Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Galati / Braila

Reply
 
Thread Tools
Old 06-02-10, 21:26   #46
xpert_customs

Stage 5
 
xpert_customs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 697
Member of:
[VW]
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

ene..nam vreo gasca de ani...si in fine...ce numi place aici....e ca toata lumea vorbeste...multa gargara...multa teorie..multe planurile...multe vise...dar nimic practic..nici o MASINA....in fine...fiecare cu ideile lui....
__________________
Mess with the best...die like the rest...
xpert_customs is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 21:28   #47
suici

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 452
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

Ala se numeste filtru sport la 50 de lei?)))Si-l montezi ca sa ce?0 cp si mult praf in debitmetru,motor,etc. ceea ce rezulta in ceva paguba...eu unu nu vad rostu la filtru sport decat la un motor cu adevarat potent si mai ales la cel turbo.Si acum in legatura cu schimbul unui motor...nu e chiar asa de simplu pe cat pare.Eu unu as avea finante sa-l schimb dar am stat si m-am gandit foarte bine si inca ma gandesc daca chiar se merita...sa zicem ca ai gasit motoru...ma joritatea care vand is pt dezmembrari,astfel ca nu vei stii niciodata ce iei si nu vei avea posibilitatea sa-l bagi la tester sau macar sa-l simti la un mers.Am urmarit foarte mult piata...multi care vand sunt din Buc. pana te duci tu sa-l testezi pana-l da jos ala de pe masina,pana te duci sa-l iei si stai sa vezi ca n-ai cu ce sa-l iei ca n-ai remorca sau n-ai carlig pt remorca,etc.Intr-un final sa zicem ca l-ai adus.Montaju e vreo 200 de euro,de omologat sigur n-ai sa ai bani si oricum daca ai nu ti-l omologheaza aia de la buc. si asta nu din auzite,am vb. exact cu un nene vecin care lucreaza la RAR.Deci daca l-ai schimbat o sa ramana ca la itp sa-l bagi pe ala vechi si dupa iar sa-l pui pe asta suparatu' ceea ce inseamna alti bani alta distractie.Sa ma rezum mai bine pui banii astia ca diferenta pentru alta masina si iesi mult mai castigat bineinteles daca-ti permiti benzina aferenta,ca de schimbat motoare n-are rost...Foarte multi care fac treaba asta ori is mecanici,ori cel mai des se ocupa cu dezmembrari, au motoare prin curte, au piese cu nemiluita,din asta traiesc.
suici is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 21:33   #48
Ene'Andrei
Mitsubishi Driver

Stage 5
 
Ene'Andrei's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 499
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

eu am adus vorba de cafenea...eu sunt responsabilul, mi-am dus treaba pan la capat, eu cu madalin, pan la urma nu e numai vorba nu ?

e treaba aranjata? in seara asta am fost 18 la cafenea din care 3 la parter nu mai aveau locuri..ia zi cum e boss? usor usor nu deodat si prost
__________________

Pentru o viata fericita trebuie sa ai o minte linistita.
Ene'Andrei is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 21:57   #49
madalin89

Stage 3
 
madalin89's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 144
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

xpert tata sa fii sanatos si fericit ......dar lasane in pl noastra daca nu ne ajuti cu nimik
madalin89 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 23:40   #50
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

poi vezi frate?u pleci afara sa iti ei motor....dar te intrebi cati au posibilitatea sa is cumpere macar unul de aici nu sa mai plece si in alta tara pt asa ceva?asa ca nu mai vb tu si te da mare cunoscatot pe aici.tu ai ramas doar la stagiul de forum asa pana acum si din cauza orgoliului tau pe care la obseravat toata lumea tot asa ai sa ramai mereu.mai bine ai uita de forumurile astea ca oricum poluezi pacia.hai ca te-am pupat
__________________


/// E39


www.e39.ro
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 02:19   #51
xpert_customs

Stage 5
 
xpert_customs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 697
Member of:
[VW]
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

marius...eu nam avut 5000 sa dau pe un stilo de 1.4..am avut niste bani sa dau pe un golf 1.. + niste bani sa imi iau motor si alte piese...asa ca sa nu ne mai cacam pe noi de bani...ca lumea isi ia confort si consum..si vrea sa se dea la curse.... pana la urma..faceti bors..eu nu ma mai bag..tziganitiva voi masinile...ca de asta o sa ramana galatiu un cacat pe harta tuningului..din cauza la deal de tipsuri cu leduri si deal de eleroane cu reachete....bafta
xpert_customs is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 09:07   #52
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

Xpert nu toata lumea e ca tine.Tu banuiesc ca ai alta varsta? Trecut de 25?Banuiesc ca ai ceva banuti? Ai trecut de faza eleroanelor, si altor chestii.Ei baietii sunt abia la inceput, si masinile lor sunt cumparate cred ca ..nu din forte proprii, sau poate doar o parte.Nu sunt baieti de bani gata.Asta-i viata.
Dar stii...daca te pricepi si vrei sa faci altceva..vino si invatai pe baieti ce sa faca, daca nu lasa-i in pace. Tara e plina de alde gigi contra. Fii tu ala adevarat, si lasa-i pe ei sa fie amatori.Sa viseze...macar ei fac ceva.
Si plus de asta, aseara, in afara de masina lui Ene, eu nu am mai vazut pe alta eleron sau beculete de care ziceti.
Si ca un sfat, daca aveti un sfat constructiv pentru baieti spuneti-l, daca nu lasati-i in pace.Repet, duceti-va la un alt club care e destul de bun pt voi.Ce e asa greu ?
Salut..
geoX is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 10:12   #53
madalin89

Stage 3
 
madalin89's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 144
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

parca e o placa stricata.........mai tine-ti minte vorba asta
madalin89 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 10:50   #54
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

da madalin...cum sa nu tinem minte asta?!expert tata...ti-am mai spus eu de ce am ales acest motor,ca puteam sa imi iau cu bani mai putini un stilo de 1.9 jtd 115 cp,dar nu asta ma interesat.motorul de 1.4 este cel mai nou motor pus pe stilo si tot odata este si cel mai bine pus la punct(stiu asta din surse foarte bune).nu am ales unul din restu motoarelor pt ca alea se repara in fiecare luna aproape(sunt proaste).si de aceea si este si mai scump asta de 1.4 si l de rarutz pe la noi(am cautat cateva saptamani).deci acum poate ai sa intelegi.daca nici asa nu intele atunci poate ne intalnim sa ti-o dau sa faci o tura si mai vdm ce s[ui dupaia.




ps:nu te mai lua de motorul meu :P
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 14:11   #55
xpert_customs

Stage 5
 
xpert_customs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 697
Member of:
[VW]
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

geoX...am 22 de ani....si am avut magazinu de tuning de pe cosbuc....la capitolu bani nu stau asa de bine..dar sper sa se inbunatateasca situatia....oricum stau altii mai bine...
Si referitor la faptul ca as fi "arogant" sau ceva...spre deosebire de altii care sau rezumat sa faca mistouri la adresa clubului eu am spus direct ce mi se pare ok si ce nu....dar daca unora nu le place adevarul...si nu vor sa treaca de faza cu eleroanele..ce sa fac....

P.S. Spre deosebire de altii..sunt constient ca nam masina momentan de curse..etc.etc..si de asta...nici nu mam tentat sa intru in vreun club...pentru ca mi se pare normal sa intri intrun club...cand "ai cu ce"....asta este parerea mea...si pentru ca este un forum public..trebuie sa fie suportata....))
xpert_customs is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 15:38   #56
cRoM

Stage 3
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 110
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

salut all sa fac si eu primul post ca citesc pe aici si cand va vad..
Fiecare are dreptate aici si fiecare are un gram de vina... voi sariti pe xpert ca va atrage atentia cu niste lucruri ca nu faceti nimik la masini si da are dreptate nu prea faceti...si el nu stiu daca var intreba ce ai facut la masina?..daca voi nu ati venit pe forum sa ziceti gen" pai vreau sa ii pun jante negre+ crom,vopsea, parerea mea ca iti prezinti ideeile cand ai macar o parte din bani sa incepi....si daca incepi sa faci ceva din acel plan nu conteaza cum te misti lent,repede,melc doar sa se vada ca pui in aplicare ideeile....in concluzie daca nu ai bani nu iti prezinti planu pe un forum public...vb cu prieteni le zici lor ce vrei sa faci la masina dar nu pe un forum public pt ca lumea se asteapta sa vada cum iti evolueaza proiectu.
Voi ziceti ca in clubu S.O.S conteaza mai mult cum e omu..dar cred ca daca aveti majoritate masini tunate....va interesa si cum e omu si ce are pe masina prima la mana a 2...despre evenimentu care vreti sa il organizati iar nu trebuia sa vorbiti pe forum despre asta decat atunci cand sunteti sigur ca il puteti tine si aveti aprobarile necesare..si vreti ca lumea sa va ajute dar poate si ei au incercat sa organizez ceva si nu au reusit si de asta nu se mai zbat...si cred ca daca ati vb pe mess sau face2face cu mous,xpert,azerty ,shadow si care mai sunt dintre cei care is mai vechi...cred ca var explica mai clar cum sta treaba si daca poate sa va ajute cu ceva sau nu sa organizati acel eveniment...
Va plangeti ca bani vin mai greu pt masina..pai voi iesiti in oras la cafea,suc,pizza,club la 2-3-4 ori poate pe saptamana ...nu mai iesi in oras si bagi bani in masina daca esti pasionat de tuning nu?
O pasiune cere sacrificii si aceasta pasiunea "tuningul" cere anumite sacrificii financiare pe care alti le fac alti nu!
Lumea rade de stickere si "beculete" pt ca in ziua de azi tuningul inseamna un aspect cat mai "clean" al masinii adica o vopsea,un body kit finut ,niste jante, o suspensie sport sa fie mai joasa si gata ...fara stickere si alte briz'brizuri,sau daca nu ai posibilitate de body kit cred ca masina putin mai joasa si niste jante sunt ok pt inceput ..si nimeni nu are ce sa iti reproseze atunci.
Ene tie tiam zis ca mai bn ar fi fara "desenele" si fara Rally power.. (cred ca si Andy tia zis ) pe masina si fara eleron dar tie iti place asa chiar daca multe persoane iti zic ca nu da bine...chestiile astea eleroanea ,stickere...dau bine la ochi pt pusti poate dar pt cei care cunosc nu..ene u vrei eleron ca lu tengu..pai tengu totusi are o masina si participa unde participa nu e de frumusete eleronu lui acolo.
madalin nu te cunosc personal dar te ataci prea tare si te agiti prea mult si sincer e fara rost lumea e destul de calma din ce vad(nu o lua in nume de rau)
Si acestea "cafenea 4tuning" nu ajuta cu nimic tuningu din galati nu e nici un pas in spate dar nici un pas inapoi,daca apartinea unui membru din S.O.S sau cum a mai zis cnv...daca era sediul clubului da..dar asa nu prea isi are rostu dar e doar parerea mea si nu o zic cu rautate pt ca nu am dc cunosc cativa dintre voi si nu as avea dc fi rautacios.
Suici vad ca ai zis ceva de schimbarea motorului si omologarea...cel mai bine e sa te duci la rar sa intrebi nu te iei din auzite si nu de la vecinu tau..poate el nu stie tot..si daca nu rezolvi la rar...sunt si alte metode ca sa rezolvi si sa nu ai probleme la itp trebuie doar sa stii cu cine sa vorbesti sa rezolvi ca e romania orice e posibil...si eu urmaresc sectiunea bmw de 1an pt ca si eu visez la un anumit model nu e36 dar nu prefer sa vorbesc mai mult cand voi avea cu ce si daca voi avea atunci am sa vb
PS: in caz ca ma intrebati ce masina conduc : e Pejos 2cp niste incaltari noi de iarna airwalck parca se numesc (nu prea is de iarna ca am picat de cateva ori prin bariera )
As mai avea multe sa zic dar ma abtin nu prea imi place sa vb mult prost si fara rost Succes cu tot ce vreti sa faceti. Si poate la mai putine contre intre voi si unii de pe forum.
Si scz ca am scris un roman

Last edited by cRoM; 07-02-10 at 15:51.
cRoM is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 16:03   #57
suici

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 452
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

Poate n-ai fost atent...dar n-am vb din auzite si nu am vb cu un vecin oarecare.Omu lucreaza la RAR si nu spala pe jos,nu se baga pe sub masini,nu testeaza frane,nu verifica seria de sasiu,etc ci lucreaza la birou.As da si nume dar prefer sa nu,oricum multi au auzit de el.De interesat o sa ma mai interesez nu ca as suferi sa am motor omologat dar pierzi destui bani sa-l tot dai jos din 2 in 2 ani.Si acum zi-mi si mie ce metode sunt sa treci de astia cu itpu cu motor neomologat ca stiu ca fac poze,te baga pe calculator,etc.Motoarele de pisica oricum n-au serie pe ele,seria lor fiind inclusa in seria de sasiu,dar tot se vede in poze ca difera motoru...Aaa si sa nu mai pun faza cu 40% putere din motor care daca o depasesti te baga la teste dinamice de-alde o mie de euro,astfel ca eu nu pot pune decat un amarat de 1.8is ceea ce nu ma coafeaza.

Last edited by suici; 07-02-10 at 16:05.
suici is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 16:10   #58
xpert_customs

Stage 5
 
xpert_customs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 697
Member of:
[VW]
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

hmm....crom...cam ai dreptate in ce zici...si suici...daca toti erau preocupati de legalitate..nu mai vedeam bmw-urile de la braila....pe mine personal ma oprit politia de "n" ca o ardeam cu jante pe 16...toba...etc....asta e...vorba lu crom...tuningul cere mari sacrificii...eu strang piese de un an de zile..si cand ma uit la ce lista ma asteapta in fata...imi vine sa musc din monitor..dar asta e...in general tot ce tine de domeniu auto e scump..si ca sa faci ceva calitativ e si mai scump....asa ca...cine poate..poate...cine nu...asta e..
xpert_customs is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 16:25   #59
suici

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 452
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

Intr-adevar tuningul cere sacrificii mari,stiu pe pielea mea la cate am renuntat pana acum ca sa strang o bruma de bani pe care-i voi investi in primavara in a mea masina.Am si eu mici obiective,ca nu se poate numi proiect ceea ce vreau sa-i fac,ma voi axa in principal pe cateva schimbari optice si dup-aia va urma si swapul de motor+autoblocant,asta cand o sa-mi permit sa-l si intretin...macar bani de benzina sa am sa ma plimb...ca 2.5 sau 3.0 v8 suge destul
suici is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 16:30   #60
xpert_customs

Stage 5
 
xpert_customs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 697
Member of:
[VW]
Default Re: Cafeneaua membrilor 4tuning din Galati

suici..sa stii ca 2.5 24v si 2.8 nu consuma deloc mult...adica consuma rezonabil...si de ex...decat sa iti modifici un 1.8 sau 2.0 e mai rentabil sa faci swapu...e si mai fiabil...si la consum..sar putea sa iesi mai bine...si oricum...pentru ca traim in romania...cel mai indicat e sa iti faci masina pe parcurs..urmarind ce piese sh mai apar pe forumuri..cautand combinatii...ca e greu sa ai banii gramada sa iti faci masina deodata...
xpert_customs is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -