ce mi se pare grozav... poti sa opresti de cateva ori de la 220+ la 0 si nu slabesc deloc...

daca reusiti sa aduceti una in romania, va promit ca o sa o iubiti mereu!
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 26-07-07, 22:38   #11
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Dodge Neon Srt-4

Quote:
Originally Posted by draculas View Post
si ca sa nu uit de aia au blocul neatins pentru ca aste acelasi bloc care se foloseste pe evourile peste 600 hp adica 2.4 stroker care are camasi la pistoane ca sa reziste la compresi de 10:1

e alt block in evo... vechiul eclipse avea acelasi bloc cu neonul, numai ca capul era asezat invers... din cate stiu sunt complet alte motoare... daca are camasi la pistoane probabil ca blocu e din aluminiu, si blocul la SRT e din fier....
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 26-07-07, 22:41   #12
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Dodge Neon Srt-4

Quote:
Originally Posted by draculas View Post
masina acum nu se mai produce au mutat motorul srt-4 pe dodge caliber si acum o poti gasii undeva de la 12.000 pana la 30.000 depinde de modificari aici la mine in arizona este una modificata de AGP si a scos ca-m 10 sec in 1/4 mile cu slicuri pe fatza este un stage 3 dar no ce stiu fani ursuletz sau dacie cu stiker nike
pentru caliber SRT4 folosesc un nou motor 2.4 cu variable valve timing... e noul lor World Engine, facut parca cu hiunday si mitsubishi, si are variante 2.0, 2.4, si 2.4T

caliber srt4 inca nu a ajuns la dealeri in america, deabia a fost anuntata varianta finala, cu 280 de cai...

e putin mai incet decat cel original, dar asta e pt ca e mai greu....

http://www.autoblog.com/2007/07/23/3...caliber-srt-4/
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 26-07-07, 22:46   #13
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Dodge Neon Srt-4

Quote:
Originally Posted by Alex_cristocea View Post
bine Costele lasa ca nu ma laud ce conduc dar tu ti-ai cumpara una?mai zi-mi si mie ce masini ai mai vazut cu lsd pe puntea fata si cu o gramada de cai.Pentru un doge neon e super nimic de spus, fata de majoritatea masinilor din clasa ei e undeva in capul de sus al listei.
bai mai toate hatchbackurile europene de performanta au cam aceeasi formula, adica motor de 4 cilindrii turbo, in jur de 220-250 cai, si tractiune pe fata... daca nu sti, mai uitate la Top Gear.... daca eu stiu care nu stau in europa, pacat ca tu nu stii si stai acolo

iti zic eu, cu cauciucuri bune masina asta e grozava de condus....
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 07-08-07, 07:11   #14
Danwerty

Stage 2
 
Danwerty's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 37
Default Re: Dodge Neon Srt-4

Quote:
Originally Posted by draculas View Post
Motoru e 2.4L stroker de la Mitsubishi si crede-ma masinile astea sunt rapide si nu am vazut nici una pana acu care sa fi ramas stock la cateva zile dupa cumparare si eu nu-mi cumpar una pentru ca momentan conduc altceva si anume un WRX
pahahaha....
ai WRX?
shi mai razi de ionel ca poate conduce un BMW ursuletz "putrezit..."
vezi ca am avut shi eu un ursuletz din 87. 325is
167cp
164cuplu
m-am intrecut cu un WRX stock, shi de-abia m-a ajuns din urma.(m-a intrecut de abia cu o palma...)
cred ca eram la egalitate daca aveam clutch nou in BMW.
habar n-am din ce cauza...dar BMW-urile alea (325is) sunt rapide.
Danwerty is offline   Reply With Quote
Old 07-08-07, 07:13   #15
Danwerty

Stage 2
 
Danwerty's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 37
Default Re: Dodge Neon Srt-4

Quote:
Originally Posted by civic_ex View Post
am auzit, am vazut, am condus. bineinteles in california, nu in ro.
masina are co/\ie nu gluma, dar interiorul e oribil. plastic ieftin, finisaje mediocre... in fine, nu asta conteaza, masina a reusit sa atraga atentia tuturor, si o face inca ff bine.
pretul este chiar ff acceptabil, cand am plecat eu din state era undeva la $19,990...


Alex cristocea..... Acura Integra Type R ce e mai frate? nu are LSD, 200cp, tractiune fata??? care e vrajeala???
cand ai plecat din state?
SRT4 se gaseste si la $15000 daca vrei.
iar dupa parerea mea...in 5 ani de acuma...n-o sa fie mai mult de 7-8000 unul in conditie buna.
mashinile americane se duc in jos...
Danwerty is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -