Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SUZUKI > Alte discutii SUZUKI

Reply
 
Thread Tools
Old 04-03-09, 17:11   #1
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Teste Suzuki Jimny



Este o masina simila cu Land Rover Defender. Doar ca este ceva mai ieftina. M-am indragostit de masina aceasta in concediul din Grecia.
Vertictul nostru

Suzuki Jimny este o masina mica, ieftina si fara rival in clasa ei de off-road-ere. Face totul excelent in acest domeniu. In rest, totul este putin mai greu.


Confort

Un punct destul de slab. Este zgomotoasa si nu foarte spatioasa. Suspensia se muleaza bine pe denivelarile mai mari, dar are probleme pe cele mici.
6/20

Performante


Nu este cea mai rapida masina din lume, dar micutul motor de 1,3 litri isi face treaba onorabil. Si oricum nu cred ca sasiul ar putea suporta mai mult decat atat.
5/20

Cool

Nu este cool deloc atunci cand e noua. Poti sa incerci sa o lasi tot timpul muradara de noroi, sa lipesti pe ea niste stickere cu tot felul de competitii de 4x4, s-au sa te transformi in dealer de arme. Orice ar putea sa-ti dea o imagine de dur.
10/20

Calitate

Jimny nu are probleme pe partea tehnica, dar interiorul este destul de ieftin.
10/20

Manevrabilitate

Atentie la caracteristici: o pozitie inalta la volan, ampatament scurt, suspensii rigide. Va puteti gandi deja la rezultat: nu are cum sa stea prea bine pe viraje.
6/20

Functionalitate

Cu doar patru scaune si un portbagaj mic, Jimny nu poate transporta mult, dar tot ce are poate duce oriunde. Este o masina mica, deci in oras se parcheaza usor.
8/20

Cheltuielile de functionare

Este o masina ieftina si rezistenta care nu are nevoie de prea multe ingrijiri. Nu exista decat motorul pe benzina, dar consumul nu este atat de mare incat sa fie aceasta o problema.
10/20

TG Tips
Este disponibila si in culori metalizate, dar nu cred ca este o masina la care o astfel de culoare sa se potriveasca mai putin.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 26-01-10, 14:53   #2
Emy_bike

Stage 4
 
Emy_bike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 297
Member of:
[Honda]
Default Re: Teste Suzuki Jimny

Depinde ce jimny ai testat.Cele de spania sunt mai proaste la partea electrica si mai ales daca cuplezi 4x4 din buton.Mie nu mi s-a parut deloc zgomotos la drum,si da are o suspenise rigida si foarte buna...
Emy_bike is offline   Reply With Quote
Old 29-01-10, 19:23   #3
B-98-NPO

Stage 3
 
B-98-NPO's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 136
Default Re: Teste Suzuki Jimny

Ma doare spatele de la masina asta exemplu de masina pentru dezapezire,suspensie mai tare pentru a tine plugul care se ataseaza in fata
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_1332.jpg
Views:	295
Size:	862.8 KB
ID:	1288324  
B-98-NPO is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 08:22   #4
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Teste Suzuki Jimny

Nu-mi aparţin testele Emy, doar le-am cules de pe la alţii şi am cerut părerile voastre practic
aleks is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 17:49   #5
alingb

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 82
Default Re: Teste Suzuki Jimny

Buna ziua,
Am un Jimny si nu ma multumes deloc farurile sunt prea slabe iar noaptea prin padure este foarte greu sa vezi pe unde mergi. Spuneti-mi va rog cum se numesc acele faruri pe care le pui in + ( pe tavanul masinii de ex. ) si cat ar costa si de unde as putea cumpara.
Multumesc.
alingb is offline   Reply With Quote
Old 25-06-11, 00:37   #6
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Teste Suzuki Jimny

Proiectoare adiţionale, teoretic dai un google după termenii ăştia şi găseşti o mulţime de magazine online care-ţi pot onora comanda...
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -