Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SUZUKI > Zona tehnica SUZUKI

Zona tehnica SUZUKI Zona tehnica, secrete, tips&tricks SUZUKI

Reply
 
Thread Tools
Old 23-06-14, 22:26   #1
id_andy85

Stock
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2
Default schimbare motor de 1.0

Salut. cine are Idee daca pot pune pe swiftul meu din 93 un Motor de aceeasi capacitate(1.0) dar din 2000 fabricat? Se potriveste? Sau trebuie sa schimb si cutia sau planetare sau altceva? mersi!
id_andy85 is offline   Reply With Quote
Old 25-06-14, 22:40   #2
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: schimbare motor de 1.0

Quote:
Originally Posted by id_andy85 View Post
Salut. cine are Idee daca pot pune pe swiftul meu din 93 un Motor de aceeasi capacitate(1.0) dar din 2000 fabricat? Se potriveste? Sau trebuie sa schimb si cutia sau planetare sau altceva? mersi!
uită-te la codul motor. dacă e același cod ar trebui 99% sigur să fie direct swap.

ai g10 , de 993cmc īn 3 pistoane, care a fost produs īn 3 variante : carburator, injecție și TURBO, care a echipat Suzuki Swift din 1988 pānă īn 2001. practic vrei să īnlocuiești motorul tău cu altul la fel, dar alt an de fabricație, posibil cu altă metodă de alimentare, dar tot același motor rămāne.

mai ai g10b, tot de 993cmc, dar īn 4 pistoane, dar din ce găsesc eu pe net, nu a fost pus pe Swift, ci pe alte modele Suzuki.

de asemenea, după cunoștiințele mele (e posibil să mă īnșel) șansele sunt foarte mari să se potrivească bolt-on fără modificări orice motor din seria G de la Suzuki. la seria M, așa e....se potrivesc toate īntre ele direct pe cutie...toată schema. de la m13 (1.3) la m18, toate intră direct. pānă și ambreiajul e același, tot. diferă doar internele motorului. sunt șanse mari să meargă la fel schema și la seria G...caz īn care poți să atentezi chiar și la un 1.6 de vitara, sau un 1.3 100cp de swift. cel din urmă oricum se potrivește 100% pe mașina ta, dar e puțin discutabilă faza dacă se potrivește la cutie.

sper că ți-a fost de folos post-ul.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -