Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG

ROVER - MG Forum Rover & MG - dedicat posesorilor de Rover & MG: Masina mea, Tuning, Anunturi vanzare-cumparare, Zona Tehnica

Reply
 
Thread Tools
Old 30-08-11, 11:45   #1
Ringooo

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4
Default Radiator

Am un rover 75 de 3 ani si nu am avut nicio problema pana acum. De cateva zile imi creste temperatura la apa pana la 9 fara 5 si motorul nu mai trage. Stiu ca in situatia in care temperatura ajunge la 9 fix (manometru) fierbe motorul. Daca poate cineva sa ma ajute cu o solutie tehnica. Am incercat mai multe variante cum ar fi spalarea radiatorului, termostatului. Astept o parere de la voi.
Ringooo is offline   Reply With Quote
Old 01-09-11, 09:55   #2
Ringooo

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4
Default Re: Radiator

am un motor diesel de 1951 cm3.pe manometrul de apa este o linie chiar aproape de punctul de fierbere.eu i-am spus la 9 fara 5.cind urc o panta temperatura urca pina la linia respectiva si motorul nu mai trage, nu mai are putere.asta este problema cu care ma confrunt.te rog sa-mi dai un sfat daca ai inteles ce am explicat.
Ringooo is offline   Reply With Quote
Old 10-09-11, 16:03   #3
MGPOWER

Stage 3
 
MGPOWER's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 104
Default Re: Radiator

Verifica lichidul de racire in primul rand daca este nivelul care trebuie si eventual un schimb de antigel, cam la 3-4 ani ar trebui inlocuit antigelul pentru ca isi pierde din proprietati.
MGPOWER is offline   Reply With Quote
Old 07-11-12, 00:16   #4
blytzboy

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 8
Default Re: Radiator

Verifica pompa de apa...este posibil sa nu mai functioneze bine iar cand se incalzeste apa masina intra in sist de avarie si nu iti mai trage
blytzboy is offline   Reply With Quote
Old 25-05-13, 12:47   #5
mihaisopa

Stage 1
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 12
Default Re: Radiator

Quote:
Originally Posted by Ringooo View Post
Am un rover 75 de 3 ani si nu am avut nicio problema pana acum. De cateva zile imi creste temperatura la apa pana la 9 fara 5 si motorul nu mai trage. Stiu ca in situatia in care temperatura ajunge la 9 fix (manometru) fierbe motorul. Daca poate cineva sa ma ajute cu o solutie tehnica. Am incercat mai multe variante cum ar fi spalarea radiatorului, termostatului. Astept o parere de la voi.

ringoo spune-ne si noua cum ai rez. problema cu radiatoirul?
mihaisopa is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -