Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Sondaje Auto

Sondaje Auto Chestionare, Curiozitati, Sondaje - Vezi ce au raspuns altii si spune-ti parerea

Reply
 
Thread Tools
Old 18-02-12, 01:02   #1
RosuD
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 0
Default BMW 740i

Salut. Recent mi-am vandut rabla de masina si am gandit sa imi iau si eu ceva sa ma rasfat. Am gasit un bmw 740i din 2002 motor 4.4, 333CP, 150.000 km, E4 si inmatriculata in romania pe 8.900. Pret din care mai scad 1000-1500 pe tester lejer. Intrebarea e se merita? am inteles ca toate taxele fara casco m-ar ajunge cam 20 mil pe an...care mi se pare oarecum acceptabil dar nu stiu care e treaba cu casco cat m-ar costa. Si cat despre masina cum se comporta? imi imaginez ca nu o sa imi fac prea multe probleme cu intretinerea fiind bmw si avand durabilitate. Evident dupa ce o duc la tester si imi zice omu ca e totul ok. Astept raspunsuri
RosuD is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 01:54   #2
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: BMW 740i

Din cate imi dau seama, clar nu esti de septar sau alta masina din clasa.

1) Doar impozitul e peste 1000 euro pe an. La <3000 (2999) platesti cam 22 de milioane pe an impozit, la 740i e minim 1000 euro, poate mai mult. Adaugi asigurare, rovigneta si o minima revizie si te duci lejer in 2000 euro DOAR sa o ai parcata.
2) Te gandesti gresit ca e bmw si e durabil, ieftin la intretinere, etc. Oricat de fiabila ar fi o masina, dupa 10 ani si minim 200 000 km necesita investitii, mai ales o masina complexa cum este o limuzina de lux care are multa electronica, multe brate, etc iar reparatiile sunt foarte scumpe, nu repari E36. Orice masina premium, in special limuzina este costisitor de intretinut, daca mai are si 10 ani e si mai scump, asta daca vrei sa fie masina nu caruta. Sa iti dau cateva exemple - debitmetru 1500 lei, brat ghidaj 200 lei, brat oscilant 700 lei, amortizor Sachs 1500 lei, cap bara 300 lei, bieleta de directie 400 lei, bobina de inductie 250 lei (sunt opt), radiator racire 1800 lei, far cu xenon 5000 lei, etc.
3) Consumul l-ai luat in calcul ? O sa te coste minim 100 lei sa faci 100 km.
4) Casco ar fi oricum scump si majoritatea firmelor nu fac la masini peste 10 ani (eventual daca ai continuitate dar aici nu este cazul).
Banuiesc ca deja ai renuntat la ideea de a-ti lua septar in situatia in care te afli.

Ca sa poti sa te gandesti doar la o masina din clasa asta, pe langa bugetul achizitiei (care oricum trebuie sa fie mai mare, altfel cumperi o baraca) trebuie sa mai ai cateva mii de euro bune puse de o parte pentru eventuale probleme. Bineinteles, daca iti permiti sa platesti taxele in primul rand.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 18-02-12 at 02:03.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 02:58   #3
RosuD
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 0
Default Re: BMW 740i

masina pe care vreau sa o iau acum e o masina pe care nu intentionez sa o tin mai mult de 3-4 ani. am avansat din punct de vedere financiar si sunt capabil sa platesc +2000 eur pe an pe intretinere. deci sa inteleg ca asta ar fi teoretic singura problema ?ma asteptam costurile sa fie in acea zona. desi m-am interesat si de un 730d care dupa ce am studiat`o in ultimele ore mi se pare ca e modelul catre care m-as indrepta. m-am gandit mai bine si motor 4.4 si 333 cp a inceput sa mi se para exagerat mai ales ca nu sunt genul de persoana care se omoara dupa viteza. mai astept pareri


EDIT: cat despre consum mi se pare acceptabil avand in vedere ca masina care am vandut-o consuma 15% in oras

Last edited by RosuD; 18-02-12 at 03:02.
RosuD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -