Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SUZUKI > Alte discutii SUZUKI

Reply
 
Thread Tools
Old 08-04-11, 13:20   #1
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Suzuki Vitara = SUV?

Hai sa discutam aici despre treaba asta si nu pe topicul lui Emy. Bong, poate ne faci onoarea de a argumenta pastilele aruncate pe topicul lui Emy.

Parerea mea: pentru un offroad soft/mediu/mediu+ nu e nici o diferenta intre punte rigida sau nerigida. Pe unele vitare (ca a mea de exemplu) sunt puse din fabrica planetare HD (planetarele verzi) ca in pozele de mai jos.
Diferentialul il protejezi cu scut ... singurul minus strict intre vitara si jimny legat de punte rigida vs nerigida e faptul ca diferentialul fata la vitara e mai sensibil si se rupe dar sunt cateva metode (unele ieftine (intarit diferentialul in anumite zone problema) sau altele scumpe (carcasa diferential HD de la calmini)) prin care se elimina acest inconvenient.

Strict pentru modificari minore cum are Emy pe masina sau noi, cei cu vitara (ulyses si eu) nu e nici o diferenta intre punte rigida/nerigida.
Puntea rigida te ajuta la offroad hard/extrem unde si modificarile masinilor sunt majore ...

Sunt baieti care au pe vitara roti de 33" pe motorul original de 1.6 fara probleme. La Jimny de exemplu cu tot cu puntea rigida daca pui 33"-uri trebuie schimbat motorul ala de 1.3 pentru ca nu o sa faca fata in teren ... evident, schimbarea rapoartelor e o treaba interesanta dar si viteza maxima o sa scada mult ...

In concluzie atat Jimny cat si Vitara au si plusuri si minusuri si nu consider Vitara ca fiind SUV.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	casa 001.jpg
Views:	254
Size:	167.3 KB
ID:	1955525   Click image for larger version

Name:	casa 003.jpg
Views:	191
Size:	179.1 KB
ID:	1955526   Click image for larger version

Name:	piese noi 012.jpg
Views:	235
Size:	222.6 KB
ID:	1955527  

Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 08-04-11, 18:31   #2
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Suzuki Vitara = SUV?

omule...nu inteleg ce te ataci atat si ce faci atata tamtam. pur si simplu eu consider ca vitara nu e offroader, ci suv, pentru ca asta e parerea mea...si din documentatia de pe net, si pareri de la colegi offroaderi (oameni care se dau cu patrol, land cruiser etc), am ajuns eu pentru mine la concluzia ca jimny ar fi mai potrivit pentru offroad decat vitara.

pe de alta parte,nici masina mea nu e una de drag, dar am modificat-o si o folosesc in acest sens. fiecare isi transforma masina in ce vrea. Dar, macar eu sunt constient de faptul ca am un hatch-back...nu un dragster.

ca fapt divers...pe offroad cel mai mult m-au impresionat nissan patrol 3.0D (2008 parca era), lada niva si aro 10 spartana. asta ca sa nu zici ca oi fi vreun suzuki-ist convins sau fan jimny.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 08-04-11, 23:56   #3
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Suzuki Vitara = SUV?

Colegu, eu nu ma atac. Ai aruncat o gogoasa cum ca Vitara e SUV si apoi ai abandonat discutia pe motiv ca facem offtopic pe topicul de prezentare a masinii lui Emy. Acum poti linistit sa-ti sustii parerile aici, fara a fi offtopic.

Intai vreau sa fac o precizare: daca vorbim de offroadere adevarate atunci vorbim de Nissan Patrol Y60 (modelul anilor 1990) nicidecum de Y61 care este o masina plina de electronica. Pe lista adaugi Toyota LJ70. Lada Niva sa zicem ... Aro 10, cel cu rotile pe 14" nicidecum. Daca ziceai IMS intelegeam.

Din moment ce nu ai condus in offroad nici Jimny nici Vitara cum poti sa sustii ca una e offroader si una SUV oare? Doar ca un anume X probabil prieten a zis ceva nu inseamna ca e chiar asa.

Da ... la treaba cu: "Dar, macar eu sunt constient de faptul ca am un hatch-back...nu un dragster." inteleg ca eu visez doar ca am offroader DAR neavand punte rigida automat inseamna ca Vitara = SUV.

Pe principiul asta inseamna ca Dacia Duster este offroader (doar are punte rigida pe spate). Si totusi cred ca gresesti. Evident ar fi culmea sa si recunosti.

Daca mergem pe principiul tau (eronat de altfel) ar insemna sa concluzionam faptul ca, Swiftul tau de fapt nu e masina ce e Microcar pentru ca e ... mica. Intelegi penibilul situatiei un pic?
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 09-04-11, 09:56   #4
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Suzuki Vitara = SUV?

ai impresia ca o masina nu mai e buna de offroad daca are mai multe butoane si electronica? nu are nici o treaba.
cat despre vitare...cu modificari pot sa ajunga offroadere cu mare succes. stock , parerea mea in continuare e ca sunt SUV-uri.
Bong is offline   Reply With Quote
Old 09-04-11, 18:53   #5
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Suzuki Vitara = SUV?

Buna intrebarea ta. Un offroader adevarat e o masina spartana, cu putina electronica (spre deloc), cu directie cat mai simpla (vezi Y60, Samurai, LJ70, etc). In teren intri in apa (uneori adanca), supui masina la o gramada de socuri, uneori mai dai cu ea de pamant ... din sutele de senzori oricand poate ceda unul iar daca esti in teren, singur ce te faci? De aceea sunt preferate masinile mentionate de mine mai sus. Stock aproape nici o masina nu face treaba in offroad decat in soft. Cauciucurile fac diferenta mai mult ca orice.

Eu pot doar sa te asigur ca nu este loc prin care sa mearga Jimny si sa nu mearga Vitara. Oricum cea mai potenta in offroad dintre Jimny si Vitara este Samuraiul.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 24-04-11, 00:11   #6
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Suzuki Vitara = SUV?

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
ai impresia ca o masina nu mai e buna de offroad daca are mai multe butoane si electronica? nu are nici o treaba.
cat despre vitare...cu modificari pot sa ajunga offroadere cu mare succes. stock , parerea mea in continuare e ca sunt SUV-uri.
Colegu,SUV cred ca e Vitara model 2009.Alea mai vechi asa is offroadere...
vinyl is offline   Reply With Quote
Old 10-05-11, 18:42   #7
Emy_bike

Stage 4
 
Emy_bike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 297
Member of:
[Honda]
Default Re: Suzuki Vitara = SUV?

=))) N-am 4x4 la buton bre am levier )))). Mai nou am reductoru de SJ410. Deci e bestial. Pot sa zic ca e alta masina. Unde treceam cu a1a in 5000ture acum trec lejer cu a2a sau chiar a3a.

Ce iti mai face S.U.V-ul? )
Emy_bike is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -