Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Masina mea ROVER - MG

Reply
 
Thread Tools
Old 06-09-11, 22:58   #1
marycristina

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 5
Question probleme rover 400,25,75

salut tuturor!
am nevoie de un sfat, vreau sa-mi cumpar un rover 400,25,75 habar nu am exact care dar ideea e ca vreau un rover si vreau sa stiu de la voi cei mai priceputi ce pareri aveti,ce sfaturi imi dati si cam ce secrete ascund. multumesc!
marycristina is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 23:58   #2
MGPOWER

Stage 3
 
MGPOWER's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 104
Default Re: probleme rover 400,25,75

Salut!

Asta depinde de ce fel de masina ai nevoie.

Rover 25 (200) sunt masini mai mici de consum sau de oras.

Rover 45 (400) sunt masini de marime medie comparabile ca marime cu Opel Astra sau Dacia Logan.

Rover 75 sunt niste masini de dimensiuni mai mari si fac parte din clasa limuzinelor.

Fiecare model are plusuri si minusuri, depinde ce fel de masina iti doresti si ce doresti de la masina respectiva (consum, putere, confort....etc).

Masinile marca Rover sunt masini fiabile cu exceptia catorva probleme specifice care apar la ele (sistemul hidraulic de ambreiaj de exemplu), dar care au rezolvare si deja exista pe piata piese aftermarket care rezolva aceste lipsuri.

Piese se gasesc, mai mult pe site-uri din UK mai putin pe la noi cat despre service si mecanici...sunt foarte putini in Romania care cunosc si se pricep la aceste masini.
MGPOWER is offline   Reply With Quote
Old 08-09-11, 19:34   #3
marycristina

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 5
Smile Re: probleme rover 400,25,75

in primul rand multumesc mult pentru ca mi-ai raspuns.....esti cam singurul care si-a facut timp sa-mi dea un raspuns .
sincera sa fiu m-am mai uitat pe situri si m-am indragostit de rover 45 care mi se pare ca are cam tot ceea ce vreau,adica confort,eleganta,stabilitate,prezenta si un pret acceptabil(conteaza multicel asta). te rog daca vrei sa-mi spui cam ce stii despre acest model. multumesc mult!
marycristina is offline   Reply With Quote
Old 08-09-11, 19:38   #4
marycristina

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 5
Talking probleme rover 400,25,75

ups....modelul de care m-am indragostit e rover 45 din 2000-2001.......si inca ceva care am constatat....aceste masini nu le au si nu le cauta toti...nu sunt atat de harboase ca golfurile,bmv,mert,etc...am dreptate?
marycristina is offline   Reply With Quote
Old 09-09-11, 22:40   #5
MGPOWER

Stage 3
 
MGPOWER's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 104
Default Re: probleme rover 400,25,75

Intr-adevar Rover 45 are cel mai bun echilibru al calitatilor unei masini (marime si greutate medie, consum normal, spatiu interior suficient, portbagaj spatios, buna atat pentru oras cat si pentru calatorii in afara orasului).

Cunosc foarte multe lucruri despre Rover 45 deoarece eu insumi am un MG ZS care este construita pe acelasi sasiu ca Rover 45 si are in comun cu acesta foarte multe piese. (MG ZS este varianta sport a lui Rover 45).

Daca ar fi sa recomand un Rover 45 v-as recomanda varianta diesel pentru ca este cea mai economica din punct de vedere a consumului si are un raport bun putere/consum.
Rover 45 este consturita pe platforma Honda Civic din anii 1995-2000, in categoria ei de pret este singura masina care are suspensie independenta a rotilor de pe puntea spate, are multe elemente ale sistemului de franare, suspensie, chiar caroserie cu a sasea generatie Honda Civic.

Rover 45 a fost produs intre anii 1999-2005, modelul pana in anul 2004 este MK1 acela cu faruri rotunde iar modelul MK2 este un facelift produs intre 2004-2005 partea tehnica si mecanica este identica ca la MK1.

Personal prefer modelul cu faruri rotunde si vi-l recomand, piesele de caroserie se gasesc mai rapid si sunt mai ieftine decat cele pentru facelift si din punctul meu de vedere arata mai bine prima varianta a modelului Rover 45.

Masina in general nu are probleme, dar trebuie mentionat defectarea sistemului hidraulic de actionare a ambreiajului care este compus din doi cilindrii hidraulici din plastic care se defecteaza subit in timp si costa in total in jur de 700ron piesele originale, si in rest ca probleme nu stiu ce altceva sa mai fie doarece eu nu am avut nici un fel probleme cu masina mea si este practic un Rover 45.

Reviziile nu sunt scumpe, consumabilele pentru Rover 45 nu sunt scumpe si sunt comparabile la pret cu alte marci (Vw, Opel, Skoda).

Am uitat sa mentionez ca motoarele pe benzina au predispozitia de a ceda garnitura de chiuloasa dupa un anumit numar de KM parcursi, problema o reprezinta garnitura de chiuloasa originala care este de calitate proasta, problema se rezolva cu o garnitura de chiuloasa de buna calitate aftermarket, dar totusi poate fi destula bataie de cap pentru cine nu cunoaste masina.

Da intr-adevar Rover 45 sunt mult mai rare decat multe alte marci, chiar si decat modele de Mercedes, dar asta poate fi doar un aspect pozitiv.

Last edited by MGPOWER; 09-09-11 at 22:51.
MGPOWER is offline   Reply With Quote
Old 11-09-11, 21:45   #6
marycristina

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 5
Thumbs up probleme rover 400,25,75

in primul rand multumesc foarte mult...un adevarat cavaler si cu ponturi foarte eficiente.
sunt foarte incantata de tot ce mi-ai spus....nu te-am intrebat cam cat crezi ca consuma,dar in mare mi-ai spus....ideal ar fi motorina....
multumesc pt tot ce mi-ai explicat ,acum ramane sa gasesc ceea ce vreau...sa-mi permit sa o cumpar...sa am nororc.
daca mai afli ceva sau iti mai amintesti ceva cu mare placere astept noutati.
sa-ti marga bine in tot ceea ce faci!
marycristina is offline   Reply With Quote
Old 19-09-11, 17:48   #7
danielnelu

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 1
Smile Re: probleme rover 400,25,75

salutare tuturor.sunt nou in forum si as vrea si eu parerea voastra.am un rover 75 din 2004 si de curand (cam o luna) la un drum mai lung mi-a patinat discul (se accelera in gol cateva secunde).reprezentanta a zis ca rebuie sa schimb tot kitul de ambreiaj.eu cred ca e doar placa de presiune.astept sugestii.........mersi mult
danielnelu is offline   Reply With Quote
Old 21-09-11, 08:19   #8
Rekinu

Stage 4
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 185
Default Re: probleme rover 400,25,75

Quote:
Originally Posted by danielnelu View Post
salutare tuturor.sunt nou in forum si as vrea si eu parerea voastra.am un rover 75 din 2004 si de curand (cam o luna) la un drum mai lung mi-a patinat discul (se accelera in gol cateva secunde).reprezentanta a zis ca rebuie sa schimb tot kitul de ambreiaj.eu cred ca e doar placa de presiune.astept sugestii.........mersi mult
cred ca ai avea mai multe sanse de raspuns daca ai posta la topicul dedicat pentru rover 75
Rekinu is offline   Reply With Quote
Old 23-09-11, 08:45   #9
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: probleme rover 400,25,75

Quote:
Originally Posted by danielnelu View Post
salutare tuturor.sunt nou in forum si as vrea si eu parerea voastra.am un rover 75 din 2004 si de curand (cam o luna) la un drum mai lung mi-a patinat discul (se accelera in gol cateva secunde).reprezentanta a zis ca rebuie sa schimb tot kitul de ambreiaj.eu cred ca e doar placa de presiune.astept sugestii.........mersi mult
Aproape intotdeauna mecanicul vrea sa schimbe doua pistoane si o supapa cand tie nu-ti merge pompa de spalat parbrizul, dar aici as sugera sa ai in vedere si varianta lor. Cand desfaci planetare, suportul puntii ("subframe"), cutie, nu prea iti vine sa repeti operatiunea dupa 6 luni. Daca celelalte componente nu-s bune-bune, schimba tot.
__________________
Mecanicul nu poate sfida logica si legile fizicii decat daca asa vrea el.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 25-05-12, 11:19   #10
benkissu

Stage 1
 
benkissu's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 10
Default Re: probleme rover 400,25,75

cam asa e cu mecanicii astia, daca nu ai umpic de habar in ale masinilor te storc de bani)))
benkissu is offline   Reply With Quote
Old 16-06-12, 11:05   #11
com_v0376

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 1
Default Re: probleme rover 400,25,75

salut , am un rover 400 , 16 benzina , se accelereaza in mers , citeodata si nu stiu de la ce poate sa fie , va rog care puteti sa mi ziceti si mie de la ce poate sa fie?????????? multumesc
com_v0376 is offline   Reply With Quote
Old 10-05-13, 11:38   #12
mihaisopa

Stage 1
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 12
Default Re: probleme rover 400,25,75

Quote:
Originally Posted by com_v0376 View Post
salut , am un rover 400 , 16 benzina , se accelereaza in mers , citeodata si nu stiu de la ce poate sa fie , va rog care puteti sa mi ziceti si mie de la ce poate sa fie?????????? multumesc
salut se acelereaza in mers datorita ca agata cablul de ambreaj undeva,este posibil sa se fi desfacuta bucati din firele respective si agata in acel plastic
mihaisopa is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -