Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Galati / Braila

Reply
 
Thread Tools
Old 08-02-10, 19:01   #76
xpert_customs

Stage 5
 
xpert_customs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 697
Member of:
[VW]
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

eu?...hai sa nu comparam...credema...ca nai sanse...eu de un an strang piese..tu de un an lipesti stickere....dar bine...ai dreptate...tu ai stickere si esti in club..eu care am avut magazin de profil si imi strang piese ca sa imi fac o masina cat de cat ok nus...intradevar..mai prins...BRAVO
__________________
Mess with the best...die like the rest...
xpert_customs is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 19:10   #77
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

Mai eu unul nu visez la nici o supra, pentru ca sunt constient ca nu o sa am.De fapt pe mine ma atrage partea vizuala la o masina, si daca mai trage si bine e perfect.
Eu acum merg cu o saracuta Astra G, care nici macar nu e a mea, e a lu batranu', bine ca eu merg cu ea in majoritatea timpului.Si vreau s-o fac sa arate bine.O vreau cat mai clean.Astept de o luna sa-mi vina jantele(apropo daca dati comanda la baietii de la TopGear , sa va asteptati la intarzieri (sper sa nu vada ce am scris ) ) .Pana acum i-am pus folie pe spate, schimbat casetofonul, schimbat becurile din faruri(philips).Si cu timpul o sa mai vina. La motor nu prea am ce sa-i fac , poate doar o modificare de soft, pentru ca e un diesel de la care n-ai ce sa ceri.Dar sunt multumit de ea, consuma putin si nu mananca multi bani.Si pe vremurile astea asta conteaza.Si cu cativa banuti pot s-o fac sa atraga ceva priviri chiar daca nu am v8 sub capota.As vrea si eu un bertone, cu ceva oo dar deocamdata sunt student si am un salariu de zici ca-i alocatie...asa ca nu visez prea mult.
Fiti realisti...si hai sa nu ne mai k*am pe noi atat si sa visam la supra si gtr.Pentru ca banii sunt limitati in tara asta de 2 lei, si fiecare se descurca cum poate.
Depinde de fiecare ce vrea.Dar inainte sa vorbiti de altii, uitati-va mai intai in curtea voastra.Pentru ca cearta asta nu duce la nimic constructiv.
Salut!
geoX is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 19:25   #78
xpert_customs

Stage 5
 
xpert_customs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 697
Member of:
[VW]
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

da frate..tu ai o astra si o faci clean...inteleg...nus bani..nici eu nam nici altii....dar sa te duci...fara sa te forteze nimeni...sa dai deal de 2-3 milioane pe un eleron cu rachete...sa dai bani si sa te chinui sa pui tot felu de autocolante..sau sa te duci sa iti cumperi litere sa iti scrii pe masina...sa iti iei cu tips cu luminiti?..asta ce inseamna?...ca nu ai bani?..sau ca faci o mare tziganie....eu il intreb pe ene...ce parere o sa aibe aia din bucuresti cand vin la cafeneaua 4tuning si vad modificarile de mai sus?...o sa fie extaziati de cafenea?..sau o sa se duca inapoi la bucuresti si o sa rada ce o sa se cace pe ei povestind ce au vazut la galati?...
Am mai zis...nu contest bunele intentii...dar noi luam totu invers...mai intai club..dupa asta cafenea..dupa asta bannere..dupa asta stickere..dupa asta intalniri..dupa asta forum...dupa asta.....dupa asta....dupa asta.....dupa asta....dupa asta....si in sfarsit....dupa asta masina......asta e problema la noi....
xpert_customs is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 19:46   #79
KarFanatik

Stage 4
 
KarFanatik's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 185
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

Bine punctat Xpert,dar trebuie sa recunosti ca initiativa lor e demna de admiratie....chiar daca cum spui tu sunt cu "stickere"

E gustul lor si cam atat!

O zi placuta!Bogdan.S
__________________
http://www.2shared.com/photo/qhQNcvuq/images.html



"The least likely is the most dangerous"
KarFanatik is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 19:50   #80
xpert_customs

Stage 5
 
xpert_customs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 697
Member of:
[VW]
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

am si zis ca nu contest bunele intentii....doar ca rezultatul lasa de dorit...asta este parerea mea...
xpert_customs is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 19:53   #81
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

Dar ce tot aveti toti cu Ene? O sa si le dea jos mai devreme sau mai tarziu. Mi-a spus ca vrea s-o faca negru mat. Acum asa ii place lui, ce vrei sa-i faci? Daca nu iti place ce a facut, spune-i si daca vrea o sa te asculte, daca nu, macar ai incercat.
Si au venit cei de la Bucuresti, si au plecat razand de aici ? Sau au macar de gand sa vina ?
Pana o sa vina, o sa-ti termini si tu masina, si o sa plece mandri .
De ce nu le dai si tu o mana de ajutor? Pentru ca ai avut un magazin, si cunosti cate ceva. Mie sincer imi pare rau ca ai inchis magazinul, dar probabil ca nu mergea. Galatiu'l asta e plin de masini cat de cat potente, dar sunt conduse de niste persoane care nu au habar ce detin.Parerea mea..
geoX is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 20:10   #82
xpert_customs

Stage 5
 
xpert_customs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 697
Member of:
[VW]
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

1: nu dau o mana de ajutor pentru ca nu mia ceruto nimeni...de fapt am fost rugat sa nu mai postez aici
2: nu dau o mana de ajutor pentru ca nu ma pricep asa de bine la stichere si rachete si restu...
3: nu dau o mana de ajutor pentru ca nu vad pe nimeni ca sa isi modifice masina...ca sa aibe nevoie de o mana de ajutori...creca daca as gasi un tabel cu ce turatie e optima pentru un consum minim...creca ar fi bataie pe el...

eu as propune sa vedem un top..cu cat de repede am reusit sa consumam un plin de benzina/motorina si atunci ne vom da seama daca e cineva intradevar pasionat de viteza..curse..masini..etc...sau daca lumea pe aici are masini economice de mers la piata....care se baga?...
xpert_customs is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 20:31   #83
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

Aici m-ai atins la coarda sensibila ).
Cred ca nu mai are rost discutia, pentru ca nu prea se posteaza pe aici.Si daca se posteaza, sunt doar reprosuri si cearta.
Ce tin sa spun , este ca baietii nu sunt cum ii credeti voi.Ei incearca sa faca ceva.De jos au inceput toti.Si orasul are nevoie de un grup, fie el si prost, dupa cum il calificati voi.
Va dau un sfat, incercati sa-i cunoasteti pe baieti, si dupa sa-i criticati.
Pana atunci..numai bine.

Last edited by geoX; 08-02-10 at 20:38.
geoX is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 21:13   #84
Marian20
Ford Driver

Stage 5
 
Marian20's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 448
Member of:
[FORD]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

Quote:
Originally Posted by xpert_customs View Post

eu as propune sa vedem un top..cu cat de repede am reusit sa consumam un plin de benzina/motorina si atunci ne vom da seama daca e cineva intradevar pasionat de viteza..curse..masini..etc...sau daca lumea pe aici are masini economice de mers la piata....care se baga?...
uite incep eu aproape 400km cu plin de 70 si cel mai mult vreo 650 dar in general cam 400 - 450 max cu un plin
Marian20 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 22:24   #85
xpert_customs

Stage 5
 
xpert_customs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 697
Member of:
[VW]
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

hai sa ma bag si eu...200km cu un prin de 44 pana in buza..cand am ajuns la peco dupa vreo 205 km dadea deja rateuri...asta se intampla in noaptea cand a fost accidentu de pe 6 martie cu clio....si dupa mam potolit.,..
xpert_customs is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 22:51   #86
madalin89

Stage 3
 
madalin89's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 144
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

am si eu nevoie de niste sfaturi in legatura cu niste carburatoare .....ce parere aveti despre ele ???cam ce am de castigat ??se merita ?unde le pot gasi am inteles ca se potrivesc la ford numai de la 2 tipuri de carburatoare Mikuni sau Keihin si la dezmembreari nu cred ca se gasesc motoare stricate .......si cine mar putea ajuta la montarea lor?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	mikuni44s_286.jpg
Views:	101
Size:	279.3 KB
ID:	1306696  

Last edited by madalin89; 08-02-10 at 23:02.
madalin89 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 23:02   #87
xpert_customs

Stage 5
 
xpert_customs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 697
Member of:
[VW]
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

da...alea sunt carburatoare orizontale..si un mecanic bun ti le monteaza intro zi daca are galeria de admisie modificata gata...mare problema cu carburile alea...e ca nu iti dau cine stie ce decat daca sunt combinate cu o axa sport (ca sa poate sa creasca mult in ture) ...depinde foarte mult si pe ce motor sunt puse...de ex...eu stiu ca la vw de 1.8 kr 16v 139 cp...te duci in 160 aprox cu axe si carburi....si mare mare problema e cu reglajul si sincronizarea...eu miam luat de moto pentru ca au o tija care actioneaza toate cele 4 carburatoare...(adica sunt in principiu sincronizate)

Oricum..sincer iti zic...cat te ajung carburile + reconditionare + galerie + montaj + consum destul de maricel...mai bine iti iei un motor de 16v....

Eu am vrut la inceput sami fac un 1.8 8v cu carburi..si miam dat seama..ca dupa ce bagam vreo 500 de euro in el...nu o sa traga mai bine ca un 16v...deci nu faceti prostia care am facuto si eu...


P.S. daca aveti vreunu 1.8 gti de vw sa stiti ca am axa cu came sport..set garnituri noi...prezoane de chiulasa noi....si inca niste chestii pe acolo...)
xpert_customs is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 23:03   #88
xpert_customs

Stage 5
 
xpert_customs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 697
Member of:
[VW]
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

Madalin...apropo...nush ce treaba are ford cu mikuni...aia fac pentru honda..adica ce am eu acasa..deci..daca vrei neaparat este....
xpert_customs is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 23:10   #89
madalin89

Stage 3
 
madalin89's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 144
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

pai asa am inteles ca se pot pune si mikuni in fine nush sigur poate fi o informatie gresita ......mi se pare destul de interesanta ideea nush cat mar putea ajunge ca sa mi fak un total ....sa vad daca se merita sau nu..eu am 1.6 105 cp ...is curios la cat ar ajunge totul.. vorba ta daca nu alt motor daca merge sa pun mikuni luam legatura o sa ma informez mai bine mersi pentru ajutor si informatii

Last edited by madalin89; 08-02-10 at 23:20.
madalin89 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 23:32   #90
xpert_customs

Stage 5
 
xpert_customs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 697
Member of:
[VW]
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

pai..carburile 200 de euro...plus ce le mai iei pe acolo sa le faci tipla inca vreo 50 de euro...coliere...racoarde..si alte chitibusuri vreo 50-100 de euro daca vrei sa fie treaba buna...galerie modificata vreo 50 de euro...montaj vreo 100 de euro...si doar cu carburatoare o sa ai maxim...120 cp...ce zici..se merita?...
xpert_customs is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -