Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 20-08-12, 20:20   #1
catagunit

Stage 1
 
catagunit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 10
Default Problema MG ZR 1.4

problema e urmatoarea:

pierde apa de racire din borcan si nu am gasit vreo scurgere pe undeva
in ulei nu cred ca baga apa fiindca nu face spume pe joja sau buson
care poate fi problema , advarat e ca nu am bagat antigel , ci doar am completat cu apa , este asta cauza , si inca o intrebare , cat ulei intra in motor ? cand am cumparat pentru schimb , a zis ca intra 4.3 litri , am bagat 4 litri si imi arata peste nivelul maxim al jojei!
catagunit is offline   Reply With Quote
Old 21-08-12, 15:07   #2
Rekinu

Stage 4
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 185
Default Re: Problema MG ZR 1.4

Quote:
Originally Posted by catagunit View Post
problema e urmatoarea:

pierde apa de racire din borcan si nu am gasit vreo scurgere pe undeva
in ulei nu cred ca baga apa fiindca nu face spume pe joja sau buson
care poate fi problema , advarat e ca nu am bagat antigel , ci doar am completat cu apa , este asta cauza , si inca o intrebare , cat ulei intra in motor ? cand am cumparat pentru schimb , a zis ca intra 4.3 litri , am bagat 4 litri si imi arata peste nivelul maxim al jojei!
poate sa se scurga pe la furtun iar daca motorul este fierbinte se evapora aproape instant ( fiind mai mult apa ). poate sa fie si de la pompa de apa. pune un carton curat sub masina si vezi daca picura pe loc
Rekinu is offline   Reply With Quote
Old 21-08-12, 19:42   #3
catagunit

Stage 1
 
catagunit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 10
Default Re: Problema MG ZR 1.4

Quote:
Originally Posted by Rekinu View Post
poate sa se scurga pe la furtun iar daca motorul este fierbinte se evapora aproape instant ( fiind mai mult apa ). poate sa fie si de la pompa de apa. pune un carton curat sub masina si vezi daca picura pe loc
am tot intrebat in stanga in dreapta , mi sa spus ca e garnitura de chiuloasa , scurgeri nu vad pe nicaeri , in ulei nu intra apa , nu face spume , mi-a spus cineva ca e posibil sa imi bage apa pe galerie , se poate ? si daca e garnitura de vina , la ce pret ma duce schimbarea ei , ma refer la pretul pieselor!
catagunit is offline   Reply With Quote
Old 25-09-12, 23:42   #4
m1hai_18

Stage 2
 
Join Date: May 2009
Posts: 64
Default Re: Problema MG ZR 1.4

Pfuu aceeasi probleme am avut si eu la Roverul meu tot 1.4, nu mi-a gasit nimeni scurgerea si ce crezi ) am schimbat motorul cu totul, e boala lor, daca cumva i-ai dat si in gusa da se duce, eu dupa 4 ani am schimbat motorul cu totul pentru ca aveam numai apa combinata cu ulei in motor daaar masina inca tragea )) culmea anyway eu iti recomand sa te uiti la chiulasa, kitul de chiulasa nu e scump, e scumpa manopera, kitul e undeva pe la 200 ron, ceva de genul
m1hai_18 is offline   Reply With Quote
Old 16-12-14, 18:47   #5
mariopustiul

Stock
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 1
Default Re: Problema MG ZR 1.4

salut..sunt nou pe aici asa ca nu stiu exact cum se procedeaza ....am un mg Zr 1.4 16v benzina din 2002 si imi bate toata linia de evacuare in pistoane si nu stiu din ce cauza .....doar linia de evacuare , admisia nu ( stie cineva din ce cauza sau care a mai patit , orice sfat, rasp e binevenit....ms
mariopustiul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -