Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG

ROVER - MG Forum Rover & MG - dedicat posesorilor de Rover & MG: Masina mea, Tuning, Anunturi vanzare-cumparare, Zona Tehnica

Reply
 
Thread Tools
Old 27-11-14, 22:43   #1
Florian81

Stage 1
 
Join Date: May 2013
Posts: 10
Default Probleme stergatoare Rover 75

Salutare, am un rover 75 2.0 v6 din 2000, o masina deosebita cu un consum de 10% in oras. Problema a a parut acum o saptamana, stergatoarele si clacsonul au incetata sa functioneze. Am comandat un motoras nou...fara sanse am tras un fir de la releul din fata de la motor si unul de la masa, am pus un intrerupator si functioneaza, iar din maneta de la volan se pot regla vitezele. Are cineva idee de ce maneta nu poate activa stergatoarele? clacsonul este si el mort, iar atunci cand apas butonul se aude un ticait in tabloul de sigurante...am schimbat sigurantele fara nici un rezultat. Va multumesc anticipat in asteptarea unui raspuns! Nu in ultimul rand locuiesc in italia, si aici sunt cam inapoiati in materie de masini
Florian81 is offline   Reply With Quote
Old 02-01-15, 19:00   #2
mihaisopa

Stage 1
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 12
Default Re: Probleme stergatoare Rover 75

Inceraca conectorul de la stergatoare din cauza frigului si a umezelii nu mai face contact,daca zici ca ai schimbat sigurantele,iar daca problema persista posibil sa fie din blocul de la stergatoarelor.Bafta
mihaisopa is offline   Reply With Quote
Old 02-01-15, 19:30   #3
Florian81

Stage 1
 
Join Date: May 2013
Posts: 10
Default Re: Probleme stergatoare Rover 75

Salutare, problema a fost identifică, dar nu am reușit să comand încă piesa. Se numește BCU body control unit și este responsabilă pt. funcționarea proastă a farurilor, geamurilor, închiderii, alarmei, ștergătoarelor etc. O seară buna!
Florian81 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -