Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG

ROVER - MG Forum Rover & MG - dedicat posesorilor de Rover & MG: Masina mea, Tuning, Anunturi vanzare-cumparare, Zona Tehnica

Reply
 
Thread Tools
Old 23-07-11, 11:55   #1
daptzoanca

Stage 2
 
daptzoanca's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 31
Default Garantie kit ambreaj

Salutare. In Noiembrie 2010 am avut o problema cu ambreajul si l-am schimbat, aveam 150 mii Km, acum, zilele trecute am ramas cu masina intr-o parcare si nu puteam s-o bag in nici o viteza, am reusit doar cu motorul oprit. Acum am 155 mii Km.
Problema e urmatoarea, cand am facut schimbul de kit de abreaj (disc+placa+rulment) l-am achizitionat dintr-un magazin iar serviceul l-am facut in alta parte. Am garantie pe produs si pe manopera. Ieri cand am fost la servicul unde am facut schimbul mi-au cerut 350 RON ca sa desfaca sa vada ce e. Acum daca eu am garantia pe manopera si pe produs mai trebuie sa mai platesc manopera dpdv legal?
M-ar ajuta foarte mult un numar de lege privind garantiile de acest gen.

P.S. Tot ieri am vb cu un domn , sef de service, alt service, care-mi zicea ca dpdv legal, cei care mi-au facut schimbul AU OBLIGATIA se depisteze problema gratis.
daptzoanca is offline   Reply With Quote
Old 27-07-11, 22:34   #2
MGPOWER

Stage 3
 
MGPOWER's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 104
Default Re: Garantie kit ambreaj

Problema care a aparut nu cred ca are legatura cu kitul de ambreiaj si anume placa de presiune+rulment+disc.

Problema este de la sistemul hidraulic de actionare a ambreiajului compus din doi cilindrii (cel principal la pedala de ambreiaj si cel secundar la cutia de viteze) si nu are legatura cu ambreiajul care l-ati schimbat acum 5000km. Acest sistem este menit sa cupleze si sa decupleze ambreiajul atunci cand se apasa pedala de ambreiaj.

Problema cu sitemul hidraulic de actionare a ambreiajului este o defectiune foarte intalnita la Rover75, sunt multe discutii pe forum despre asta.
MGPOWER is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -