Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Sondaje Auto

Sondaje Auto Chestionare, Curiozitati, Sondaje - Vezi ce au raspuns altii si spune-ti parerea

Reply
 
Thread Tools
Old 21-07-08, 15:05   #1
Jesse
VW Driver

Stage 3
 
Jesse's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 91
Member of:
[VW]
Default Achizitionare masina noua sau sh?

Cand iti doresti o masina, ce alegi? Dealer sau Sh? Daca e a doua varianta, preferi din tara sau de afara? Pe ce criterii te bazezi in alegerea facuta?
Jesse is offline   Reply With Quote
Old 30-07-08, 19:00   #2
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Achizitionare masina noua sau sh?

Este o intrebare buna si cred ca raspunsul tine mult de costul de oportunitate pe care trebuie sa il suporte cel pus intr-o asemenea situatie. Fiecare actioneaza in achizitionarea unei masini in functie de situatia personala, determinata si ea la randul ei de o serie de factori subiectivi si obiectivi.
Eu mi-am luat second hand si asta pe de o parte pentru ca masina pe ca mi-am luat-o la vreme aceea nu se mai producea (si care imi place nespus de mult d.p.d.v. disgn-ului in primul rand), iar pe de alta parte si datorita posibilitatii mele financiare.
Este frumos sa iti cumperi masina ravnita nou-nouta, de tine inceputa, dar trebuie sa ai si banii necesari. Daca esti un om cu venituri modeste (si aici intervine din nou subiectivismul) si te gandesti ca in 2 ani o masina noua scade la pretul de 1/2 fata de cel de la data fabricatiei, inclini catre un second hand in stare foarte buna si cu putini km. Important mai este si ca marca SH-ului sa aibe o rata buna la revanzare. Nu vreau sa fac in nici un caz o analiza legata de oportunitatea cumpararii unei masini SH sau a uneia din fabrica, pentru ca sunt nenumarati factori care influenteaza decizia omului. Multi care au avut prima masina Sh, isi cumpara pe a doua noua (dar nu e o regula).
In concluzie parca sunt mai multe avantaje la achizitionarea unui SH, decat la una noua: nevoia de bani a celui care o vinde, posibilitatea negocierii pretului (care la showroom nu exista), concurenta din ce in ce mai mare pe aceasta piata, posibilitatea efectuarii service-ului la cine ai chef, evitarea asigurarii casco,........., cu conditia sa belesti atent ochii atunci cand o cumperi. De preferat din Germania, daca tot o iei din afara.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 01-08-08, 15:48   #3
Jesse
VW Driver

Stage 3
 
Jesse's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 91
Member of:
[VW]
Default Re: Achizitionare masina noua sau sh?

f corect si bine spus! eu sunt la a doua masina, si tot SH e. am stat sa analizez corsa noua fata de a mea (model 2004), parca-mi place mai mult modelu vechi sincer. prea mult modernism strica. si dintr-o masina model mai vechi poti scoate ceva mai bun si mai frumos decat dintr-un model nou. parerea mea.
__________________
Passat B5 1.8T 150 CP

Jesse is offline   Reply With Quote
Old 01-08-08, 17:27   #4
autoad

Stage 3
 
autoad's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 159
Default Re: Achizitionare masina noua sau sh?

de multe ori modelul nou arata mult mai bine decat cel vechi pentru ca la urma urmei asta ii scopul unui model nou ( imbunatatiri la nivel estetic si motorizare), iar o modificare frumoasa la un model nou de 100 arata mai bine decat pe un model vechi. si eu mi-am luat masina second , dar de fiecare data cand am facut-o m-am uitat sa imi cumpar ultimul model care este in acel timp pe piata.
__________________
impresii hotel - hoteluri si destinatii
autoad is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 14:10   #5
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Achizitionare masina noua sau sh?

Nou daca te tine buzunarul sau/si daca stii sa iti pastrezi jobul.
SH daca esti student si ai un salariu modic si daca nu mergi pe banii parintilor.
Mustang is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -