Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG

ROVER - MG Forum Rover & MG - dedicat posesorilor de Rover & MG: Masina mea, Tuning, Anunturi vanzare-cumparare, Zona Tehnica

Reply
 
Thread Tools
Old 13-05-15, 15:01   #1
ioancara

Stage 2
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 65
Default Rover 75 CDT lipsa lumini

Va salut domnilor,

Rog ajutor in urmatoarea problema:

1. apas pe avarii: semnalizarile functioneaza in diagonala ( stg fata si dreapta spate); evident celelalte 2 nu functioneaza
2. Faza scurta functioneaza doar partea stg
3. Faza lunga functioneaza doar dreapta
4. Lipsa lumini de pozitie fata si spate
5. Desi am simbol pe bord de faruri ceata acestea nu fct
6. Desi am simbol pe bord de stopuri ceata acestea nu functioneaza
7. Iluminatul la bord ( ceasuri ) nu functioneaza, inainte de-a muri de tot a avut usoare intermitente; asa am ajuns sa aflu si de celelalte puncte 1-7
Conform diagramelor electrice am verificat Switch lighting module ( un bloc electronic la care nu poti face nimic decat sa dai cu electrical cleaner. Suspectez o lipsa de masa insa nu stiu unde sa caut. Nu am o schema cu punctele de masa....
Calculatorul de bord nu-mi da nici o eroare. In cazul lampilor arse, primesc mesaj pe bord si locatia becului defect.

Daca a mai experimentat cineva o astfel de situatie, please help.
Multumiri anticipate,
Ioancara
ioancara is offline   Reply With Quote
Old 14-05-15, 15:08   #2
bacyta

Stage 3
 
bacyta's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 130
Default Re: Rover 75 CDT lipsa lumini

Quote:
Originally Posted by ioancara View Post
Va salut domnilor,

Rog ajutor in urmatoarea problema:

1. apas pe avarii: semnalizarile functioneaza in diagonala ( stg fata si dreapta spate); evident celelalte 2 nu functioneaza
2. Faza scurta functioneaza doar partea stg
3. Faza lunga functioneaza doar dreapta
4. Lipsa lumini de pozitie fata si spate
5. Desi am simbol pe bord de faruri ceata acestea nu fct
6. Desi am simbol pe bord de stopuri ceata acestea nu functioneaza
7. Iluminatul la bord ( ceasuri ) nu functioneaza, inainte de-a muri de tot a avut usoare intermitente; asa am ajuns sa aflu si de celelalte puncte 1-7
Conform diagramelor electrice am verificat Switch lighting module ( un bloc electronic la care nu poti face nimic decat sa dai cu electrical cleaner. Suspectez o lipsa de masa insa nu stiu unde sa caut. Nu am o schema cu punctele de masa....
Calculatorul de bord nu-mi da nici o eroare. In cazul lampilor arse, primesc mesaj pe bord si locatia becului defect.

Daca a mai experimentat cineva o astfel de situatie, please help.
Multumiri anticipate,
Ioancara
Cauta in manualul de service RAVE. Acolo ai toate punctele de masa de pe masina.
bacyta is offline   Reply With Quote
Old 12-12-17, 19:52   #3
Gaca

Stock
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 3
Default Re: Rover 75 CDT lipsa lumini

Va Salut, am si eu o problema cu luminile, ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informati, o idee de unde as putea incepe????? Va multumesc.
Gaca is offline   Reply With Quote
Old 16-12-17, 17:36   #4
Gaca

Stock
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 3
Default Re: Rover 75 CDT lipsa lumini

Va Salut domnilor, Ma poate ajuta si pe mine cineva, in legatura cu luminile, pur si simplu nu i mai dau de cap. .....
Gaca is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -