Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Sondaje Auto

Sondaje Auto Chestionare, Curiozitati, Sondaje - Vezi ce au raspuns altii si spune-ti parerea

View Poll Results: De unde preferati sa alimentati?
Agip 7 2.19%
LukOil 25 7.84%
Mol 27 8.46%
OMV 67 21.00%
Petrom 119 37.30%
Rompetrol 74 23.20%
Voters: 319. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 23-05-09, 10:31   #31
matiz87

Stage 5
 
matiz87's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 496
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

ar trebui sa mai ieftineasca si ei benzina. totusi nici nu creste bine barilul si sare si pretul . astias` mafiotii rau.!
matiz87 is offline   Reply With Quote
Old 23-05-09, 21:53   #32
babyemporio

Stage 2
 
babyemporio's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 65
Member of:
[FORD]
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

In general, de cand a aparut Efix 95, tata numai asa ceva o pus in masina si eu la randul meu la fel. Nu stiu daca intradevar curata sau nu injectoarele, dar cel putin le tine asa cum sunt.
__________________
Ford Mondeo Ghia MK1 - 1.8l 16v DOHC, 115 cp
Volvo 240 Turbo by Evolve (ElevatedCars) - 2.2 8v SOHC, xxx cp, IN CONSTRUCTIE

babyemporio is offline   Reply With Quote
Old 23-05-09, 21:53   #33
Brabus

Stage 5
 
Brabus's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,183
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

salutare
chiar am sa va urmez sfaturile si miine fac plinul de la Rompetrol. am o laguna 2 1.8 si e plina de senzori. de cind o am (1 an) am bagat numai de la petrom sau petromV, insa in ultimul timp am observat ca parca nu mai merge ca inainte si ca uneori se ineaca (parca se taie alimentarea - facut test la reprezentanta si nu am probleme cu masina).
asa ca o sa devin client Rompetrol si eu
merci inca o data ...
Brabus is offline   Reply With Quote
Old 23-05-09, 21:55   #34
babyemporio

Stage 2
 
babyemporio's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 65
Member of:
[FORD]
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

Nu ai de ce sa ne multumesti Brabus.Apropo, chiar astept un PM dupa ceva km facuti cu Efix sa imi spui cum merge. Tin sa precizez ca am un vecin cu o masina identica cu a ta, tot Efix 95 foloseste cam de un an si e foarte multumit.
babyemporio is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 10:22   #35
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

Quote:
Originally Posted by scturoag View Post
Efix nu este la Petrom decat la Rompetrol ...

@CZ407 : Pentru diesel , cel mai bun ii Sprint Diesel de la OMV , iar iarna Alpin Diesel tot de la Omv , cel mai indicat !

Un prieten d'al meu ... si-a luat o masina ... un BMW , si tine foarte mult la masina si nu stia ce benzina sa puna , Omv , Petrom sau Rompetrol , si a pus in 3 sticle din fiecare , apoi a facut comparatia , cea mai curata(fara impuritati) era Efix 95 de la Rompetrol ...
Si foarte multa lume lauda Rompetrolu' ... eu le-am spus la 2 prieteni sa puna la Rompetrol ca e mai buna ... au pus odata si au fost foarte multumiti , si de pret si de calitate , si d'atunci numai la Rompetrol pun ...
despre MOL si LUKOIL ... numai cuvinte de "lauda" ... benzina ii plina de "mazga" si din 10 litri de benzina , 4 is gazolina ... asta la noi in tara , ca in tarile de origine au benzina buna , cum e si Rompetrolu' la noi.
100 % de acord cu tine , eu bag in general NUMAI de la PETROM , PETROM V si OMV !!!
am bagat de la LUKOIL sa INNEBUNESC in trafic dadeam 6000 de rotatii cu a 1 si nu pleca masina dupa loc , in viteza a doua la fel abea cuplam AM ZIS ca sa belit motoru nu stiam ce sa mai fac IMI VENEA SA PLANG de nervi ....
bagasem cam de 15 lei inainte sa plec la munca ,,,,,,30 de minute si sa dat masina peste cap !! imediat mam oprot la un petrom si ma sfatuit baiatu de la poma sa o dizolv si a trebuit sa mai bag de vreo 70 lei , 50 lei NU MAI STIU cat am bagat dar sia revenit IMEDIAT !!!

CONCLUZIE !!! benzina de la Lukoil O MARE BOMBA pentru masina !!!
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 10:24   #36
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

Oricat sar scumpi benzina TOT se cumpara , numi spune ca u cu masina LUXOASA nu o sa mergi cu masina , sau ii vedem pe cei cu masini scumpe mergand cu metrou ?personalul firmelor ? folosesc 100 de masini , salvari , politie , transport in comun ,10000 de firme TOT SE VINDE ) k
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 14:52   #37
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

de 3 ani jumate de zile de cand conduc, doar omv. carerra 95 si 100 mai rar.
pana acuma nu am avut probleme. intre carrera 100 si 95 s-a simtit umpic de diferenta, dar acuma cum nu prea am bani raman la 95.
poate pe viitor merita incercat si efixu` de la rompetrol. vom vedea.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 15:20   #38
CobraArt

Stage 5
 
CobraArt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,026
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

Eu de vreo 4 ani bag de la Petrom de 98 sau 95 si n-am avut probleme.
Uneori mai bag Alto 101 de la Rompetrol si se simte ceva,ceva.
CobraArt is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 15:28   #39
chelloo83

Stage 5
 
chelloo83's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 335
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

Eu bag numai carera 100 OMV...aceasta benzina devine din cein ce mai proasta...si mai scumpa, consumul a crescut cam cu 1%...dar nu asta conteaza, nu mai trage cum tragea nainte se simtea cand bagam carera 100, acum...nu e mare diferenta fata de lukoil 98...cred ca o sa incerc de la petrom
__________________
Sunt cosmarul soferilor in trafic...fiindca sunt pe verde toata ziua practic...
Nimeni nu moare virgin, viata ne .... pe toti...
Urasc romanii tiganizati!!!
chelloo83 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 15:50   #40
AlexAstra

Stage 2
 
AlexAstra's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 40
Default Re:Ce carburant folositi?

Cand bag de la petrom...parca ceva nu mere ok, nu trage asa bine.Parera mea e ca cel mai bun carburant ii la OMV.cu carburantu de acolo se simte pedala...desi ii putin mai scump.De acolo bag carrera 98 care-i buna la ardere si motoru trage mult mai bine.
AlexAstra is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 15:59   #41
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

la omv sincer sa fiu n-am vazut in viata mea carerra 98. doar 95 si 100.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 23:42   #42
iulian_sasser

Stage 2
 
iulian_sasser's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 32
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

am citit toate mesajele si nu stiu, dar cred ca o sa-mi sariti in cap. cel putin eu si tata 90% am alimentat numai de la lukoil. si la dacia 1310 si la skoda octavia tour 1.6 mpi. la skoda cel putin de la inceput pana acum (83500 km) in cea mai mare parte lukoil si cand mai era ceva mol evo benzina sau 100 omv. sincer nu am incercat efix dar o sa incerc, vad ca e laudata. pana acum nu am avut probleme cu masina. si la diferenta nu prea simt eventual o diferenta mica dar nu sa nu mai plece de pe loc , si cred ca diferenta era din cauza mea ca in rest cand calcam skoda la max (aproape de 6500 rpm ) viteza care o atingeam in fiecare treapta era aproape aceeasi. acum poate am avut noroc nu stiu. o sa revin cu o parere dupa ce incerc efix. oricum, sincer nu cred ca avem de unde sti ce e in fiecare benzina...
iulian_sasser is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 23:55   #43
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

eu sincer bag agip. asa m-am obisnuit, asa s-a obisnuit si masina si merge mult prea ok. nici o belea in 60mii km de agip. cu petrom nu mi-a placut niciodata cum merge, parca motorul nu are pic e viata in el. lukoil am bagat o singura data, cand fie bagam de acolo fie ramaneam in pana. nu pot spune ca a fost nenorocire, dar nici bine nu a mers.
tot aud vorbe bune de rompetrol... o sa mai incerc si de acolo, desi n-am sesizat diferenta intre agip si rompetrol
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 08:18   #44
11KPO
Mercedes Driver

Stage 5
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,398
Member of:
[MERCEDES]
[2 Roti]
[LANCIA]
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

eu folosesc carburanţi numai de la Petrom , mi se par cei mai OK
11KPO is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 12:22   #45
AlexAstra

Stage 2
 
AlexAstra's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 40
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

scuze...carrera 100...
AlexAstra is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -