Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 11-03-13, 20:16   #1
darco_dtg

Stage 2
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 40
Default intrebare rover 75 diesel.

am posibilitatea de a lua un rover 75 diesel, dand alta masina si as vrea sa stiu cat mai multe detalii posibile.
mia spus proprietarul ca e motorul de bmw si am intrat pe net si sunt 2 variante diesel de 116 si 131 de cai dar nu inteleg cum sunt motoarele astea de bmw pt ca bmwul de 2000 e fie de 136 de cai fie de 150.
si sunt curios cum sunt ca masini, ea arata foarte bine, si ma impresionat si interiorul ala.
darco_dtg is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 19:26   #2
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: intrebare rover 75 diesel.

Quote:
Originally Posted by darco_dtg View Post
am posibilitatea de a lua un rover 75 diesel, dand alta masina si as vrea sa stiu cat mai multe detalii posibile.
mia spus proprietarul ca e motorul de bmw si am intrat pe net si sunt 2 variante diesel de 116 si 131 de cai dar nu inteleg cum sunt motoarele astea de bmw pt ca bmwul de 2000 e fie de 136 de cai fie de 150.
si sunt curios cum sunt ca masini, ea arata foarte bine, si ma impresionat si interiorul ala.
Grupul MG Rover apartinea BMW pe vremea aia, iar cei de la bmw au facut un motor care sa echipeze 75 ul , bazat pe M47d20 de la bmw, functioneaza cu un alt soft, este pozitionat transversal, nu transmite miscarea prin cardan, foloseste o alta cutie de viteze, de aici diferenta de putere. motorul nu e facut pentru bmw si pus pe rover, stai linistit.
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app

Last edited by player1; 18-03-13 at 19:32.
player1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -