Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 16-03-13, 20:03   #4606
Ehcane Navzar

Stage 1
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 20
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
nu stiu ce a facut baiatul de la service dar daca a facut bine aerisirea, a umplut rezervorul de la pedala si pedala se inmoaie exista cateva variante:

1 sa piarda lichid - pe la slave, pe la aerisitor, pe la racord
2 sa piarda presiune fara a pierde lichid - garnitura de la master
3 ambele
salut player!!stii care e idea,pedala nu e moale cand o apas.Ea se comporta normal doar ca,cand o apas pana jos imi ramane blocata nu mai revine si atunci o trag cu picioru dupa care o data pus in miscare nu mai am probleme pt ca atunci cand schimb adoua,a treia,a patra nu trebuie sa mai tzin apasat pe ambreaj e miscarea scurta pac pac.Azi nu am mai avut probleme sper sa isi revina.te salut
Ehcane Navzar is offline   Reply With Quote
Old 16-03-13, 20:14   #4607
Ehcane Navzar

Stage 1
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 20
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by bacyta View Post
Ce culoare are exteriorul ? E 1.8i sau 1.8t ?
salut!!verde e culoare exteriorului doar ca din caroserie nu mai am nimic decat bara spate,in rest am aproape tot ce tine de interior,si altele daca te intereseaza ceva iti dau nr meu de tel si vb la tel.
Ehcane Navzar is offline   Reply With Quote
Old 16-03-13, 20:18   #4608
Ehcane Navzar

Stage 1
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 20
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

[QUOTE=bacyta;5401718]Ce culoare are exteriorul ? E 1.8i sau 1.8t ?[/Q


stiu doar ca e 1.8 benzina nimic mai mult.
Ehcane Navzar is offline   Reply With Quote
Old 16-03-13, 20:27   #4609
bacyta

Stage 3
 
bacyta's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 130
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

[QUOTE=Ehcane Navzar;5402511]
Quote:
Originally Posted by bacyta View Post
Ce culoare are exteriorul ? E 1.8i sau 1.8t ?[/Q


stiu doar ca e 1.8 benzina nimic mai mult.
ce sistem audio are?
bacyta is offline   Reply With Quote
Old 16-03-13, 20:58   #4610
bacyta

Stage 3
 
bacyta's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 130
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

[QUOTE=bacyta;5402521]
Quote:
Originally Posted by Ehcane Navzar View Post

ce sistem audio are?
ma mai intereseaza toba finala.
bacyta is offline   Reply With Quote
Old 17-03-13, 01:59   #4611
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Ehcane Navzar View Post
salut player!!stii care e idea,pedala nu e moale cand o apas.Ea se comporta normal doar ca,cand o apas pana jos imi ramane blocata nu mai revine si atunci o trag cu picioru dupa care o data pus in miscare nu mai am probleme pt ca atunci cand schimb adoua,a treia,a patra nu trebuie sa mai tzin apasat pe ambreaj e miscarea scurta pac pac.Azi nu am mai avut probleme sper sa isi revina.te salut
stiu ca nu e usor nici fizic nici financiar sa schimbi ambreiajul

am avut probleme cu ambreiajul , in sensul ca in momentul in care tineam apasata pedala la jumatate sau mai mult pentru a deplasa masina cu spatele in tipul unei garari, pedala pierdea presiune, ramanea la podea si nu mai putem scoate din viteza decat cu motorul oprit, iar masina tindea sa se deplaseze. la mersul cu fata, adica la vitezele de mers inainte nu se intampla acelasi lucru pentru ca pedala era apasata repede si lasata, nu tinuta apasat pe jumatate ca la mersul inapoi.

am schimbat pompa de ambreiaj cu una noua , originala pentru ca am constatat ca circuitul hidraulic (slave-conducte-master) nu pierde lichid. pierdea presiunea doar.
pompa m a costat 1100 de lei si problema e rezolvata.

un prieten a avut aceeasi problema, de aceeasi suma si a cumparat pompa de ambreiaj aftermarket si cilindru slave noi, din anglia. i au fost montate ambele, a parcurs in jur de 1000 de km si acum face la fel.

mai sunt unii care si au rezolvat ieftin problema cu pompa de bmw, adaptata.

nu vreau sa influentez pe nimeni sa dea o caruta de bani pe piese noi originale doar pentru ca asa am facut eu. fiecare face cum crede de cuviinta.
problema ambreiajului este o problema binecunoscuta la rover 75 pentru ca a fost mai mult sau mai putin corect proiectat, piesele sunt scumpe iar asta face ca in momentul cand ansamblul incepe sa dea semne de slabiciune sa nu fie corect servisat. adica se schimba doar una dintre piese, se fac improvizatii, se folosesc piese de calitate indoielnica, etc
este usor de spus: "folositi doar piese originale" dar nu toata lumea isi permite sa dea 2500-3000 de lei pe un kit de ambreiaj si atunci dupa cum am spus mai sus: servisarea incompleta ori gresita plus fiabilitatea scazuta a ambreiajului la masina asta duce la problemele bine stiute de noi toti.

va rog luati in considerare ca ceea ce am scris mai sus sunt doar pareri personale.
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app
player1 is offline   Reply With Quote
Old 17-03-13, 15:54   #4612
Ehcane Navzar

Stage 1
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 20
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
stiu ca nu e usor nici fizic nici financiar sa schimbi ambreiajul

am avut probleme cu ambreiajul , in sensul ca in momentul in care tineam apasata pedala la jumatate sau mai mult pentru a deplasa masina cu spatele in tipul unei garari, pedala pierdea presiune, ramanea la podea si nu mai putem scoate din viteza decat cu motorul oprit, iar masina tindea sa se deplaseze. la mersul cu fata, adica la vitezele de mers inainte nu se intampla acelasi lucru pentru ca pedala era apasata repede si lasata, nu tinuta apasat pe jumatate ca la mersul inapoi.

am schimbat pompa de ambreiaj cu una noua , originala pentru ca am constatat ca circuitul hidraulic (slave-conducte-master) nu pierde lichid. pierdea presiunea doar.
pompa m a costat 1100 de lei si problema e rezolvata.

un prieten a avut aceeasi problema, de aceeasi suma si a cumparat pompa de ambreiaj aftermarket si cilindru slave noi, din anglia. i au fost montate ambele, a parcurs in jur de 1000 de km si acum face la fel.

mai sunt unii care si au rezolvat ieftin problema cu pompa de bmw, adaptata.

nu vreau sa influentez pe nimeni sa dea o caruta de bani pe piese noi originale doar pentru ca asa am facut eu. fiecare face cum crede de cuviinta.
problema ambreiajului este o problema binecunoscuta la rover 75 pentru ca a fost mai mult sau mai putin corect proiectat, piesele sunt scumpe iar asta face ca in momentul cand ansamblul incepe sa dea semne de slabiciune sa nu fie corect servisat. adica se schimba doar una dintre piese, se fac improvizatii, se folosesc piese de calitate indoielnica, etc
este usor de spus: "folositi doar piese originale" dar nu toata lumea isi permite sa dea 2500-3000 de lei pe un kit de ambreiaj si atunci dupa cum am spus mai sus: servisarea incompleta ori gresita plus fiabilitatea scazuta a ambreiajului la masina asta duce la problemele bine stiute de noi toti.

va rog luati in considerare ca ceea ce am scris mai sus sunt doar pareri personale.
ok tot ce spui e foarte adevarat!!Azi ma umplut de nervi,am vrut sa ai dau foc dar m-am calmat.Vreau sa te mai intreb ceva asa informativ,crezi ca se potriveste alta pompa de ambreaj de la un alt model rover(400,200,etc)...sau bmw .te intreb deoarece am vazut ca sunt mult mai ieftine.te salut
Ehcane Navzar is offline   Reply With Quote
Old 17-03-13, 16:30   #4613
Ehcane Navzar

Stage 1
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 20
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

[QUOTE=bacyta;5402550]
Quote:
Originally Posted by bacyta View Post

ma mai intereseaza toba finala.
imi pare rau nu o am iar sistemult nu stiu cum se cheama dar o sa ma uit ...
Ehcane Navzar is offline   Reply With Quote
Old 17-03-13, 20:22   #4614
bacyta

Stage 3
 
bacyta's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 130
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

[QUOTE=Ehcane Navzar;5403388]
Quote:
Originally Posted by bacyta View Post

imi pare rau nu o am iar sistemult nu stiu cum se cheama dar o sa ma uit ...
Are si magazie de cd-uri cu cablaj cu tot?
Care dintre astea este:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Harmony Rover 75.jpg
Views:	24
Size:	14.9 KB
ID:	2721641   Click image for larger version

Name:	Symphony Rover 75.jpg
Views:	20
Size:	4.7 KB
ID:	2721642  

Last edited by bacyta; 17-03-13 at 20:26.
bacyta is offline   Reply With Quote
Old 17-03-13, 21:00   #4615
Ehcane Navzar

Stage 1
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 20
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

[QUOTE=bacyta;5403715]
Quote:
Originally Posted by Ehcane Navzar View Post

Are si magazie de cd-uri cu cablaj cu tot?
Care dintre astea este:
Asta fără display dar nu am magazia.casetofonu are si codul
Ehcane Navzar is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 00:04   #4616
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Ehcane Navzar View Post
ok tot ce spui e foarte adevarat!!Azi ma umplut de nervi,am vrut sa ai dau foc dar m-am calmat.Vreau sa te mai intreb ceva asa informativ,crezi ca se potriveste alta pompa de ambreaj de la un alt model rover(400,200,etc)...sau bmw .te intreb deoarece am vazut ca sunt mult mai ieftine.te salut
se potriveste de bmw E46 parca. pentru detalii ia legatura cu marckuss303
player1 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 00:07   #4617
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

bacy,

nu ai magazie sau e defecta a ta?
player1 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 00:29   #4618
Ehcane Navzar

Stage 1
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 20
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
bacy,

nu ai magazie sau e defecta a ta?
la roverul pe care il conduc nu am deoarece am schimbat casetofonul iar la asta dezmembrat nu avea...
Ehcane Navzar is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 09:23   #4619
archangel09

Stage 1
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 12
Default

Salutare!

As vrea sa imi cumpar un rover 75 (la vreo 3000e) insa as vrea sa stiu de la persoanele care detin aceasta masina, daca e ok la drumuri lungi? Eu sunt inginer de mediu [la inceput de cariera ], si cam am de facut drumuri destul de lungi. Bani de alta masina inca nu imi permit, si oricum rover 75 imi si place.
Mi-e frica sa nu ma lase in drum... dupa un trip de vreo 200-300km. Din ce am citit din acest thread am obs ca parerile sunt destul de impartite. As vrea va rog sa imi dati cateva sfaturi referitor la drumurile lungi cu rover 75. Ma pot increde in 75?

thanks in advance!

Last edited by archangel09; 18-03-13 at 09:26.
archangel09 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 09:30   #4620
archangel09

Stage 1
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 12
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

[QUOTE=bacyta;5402521]
Quote:
Originally Posted by Ehcane Navzar View Post

ce sistem audio are?
Originalul e Harman Kardon sound system. din cate stiu eu.
archangel09 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -