Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Sondaje Auto

Sondaje Auto Chestionare, Curiozitati, Sondaje - Vezi ce au raspuns altii si spune-ti parerea

View Poll Results: Alegeti!
Benzina 162 57.24%
Motorina 103 36.40%
GPL 18 6.36%
Voters: 283. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 02-12-07, 14:18   #31
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

eu am masina diesel si nici macar un minut nu mi s-a parut ca se poate compara cu un tractor.au mai evoluat motoarele.nu stiu cand ai mers tu ultima data cu un diesel
__________________

My name is Beu...BomBeu!
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-07, 14:23   #32
xxx3

Stage 3
 
xxx3's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 88
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

Quote:
Originally Posted by bmwm5 View Post
eu am masina diesel si nici macar un minut nu mi s-a parut ca se poate compara cu un tractor.au mai evoluat motoarele.nu stiu cand ai mers tu ultima data cu un diesel
Eu am zis ca dieselul este pentrutractoare nu ca ar fi o masina cu diesel tractor.
xxx3 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-07, 15:24   #33
3SGE


Stage 5
 
3SGE's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,077
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

Benzina pt totdeauna! Sound-ul criminal a Porsche-ului, Ferrari, Rx-7, Skyline nu au cum sa fie nici macar imitate. Senzatia de la 7000-8000 de ture!!!!
3SGE is offline   Reply With Quote
Old 02-12-07, 15:25   #34
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

pai aici depinde de ce vrea fiecare
benzina - costa mai mult da ai demaraj bun
diesel - costa mai putin carburantul,dar in general daca nu ai turbina la el nu e la fel demarajul ca la benzinar.un avantaj clar e cuplul mai mare fata de benzina.dezavantaj:costul mare de intretinere al unui diesel
gpl - un carburant a carui principal scop e economia,deci cam greu de vorbit de performante.e mai putin poluat si da,stiu,si ele pot fi rapide,exemplul fiind bmw-ul seria 6 parca pe gpl,unicat din ce imi amintesc.dar totusi cred k cine nu prea vrea economie la carburant si vrea demaraj si ture multe alege benzina.
CONCLUZIA: TU DECIZI CE VREI,E ALEGEREA TA SI NU TE INTERESEAZA PAREREA CELORLALTI:P
aleg benzina
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-07, 16:21   #35
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

Benzina , sincer ma cam toaca de bani
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 02-12-07, 19:19   #36
raduku_moto

Stage 4
 
raduku_moto's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 203
Member of:
[Fiat]
[2 Roti]
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

aleg benzina...am motor mic, de 1.2 consuma putin
raduku_moto is offline   Reply With Quote
Old 03-12-07, 19:04   #37
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

In momentul de fata diesel...ma uit la consum....dar de preferat as prefera benzina...e nobila
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 03-12-07, 20:43   #38
eu

Stage 5
 
eu's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,214
Member of:
[AUDI]
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

Benzina, iar daca nu am bani gpl-ul e sfant.
eu is offline   Reply With Quote
Old 03-12-07, 21:09   #39
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

am si yo o nelamurire la care SPER sa primesc o explicatie normala,fara expresii gen "mai documenteazate" "nu te mai baga in seama dak nu stii" sau jigniri,consider k se poate vorbi si asa.dieselul a fost inventat prin 1890 sau ceva pe acolo si la inceput costa cam de 5 ori mai putin decat benzina?daca da,atunci presupun k a fost conceput pentru economie si nu pentru performanta.astept raspunsuri civilizate.ms
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 04-12-07, 09:03   #40
vn-08-nen

Stage 5
 
vn-08-nen's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,495
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

Eu am un disel , desi am mers si pe masini cu benzina si GPL ! Diselul e mai bun , din pctul meu de vedere , la turatii mari consum mic si un cuplu destul de puternic ... La benzina e alta chestie ... cand te-ai urcat intr-o masina cu motor pe benzina te simti alfel ( in cazul motoarelor de peste 60-70CP ) cum pleci de pe loc cum te simti ca intr-o masina de curse ... Pleaca mai repede ... Diferentele dintre disel si benzina sunt mici ( daca nu esti pretentios ) ... La GPL nu imi pot da seama , nu m-am simtit nici cum e intr-o masina cu motor disel dar nici cum e pe o masina cu motor pe benzina !!! Eu nu am prea multa experienta in domeniu ... daca am gresit sa ma corectati ... Sofat usor ! P.S.: Votez DISEL
vn-08-nen is offline   Reply With Quote
Old 04-12-07, 22:15   #41
laurentiu_tim

Stage 5
 
laurentiu_tim's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,043
Member of:
[SKODA]
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

benzina am si daca va fi benzina imi voi lua dar peste ceva timp
laurentiu_tim is offline   Reply With Quote
Old 05-12-07, 11:48   #42
ovydioo

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 436
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

ferrari 2.0 tdi ce-avetzi ma cu motorina, e mai ieftina nu mai buna !!! benzina frate si dc mai e si de-aia cu aditivi la greu mai bine
ovydioo is offline   Reply With Quote
Old 05-12-07, 16:05   #43
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

Daca comparam 2 motoare unul pe benzina unul pe motorina, aceeasi capacitate cilindrica , acelasi mod de functionare (turbo sau aspirat), motorina NU ARE nici un avantaj in afara de consumul mai mic , deci terminati cu prostiile de genu motorina e la putere, diesel powah sau mai stiu eu ce.Nu mai zic de faptul ca un motor diesel e ceva mai scump de intretinut. Referitor la ce a zis un user mai sus, am condus , si conduc destul de des, masina cu motor de 3.0tdi(din familie) si tot a tractor aduce la sunet..
__________________
Dimensiunea maximă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli.
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 05-12-07, 19:36   #44
johnny111

Stage 5
 
johnny111's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 405
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

Ati facut careva un calcul paralel intre un benzinar si un diesel?
Luati de exemplu Loganul de 1.4 benzina si 1.5 diesel, in aceeasi varianta de echipare. Informati-va la reprezentanta cat costa reviziile standard (fara incidente si reparatii neprevazute), vedeti care e diferenta de pret/km si hai sa calculam in cat timp imi recuperez banii dati in plus pe o masina noua diesel. In principiu, la Loganele de mai sus am inteles ca dupa 160.000 km. Poate n-o fi atata si cine a facut calculul e fan benzina, insa la orice marca/model recuperarea banilor se face dupa cel putil 100.000 km.
La o medie de 30.000 km/an si la un leasing de 3 ani, daca am o masina cu garantie de 3 ani si o vand la terminarea leasingului sau a ratelor, s-ar putea s-o vand cu 500 Euro mai ieftin decat as vinde o masina diesel.
Asta inseamna ca am platit 166 de euro/an, adica 1.6 Ron/zi pentru confortul si siguranta mea: sunet de motor inperceptibil la relanti si fascinant de muzical la turatii, incalzire mai rapida a habitaclului iarna, lipsa unei bai de ulei joase, pe care s-o sparg in fiecare groapa etc.
In concluzie, ca am batut campii destul, hai sa ne gandim atat la avantaje cat si la dezavantajele benzinei sau motorinei atunci cand postam pe topicul asta.
Personal, sunt fan benzina, cum probabil v-ati dat seama dein randurile de mai sus. Cand nu voi mai avea bani de benzina si de ingrijit masina asa cum vreau, ma mut calator cu troleul.
Daca mi-as lua o masina de teren, nici nu m-as gandi la altceva decat la un diesel.
Sunt fericit ca am cele 2 alternative principale: benzina si motorina.
__________________
Vand Ford Capri MKIII 2.4i omologat
johnny111 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-07, 17:30   #45
MH 19 KTA
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 138
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

am votat diesel pt ca un astfel de motor am
MH 19 KTA is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -