Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-11, 20:54   #1
ioancara

Stage 2
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 65
Default Perii Alternator R75 CDTi - inlocuire

Ceau si La multi ani!!

Intreb daca cineva dintre posesorii de R75 diesel a experimentat inlocuirea periilor de la alternator. Am avut ca si ``warning `` simbolul `` batery `` ( doar o data ) si ma gandesc sa previn o eventuala-posibila problema legata de incarcare.

Multumesc si sanatate la toti,
Ioancara
ioancara is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 22:06   #2
jpny13

Stage 4
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 231
Default Re: Perii Alternator R75 CDTi - inlocuire

URGENT INLOCUIRE PERII SAU MERGI LA ELECTRICIAN...!!!Asa a facut si la mine....si dupa 2 zile.....a ramas aprins....!!!Nu risca ca poate esti pe undeva...,..pe mine m-a prins aproape....am mers foarte putin pe baterie..
jpny13 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 20:02   #3
ioancara

Stage 2
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 65
Default Re: Perii Alternator R75 CDTi - inlocuire

Ceau,

Nu. Inca nu.
Am avut eroarea 2 secunde asta vara, inca nu e cazul; un prieten a ramas fara incarcare in Austria, pe autobanda. A avut noroc si s-a descurcat pana in Szeged. Eu ma gandeam sa cumpar regulatorul, sa-l am si sa-l inlocuiesc cand o fi timpul. Nu am vazut pe forum-ul anglezesc cum se inlocuieste........asta speram sa aflu.


Mersi,
Nelu C
ioancara is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 21:07   #4
marcel_g

Stock
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 6
Default Re: Perii Alternator R75 CDTi - inlocuire

Quote:
Originally Posted by ioancara View Post
Ceau,

Nu. Inca nu.
Am avut eroarea 2 secunde asta vara, inca nu e cazul; un prieten a ramas fara incarcare in Austria, pe autobanda. A avut noroc si s-a descurcat pana in Szeged. Eu ma gandeam sa cumpar regulatorul, sa-l am si sa-l inlocuiesc cand o fi timpul. Nu am vazut pe forum-ul anglezesc cum se inlocuieste........asta speram sa aflu.


Mersi,
Nelu C
Eu te sfatuiesc sa dai jos alternatorul repede!Eu am patit-o.Cind s-a intimplat la masina mea,conducea fiica-mea.A mers o seara intreaga pe baterie si a terminat-o!Am fost la un prieten electrician auto,care nu prea avea timp.Zice:adu alternatorul ca il repar.Acum a fost o problema!Cum il dau
jos?
Pe aici pe undeva am vazut ca ne sfatuiesc sa scoatem bara,radiatorul etc.E mult de lucru asa.Eu am fost la un mecanic ,care l-a scos pe deasupra,fara a demonta bara si radiatorul.Pe dedesubt e mai greu,trebuie date jos mai multe chestii si e si pozitia grea,pe elevator.Deci reparatia alternatorului a durat 1/2 ora,montatul si demontatul alternatorului o zi intreaga.Nu neglija.Succes!
marcel_g is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 21:09   #5
ioancara

Stage 2
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 65
Default Re: Perii Alternator R75 CDTi - inlocuire

Domnilor,

Multumesc de informatii!!!!!
Toata suflarea din UK spunea, documentat, ca trebuie dat jos mai toata partea din fata. Rave-ul spunea acelasi lucru: demontam masina
Speram si la o varianta prescurtata, de-a da jos regulatorul, pe care a realizat-o cineva. Cred ca in 80% din cazuri vinovate sunt periile.

Mersi tuturor,
Ioancara
ioancara is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 11:25   #6
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Perii Alternator R75 CDTi - inlocuire

Quote:
Originally Posted by marcel_g View Post
Eu te sfatuiesc sa dai jos alternatorul repede!Eu am patit-o.Cind s-a intimplat la masina mea,conducea fiica-mea.A mers o seara intreaga pe baterie si a terminat-o!Am fost la un prieten electrician auto,care nu prea avea timp.Zice:adu alternatorul ca il repar.Acum a fost o problema!Cum il dau
jos?
Pe aici pe undeva am vazut ca ne sfatuiesc sa scoatem bara,radiatorul etc.E mult de lucru asa.Eu am fost la un mecanic ,care l-a scos pe deasupra,fara a demonta bara si radiatorul.Pe dedesubt e mai greu,trebuie date jos mai multe chestii si e si pozitia grea,pe elevator.Deci reparatia alternatorului a durat 1/2 ora,montatul si demontatul alternatorului o zi intreaga.Nu neglija.Succes!
ce motor ai ? ca daca este sa fie benzina exista mai mult spatiu la motor pentru reparatii..
scooby89 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 21:21   #7
ioancara

Stage 2
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 65
Default Re: Perii Alternator R75 CDTi - inlocuire

...e diesel. M-am uitat in seara asta sa-mi fac o idee cam cum mi-as putea baga mana pe langa carcasa filtrului de ulei&lichid de servo......
Cam greu, o sa mai studiez. Intre timp poate cineva ne spune,

Oricum multumesc de interes,
Ioancara
ioancara is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -