Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Sondaje Auto

Sondaje Auto Chestionare, Curiozitati, Sondaje - Vezi ce au raspuns altii si spune-ti parerea

View Poll Results: In caz de accident ce faci?
Mergi la Politie! 19 32.76%
Constatare amiabila! 25 43.10%
Imi fac masina pe casco! 2 3.45%
Ii cer banii pentru reparatia masinii!! 12 20.69%
Voters: 58. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 01-08-09, 15:35   #1
riv_gms
Opel Driver

Stage 5
 
riv_gms's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,411
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default In caz de accident ce modalitate de despagubire alegi ?

De la 1 iulie 2009, accidentele rutiere survenite pe teritoriul Romaniei, in urma carora au rezultat numai pagube materiale si in care au fost implicate doua vehicule, pot fi solutionate fara ca documentele de constatare sa fie intocmite de catre Politie, cu conditia ca Formularul de constatare amiabila sa fie completat si semnat de catre ambii soferi implicati in accident.
NOUA PROCEDURA
Odata completat corect, formularul trebuie depus la companiile de asigurari, care, in baza acestuia, vor elibera documentele necesare intrarii in reparatie a autovehiculelor.
Depunerea formularului de catre oricare dintre cele doua parti implicate reprezinta avizare de dauna si obliga asiguratorul sa efectueze constatarea pagubelor si, apoi, sa stabileasca vinovatia.
Daca este un accident in care au fost implicate doar doua vehicule si din care au rezultat doar pagube materiale si formularele de constatare amiabila sunt completate corect si semnate de catre ambii soferi implicati in accident atunci indrumarea, de catre asigurator, a soferilor pentru protocolarea accidentului de Politie este interzisa.
__________________
Ti se pare mare consumul tau ? Calculeazal---->
riv_gms is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 22:09   #2
GabelloU

Stage 5
 
GabelloU's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 385
Default Re: In caz de accident ce faci? ce modalitate de despagubire alegi ??

In primul rand depinde cat de grav e accidentu` .. da oricum e mai bn ca sa mergi la Politie!!!
GabelloU is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 22:37   #3
riv_gms
Opel Driver

Stage 5
 
riv_gms's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,411
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: In caz de accident ce faci? ce modalitate de despagubire alegi ??

De apreciat modul tau de gandire,o persoana care nu-ti acorda prioritate si mai e si tare in clont ce ai face?
riv_gms is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 22:46   #4
GabelloU

Stage 5
 
GabelloU's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 385
Default Re: In caz de accident ce faci? ce modalitate de despagubire alegi ??

Vorbesti frumos cu el pt ca asa e civilizat si daca el tot continua cu injuraturi si amenintari(in loc sa te bati in intersectie cu toti manelisti) ai putea sa ii ei nr de inmatriculare si cu vre`o 2 martori si sa mergi la Politie...si sigur se rezolva.

Acuma depinde si de firea omului.
__________________
GabelloU is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 00:20   #5
addicted2trance

Stage 5
 
addicted2trance's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 313
Default Re: In caz de accident ce modalitate de despagubire alegi ?

depinde de accident... daca e urat clar politie, daca e ceva usor, amiabil.
addicted2trance is offline   Reply With Quote
Old 27-09-09, 12:16   #6
Messerschmitt
Dacia Driver

Stage 5
 
Messerschmitt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 669
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: In caz de accident ce modalitate de despagubire alegi ?

daca e cat de cat usor..amiabila cel mai bine!!!intr-o zi poate eu o sa fiu neatentu ce iti zgarie masina...si cred ca o sa imi reapara zambetu pe buze cand o sa vad ca o sa zica nenea(exact cum am zis eu de cateva ori) "lasa ce dracu..asta e se mai intampla..hai la amiabila si doamne ajuta!Sa ne bucuram ca nu sa intamplat altceva!"
Messerschmitt is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 15:40   #7
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: In caz de accident ce modalitate de despagubire alegi ?

depinde unde are asigurare)
cangri is offline   Reply With Quote
Old 02-11-10, 17:49   #8
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: In caz de accident ce modalitate de despagubire alegi ?

e cam ciudat pollul... trebuia facut ceva de genu: pe asigurare sau ii ceri bani...


depinde de om... eu am reusit sa fac rost de bani pe niste zgarieturi minuscule care sunt si acum pe masina... unu mi-a dat 24 de sticle de pepsi la 0.5L ...

cand l-am lovit pe unu a zis ca nu are nimic masina la lui ...

cand am lovit un stalpisor de pe trotuar (defapt stalpul m-a lovit ) ) am fost la casco...
__________________
Opel Vectra C Z18XER
Volkswagen Transporter T4 AAB .... 5 in linie...
XoRRo is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 09:21   #9
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: In caz de accident ce modalitate de despagubire alegi ?

la chestiile minore prefer banii direct,mai ales ca rabloanta mea in service nu prea e privita cu ochi buni,daca ar fi ceva mai grav as incerca amiabila si chiar politie dupa caz
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 09:50   #10
riv_gms
Opel Driver

Stage 5
 
riv_gms's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,411
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: In caz de accident ce modalitate de despagubire alegi ?

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
la chestiile minore prefer banii direct,mai ales ca rabloanta mea in service nu prea e privita cu ochi buni,daca ar fi ceva mai grav as incerca amiabila si chiar politie dupa caz
Pe tine te ia direct ca ce cauta melci (iti mananca tabla)
riv_gms is offline   Reply With Quote
Old 09-11-10, 16:04   #11
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: In caz de accident ce modalitate de despagubire alegi ?

In caz de accident cu un asigurat al unei companii neserioase de asigurari (exemplul cel mai bun fiind chiar cel de la semnatura mea), va recomand sa faceti constatarea la politie. Asta ca sa nu aveti surprize cum ar fi "avarii necomplementare". Astfel, compania de asigurari nu mai poate reveni si restabili vinovatia si care sunt piesele avariate, dinamica accidentului etc., ci poate doar sa mai umble la cuantumul prejudiciului si nimic mai mult.

Daca cel de la politie va trimite la asigurari, raspundeti ca nu v-ati inteles cu celalalt sofer si astfel nu indepliniti conditia "amiabil".

Daca va pare rau pentru cel vinovat si nu doriti sa i se ia permisul, gasiti variante care sa-i mai atenueze din vina (cum ar fi un al treilea autovehicul care a patruns pe contrasens, i-a taiat fata si l-a fortat sa schimbe banda brusc, la randul lui etc.), dar aveti mare grija cum "regizati" povestea ca sa nu se intoarca situatia ori sa declarati diferit la politie.

In orice caz, din mila fata de cel vinovat (care, pana la urma, e responsabil pentru ce a facut) nu merita sa ramaneti voi cu paguba cauzata de el, nereparata de vreo companie neserioasa pe motiv de lipsa de bani. Deci, inca dinainte sa suferiti vreo avarie in trafic, e bine sa aveti in minte o lista cu companii de asigurare serioase si neserioase, pe baza unui sondaj de opinie intre cunoscuti. Asta ca sa stiti din start unde vreti sa fie protocolat accidentul.

In cazul meu situatia putand fi diferita in diferite ipostaze, nu votez nimic.

Toate cele bune!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 18-11-10, 01:34   #12
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: In caz de accident ce modalitate de despagubire alegi ?

Si eu votez tot pt constatarea la politie!
Anul trecut un dobitoc m-a lovit si am incheiat constatare amiabila de comun acord (era duminica, nu puteam merge direct la asigurari), asta dupa ce am fost la politie si ne-a intins un formular sa il completam.
Pana la urma , dupa ce mi-au deschis dosarul de dauna si mi-am reparat masina pe asigurarea aluia , asiguratorul a refuzat sa plateasca reparatia catre service pe motiv de culpa comuna ...Nici celor de la service nu le-a venit sa creada, dupa indelungi dispute am ales sa imi platesc jumatate din suma reparatiei ca sa imi pot lua masina din service. Societatea in cauza e asirom (cu a mic) , si e plin net-ul de plangeri ale asiguratilor in privinta seriozitatii societatii de asigurari ...
Mai pe scurt, aveti grija cu constatarea amiabila pt ca e posibil sa luati teapa de la asigurator, sa se suceasca la plata reparatiei totala sau partiala !
ing3r is offline   Reply With Quote
Old 19-11-10, 09:55   #13
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: In caz de accident ce modalitate de despagubire alegi ?

am avut un accident usor mai demult, ala nu voia sa-si recunoasca vina si a trebuit sa mergem la politie. s-a facut proces verbal sau ce era, vinovatul si-a luat amenda si eu am mers cu hartiile de la politie si asigurarea aluia atunci cand am avut timp. vita era un tirist si accidentul s-a intamplat seara. mi se pare cea mai buna rezolvare, daca ai de-a face cu masini in tranzit, nu te doare capul sa dai telefoane dupa vinovat sa se prezinte la amiabila.
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -