Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 08-05-08, 21:11   #1
john 74

Stock
 
Join Date: May 2008
Posts: 7
Default Rover 75 probleme cu ventilatorul radiator

rog ajutor deoarece nimeni din orasul meu nu imi poate rezolva problema la masina mea UN ROVER 75, CDT 1,9,an 2002, respectiv venilatorul mare din fata radiator merge continuu din momentul in care pun contactul, chiar si cu clima oprita.pe tester da OK. MULTUMESC!
john 74 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 21:26   #2
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Rover 75 probleme cu ventilatorul radiator

de cit timp ai tu masina ? citi km are in total ? sint 180.000 de reclamatii contorizate in reteaua de service rover pt automatizarea de la electroventilator . da-mi un YM sa putem vb mai repede.daca vrei...
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 21:33   #3
john 74

Stock
 
Join Date: May 2008
Posts: 7
Default Re: Rover 75 probleme cu ventilatorul radiator

adresa mea de mes este neluboc@yahoo.com
masina eu o am de 1 an are 135.000 km
john 74 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 21:34   #4
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Rover 75 probleme cu ventilatorul radiator

de cind face asa ? ce interventii s-au facut ? mesenger la fel ?
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 01:29   #5
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Rover 75 probleme cu ventilatorul radiator

john 74 ,te rog frumos ,DOAR un singur topic pt o problema si musai pe sectiune adecvata ! De data asta am trecut cu vederea ca esti nou si ti-am lasat 2 din cele 3,insa celalalt l-am mutat pe trubleshooting.
Ai schimbat releul ce comanda electroventilatorul?...eu cred ca a ramas "sudat" din cauza unui contact imperfect si a curentului mare la care lucreaza.
Schimba-l...vezi ca-i unul simplu (cred) de 70A. Succes !
PS: daca cumva il schimbi si nu se remediaza problema, poate a fost masina lovita la viata ei si facuta vreo "tiganie" pe instalatia electrica,caz in care,daca nu prea te pricepi,e mai bine sa mergi la un om care stie BINE electrica...poate si cu manualul de service in mana,ca sa nu mai bajbaie...fiind orasul mic,poate n-a mai umblat in nici un rover-honda-bmw pana acum,respectivul electrician.
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 07:09   #6
john 74

Stock
 
Join Date: May 2008
Posts: 7
Default Re: Rover 75 probleme cu ventilatorul radiator

adresa de mes este aceeasi. masina are aceasta problema de 1 luna. multumesc pentru intelegere.
releul a fost schimbat dar degeaba.
john 74 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-08, 23:01   #7
ioancara

Stage 2
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 65
Default Re: Rover 75 probleme cu ventilatorul radiator

Ceau,

Daca ai ceva cunostinte pe partea electrica poti sa utilizezi schemele electrice pe care le obtii comandand din Buc. CD-ul lui Rover 75.
De pe forum-ul din UK, sunt si poze poti vedea un bloc de comanda amplasat chiar in zona ventilatorului; e posibil sa fie acolo problema; pentru a ajunge acolo trebuie sa dau bara fata jos.
Mai este o combinatie de taste la Clima, nu mi-o amintesc acum, care face un selftest.

Bafta sa ai.
ioancara is offline   Reply With Quote
Old 10-10-08, 09:06   #8
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Rover 75 probleme cu ventilatorul radiator

pt lascarica : sal , oamenii sint dusi cu capul la rover , au facut un modul ce regleaza turatia motorului masinii daca intra vent in functiune ca sa nu se vada in bord p turometru ca scade cu 1-2 liniute...zi si tu daca-s normali...?si sint vreo 4 tipuri d motoare /vent cu 3 tipuri de calculatoare d comanda....care s-au fabricat in canada...dar acum fabrica e in mutare in mexic...
pt john 74 : ce releu ti-au zis ca au schimbat ?...
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 10-04-09, 13:25   #9
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: Rover 75 probleme cu ventilatorul radiator

am si eu o problema cu radiatorul mai exact mi se ridica apa in bord iar radiatorul e rece iar dupa ce opresc masina mai merge ventilatorul cam 1 min. poate fi termostatul?
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 15-04-09, 16:44   #10
ionut24

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 794
Default Re: Rover 75 probleme cu ventilatorul radiator

sal.......in legatura cu ventilatorul...la rover 75 cred..(sau sunt sigur).....merge doar pe o viteza.......adica.....cea mai tare......daca dau drumul la clima.....baga aer....insa nu pleaca ventilatorul......apoi....pleca odata brusc si tare.....cam 5 sec.....se opreste.......dupa un timp iar...tare....si tot.....asa.....!!e vre-o siguranta ???releu ceva..???multumesc....
ionut24 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-10, 19:21   #11
coceadanut

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 5
Default Re: Rover 75 probleme cu ventilatorul radiator

Sal... pentru autotest la clima, modelul cu butoane:
1. Se aseaza cheia in pozitia 0, adica sa nu fie invartita deloc...
2. Se apasa butoanele si mode select (ala cu omuletu') si se tin apasate
3. se invarte cheia in contact pana la a doua pozitie (in care apar martorii pe bord)
4. in continuare se tin apasate cele doua butoane pana cand ecranul incepe sa clipeasca si se aude un beep..
5. se iau degetele de pe butoane si dupa o scurta perioada pe display-ul climei apar erorile ce exista in instalatie de genul FC (Fault code) si un numar. Daca apare FC 21 sau FC 22 nu e problema (in principiu) - senzorul de lumina nu primeste destula lumina. Scuze de repetitie. Fa testul, daca iti foloseste si posteaza erorile aparute in forma FC nn, sau cauta pe google ceva de genul "Clima FC xx Rover 75" unde xx este codul erorii ce iti apare pe display.
6. Pentru a incheia testul intorci cheia in contact pe pozitia 0 si GATA
coceadanut is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -