Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Sondaje Auto

Sondaje Auto Chestionare, Curiozitati, Sondaje - Vezi ce au raspuns altii si spune-ti parerea

View Poll Results: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor?
Da 22 61.11%
Nu 14 38.89%
Voters: 36. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 04-11-08, 00:59   #31
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

Quote:
da ! depasesc coloana la stop de foarte multe ori pe linia de tramvai atunci cand legea imi permite
Cand iti permite legea sa depasesti coloana la stop ?
Este legal sa mergi/sa depasesti pe sina de tramvai, dar cand acesta vine, esti OBLIGAT sa ii lasi loc de trecere. Daca nu poti sa ii lasi loc de trecere pt ca nu te lasa altii sa schimbi banda, asta e..ai gresit neapreciind corect timpul in care tramvaiul a ajuns in spatele tau.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 04-11-08, 01:25   #32
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

am avut coleg care a patit exact ce ai spus tu si a fost scos vinovat la constatare vatmanul, pentru neaprecierea distantei. (a intrat in spatele prietenului meu)

hai sa iti dau exemplu concret. vad ca esti din bucuresti. un loc unde ai voie sa circuli pe linia de tramvai este bulevardul mosilor. aici sina de tramvai este considerata ca o a 3a banda pe care nimeni nu o foloseste.

ce zici tu ca "nu ma lasa nimeni" este echivalentul cu un drum care din 3 benzi se transforma intr-un drum de 2 benzi unde nimeni nu m-ar lasa sa ma inscriu pe sectorul ingust de drum. legea nu prevede ca nu ai voie sa folosesti linia de tramvai cand este coada la stop. gandeste-te ca soseaua ar avea 2 benzi, fara nici un fel de linie de tramvai si toti ar sta pe banda 1 la stop, iar tu ai folosi banda 2 si i-ai depasi pe toti.

poti intreba orice politist si iti va raspunde acelasi lucru. indiferent de situatie, coloana la stop sau nu, daca intre banda 2 si linia de tramvai este linie punctata ai voie sa o folosesti oricand. in cazul in care ajungi in dreptul unui refugiu esti obligat sa il ocolesti prin dreapta (echivalent iar cu ingustarea drumului).

Nu ai voie sa folosesti linia de tramvai ca o a 3a banda in cazul in care soseaua are deja 3 benzi pe sens, caz in care vei constata ca intre banda a 3a si linia de tramvai este trasata o linie continua.

Last edited by monk; 04-11-08 at 01:28.
monk is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 08:04   #33
viorel_MNK

Stage 5
 
viorel_MNK's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 674
Member of:
[VW]
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

Quote:
Originally Posted by monk View Post
hai sa va intreb si eu ceva... ca tot va vad asa inversunati. voi stiti ca e LEGAL sa mergi pe sina de tramvai in 80% din cazuri ?

da ! depasesc coloana la stop de foarte multe ori pe linia de tramvai atunci cand legea imi permite; imi iau injuraturi o gramada, majoritatea de la destepti care habar nu au codul rutier.
stim ca e legal in proportie de 80 %, insa de multe ori o iau prin statii sau sta tranvaiu' dupa mine )

Last edited by viorel_MNK; 05-11-08 at 08:06.
viorel_MNK is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 09:48   #34
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

Da, sunt de acord, folosesti linia de tramvai ca o a 3-a banda..sau mai bine zis, folosesti sina de tramvai cand ai linie discontinua intre ultima banda si sina de tramvai. Eu ma refer la situatia asta : benzile 1 + 2 ocupate de masini care stau la stop, tu vii pe sina de tramvai (pt ca nah, o consideri banda de circulat - corect) si te asezi si tu la stop. Eh, cand tu te-ai asezat la stop si din spate vine tramvaiul pe sina, tu trebuie sa ii lasi cale libera, asta presupune ca tu incerci sa te incadrezi pe o banda inferioara, de unde rezulta situatia in care cei din benzile inferioare nu te lasa sa intri in rand, iar ce ai facut tu se considera depasirea coloanei la semafor. Adica, eu consider asa : esti pe sina de tramvai la stop, nu e bine pt ca e posibil sa te prinda tramvaiul acolo - deci naspa , incerci sa te incadrezi pe o banda inferioara ca sa faci loc tramvaiului, iar naspa pt ca se considera depasire.
PS: Art 107 al 3, Regulamentul Auto:
Quote:
"Daca in intersectie circula si tramvaie, iar spatiul dintre sina din dreapta si trotuar nu permite circulatia pe doua sau mai multe randuri, toti conducatorii de vehicule, indiferent de directia de deplasare, vor circula pe un singur rand, lasand liber traseul tramvaiului. "
PS2:@monk: desigur, in cazul unui accident, cel care nu a apreciat distanta venind din spate este scos vinovat. Dar eu nu ma refeream la accident, ma refeream la faptul ca tu esti prins pe sina de tramvai, blocand tramvaiul ! Uite, alt exemplu concret in care NU trebuie sa blochezi sina de tramvai, cu toate ca poti sa circuli pe ea: mergi pe un bulevard cu 2 benzi + sina de tramvai si la un moment dat vrei sa faci stanga, taind perpedincular sina de tramvai, cum procedezi ? te incadrezi pe banda a 2-a, nu pe sina de tramvai, mergi paralel cu sina de tramvai, semnalizezi, incetinesti (la nevoie chiar opresti daca din spate-stanga vine tramvaiul), te asiguri si treci.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 10:51   #35
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

se poate sa ai dreptate cu ce zici, insa daca tu te opresti la stop nu ai de ce sa faci cale libera tramvaiului pt ca si el tre sa stea la stop. cand se pune verde pt tine se pune si pt tramvai. ma indoiesc ca are o plecare asa rapida ca o masina
monk is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 12:17   #36
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

Quote:
Originally Posted by monk View Post
se poate sa ai dreptate cu ce zici, insa daca tu te opresti la stop nu ai de ce sa faci cale libera tramvaiului pt ca si el tre sa stea la stop. cand se pune verde pt tine se pune si pt tramvai. ma indoiesc ca are o plecare asa rapida ca o masina
N-ai mai mers demult cu tramvaiu daca stpui ca nu are o plecare asa rapida, dar sustin ce ai spus, eu pe mosilor cand e aglomeratie o tin cap coada pe sina de tramvai inclusiv refugii pentru ca pe banda 1 sunt masini parcate, si nu stau sa le ocolesc tot timpul, iar cand ajung in dreptul refugiului nu ma lasa nimeni sa ma bag. Asa ca o iau si ma fac tramvai.
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 12:58   #37
alexGTI
Audi Driver

Stage 5
 
alexGTI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,118
Member of:
[VW]
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

Da, depasesc
Si daca e nevoie depasesc si pe a doua linie de tramvai.

Depinde de situatie.
alexGTI is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 13:27   #38
dj_geo_bv

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 185
Member of:
[VW]
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

La Brasov s-a scos tramvaiul s-au facut sensuri unice su cu cate 5-6 benzi pe sens... drumurile foarte bune si bine delimitate. se circula ok si nu mai avem treaba cu celebra linie de tramvai
dj_geo_bv is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 10:52   #39
turmentatu

Stage 4
 
turmentatu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 270
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

@ dj geo bv- wk trecut am fost pe acolo....e o nebunie totala....adica trebuie sa ocolesti jumate de oras ca sa ajungi undeva.....spre ex eu eram parcat la o banca(sau ceva de genu) si gara(unde trebuia sa ajung) era in capatul unei strazi care incepea de pe sensul unic pe dreapta...iar eu eram pe stanga si mai jos...deci am luato pe contrasens si....am "taiat" asa toate benzile...


@alexGTI; ieri la p-ta muncii...am depasit tramvaiul pe linia cealalta....permisul retinut o luna...jegosul nu a vrut sa "cadem la pace" )
__________________
Invart volan de Dacia pe BMW
turmentatu is offline   Reply With Quote
Old 08-11-08, 22:01   #40
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

Ce ma amuza topicul asta...

2 pagini in care toata lumea ii injura pe cei care depasesc pe linia de tramvai. Vine monk, va aduce aminte ce inseamna dunga aia intrerupta si acum liniste.

Asa pe scurt, ai voie sa mergi pe linia de tramvai unde marcajul permite aceasta manevra. Esti obligat sa eliberezi linia in cazul in care se aproprie tramvaiul. Nu ai voie sa depasesti refugiul prin stanga ( iei amenda pentru ca ai ignorat semnul de ocolire. daca depasesti pe linita de tramvai de pe sensul opus ramai pieton o luna.

Oricum e f periculos sa depasesti tramvaiul pe stanga, poti sa te trezesti cu ceva in fata fara sa ai timp de reactie.

Cam atat...
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 10-11-08, 10:03   #41
alexGTI
Audi Driver

Stage 5
 
alexGTI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,118
Member of:
[VW]
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

turmentatu, imi pare rau sa aud asta. era cumva un logan rosu ?
alexGTI is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 23:20   #42
cioaca
Ford Driver

Stage 4
 
cioaca's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 58
Member of:
[FORD]
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

la mine depinde extraordinar de mult de starea de spirit din momentul respectiv...daca sunt bine dispus mai scap cate unu in fata mea...dar de obicei prefer sa ii enervez mergand paralel pana intra pe contrasens sau se opresc si se milogesc la ala din spate sa'i lase daca incurca circulatia si am posibilitatea de a degaja traficul lasand pe vreunul sa intre in fata mea...il las...
cioaca is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 07:14   #43
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

de cate ori am ocazia depasesc pe linia de tramvai, eventual pe a 2-a.. de multe ori mi s-a intamplat sa mai iasa cate unu din coloana si eu sa fiu in forta pe linia de tramvai.. cand e sa ma bag inapoi in banda, ori apelez la tupeu, ori fac semne astea.. mai e cate un specimen de nici nu se uita.. le dau claxoane, nimic.. oricum am un talent fantastic sa ma bag inapoi.. pana acum nu m-a felicitat nici un gabor si sper sa nu vorbesc intr-un ceas rau adevarul e ca multi dorm la volan cand e aglomeratie rau.. abia pleaca de pe loc, hmm au o lene.. eu sincer de fiecare data ma grabesc. precizez ca nu am pana acum nici un accident din vina mea si nu am avut niciodata permisul suspendat
__________________
No Romance Without Finance
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 07:26   #44
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
N-ai mai mers demult cu tramvaiu daca stpui ca nu are o plecare asa rapida, dar sustin ce ai spus, eu pe mosilor cand e aglomeratie o tin cap coada pe sina de tramvai inclusiv refugii pentru ca pe banda 1 sunt masini parcate, si nu stau sa le ocolesc tot timpul, iar cand ajung in dreptul refugiului nu ma lasa nimeni sa ma bag. Asa ca o iau si ma fac tramvai.
Deobicei la nesimtire se raspunde tot cu nesimtire.

Quote:
Originally Posted by turmentatu View Post
ieri la p-ta muncii...am depasit tramvaiul pe linia cealalta....permisul retinut o luna...jegosul nu a vrut sa "cadem la pace" )
Foarte bine...

Quote:
Originally Posted by Dimitris View Post
2 pagini in care toata lumea ii injura pe cei care depasesc pe linia de tramvai. Vine monk, va aduce aminte ce inseamna dunga aia intrerupta si acum liniste.
Nu zice nimeni ca este ilegal, ci este o dovada de nesimtire imensa. Unii pot avea bun simt sa mearga normal, iar altii se cred zmei. Pe langa asta au pretentia sa fie lasati de parca ar fi dreptul lor, de parca ar avea girofar si sirena... Cand schimbati benzile dati semnal si asteptati sa va lase cineva sa va bagati, pentru ca, in general nu prea va lasa nimeni?
Asa si aici: nu va mai vaitati ca nu va lasa nimeni sa va bagati in secunda 2 pentru ca e la aprecierea celui de pe banda inferioara - doar el are prioritate.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 07-05-09, 10:02   #45
dbx40

Stage 2
 
dbx40's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 39
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

Quote:
Originally Posted by orlando View Post
Nu fac asta...dar pe cei care fac asta am razboi...vor sa se bage inapoi pe banda...si merg pana aproape sa ma loveasca...si atunci se opresc pentru ca nu le dau voie NICIODATA...nu am jena
Bravo! Daca p.. aaa militia nu face nimic macar noi sa incercam sa combatem bizonii. Majoritatea ne grabim, dar uitativa la fetele lor de "jmecheri" , cam ce urgente ar avea ei? Propun un thread cu poze (filmulete) in care apar aceste situatii, si aici ne pot ajuta cei care au vedere de la locuinta ori job in intersectii renumite.
dbx40 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -