Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG

ROVER - MG Forum Rover & MG - dedicat posesorilor de Rover & MG: Masina mea, Tuning, Anunturi vanzare-cumparare, Zona Tehnica

Reply
 
Thread Tools
Old 27-01-12, 18:14   #1
eugen1

Stage 1
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 11
Default sfaturi distributie


Salutare, am un Rover 75 , 2.0 CDTI (96Kw) din 2005, si am cu el 160.000 KM si ma gandeam ca de acuma ar cam fii cazul sa schimb distributia.M-am interesat si stiu ca distributia este pe lant si am auzit ca mai opt merge cu ea destul, ca cica nu pica asa repede distributia pe lant. Mai astept ceva sfaturi de la cine ma poate ajuta sa-mi zica daca la kilometrii acestia ar trebuii sa-mi fac planuri sa o schimb, sau pana la cat duce distributia????
Iar daca trebuie sa o schimb stie cineva pe ce firma ar trebuii sa ma axez ca sa iau piesele, ce firma ar fii buna???
eugen1 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-12, 09:35   #2
Rekinu

Stage 4
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 185
Default Re: sfaturi distributie

Quote:
Originally Posted by eugen1 View Post
Salutare, am un Rover 75 , 2.0 CDTI (96Kw) din 2005, si am cu el 160.000 KM si ma gandeam ca de acuma ar cam fii cazul sa schimb distributia.M-am interesat si stiu ca distributia este pe lant si am auzit ca mai opt merge cu ea destul, ca cica nu pica asa repede distributia pe lant. Mai astept ceva sfaturi de la cine ma poate ajuta sa-mi zica daca la kilometrii acestia ar trebuii sa-mi fac planuri sa o schimb, sau pana la cat duce distributia????
Iar daca trebuie sa o schimb stie cineva pe ce firma ar trebuii sa ma axez ca sa iau piesele, ce firma ar fii buna???
distributia pe lant nu se schimba la interval de timp, se schimba doar in momentul in care face probleme. Cu toate acestea, exista cateva elemente care trebuie schimbate ( intinzator si pompa de apa daca nu ma insel ). Poate iti vor explica mai pe larg cei care detin 75 diesel


Bafta
Rekinu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -