Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Sondaje Auto

Sondaje Auto Chestionare, Curiozitati, Sondaje - Vezi ce au raspuns altii si spune-ti parerea

View Poll Results: La cati ani schimbati lichidul de frana?
la fiecare doi ani 10 40.00%
la 3 ani 1 4.00%
la 4 ani 2 8.00%
la 5 ani 1 4.00%
la 6 ani 0 0%
la 7 ani 1 4.00%
deloc 8 32.00%
la un anumit numar de km parcursi 2 8.00%
Voters: 25. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 26-01-09, 01:24   #1
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default La ce intervale de timp, la cati ani schimbati lichidul de frana?

La ce intervale de timp schimbati lichidul de frana?

Inainte, pana acuma ceva vreme se recomanda ca lichidul de frana sa fie schimbat la 4 ani. Mai nou astia recomanda schimbarea lichidului de frana la fiecare doi ani. Si abziehbildul lipit la usa soferului, sau in compartimentul motorului sugereaza un inteval de 2 ani. Voi cum procedati? Daca il schimbati in functie de un anumit numar de km parcursi, mentionati la cati.

Eu am luat masina la mana a II-a iar in manualul masinii, desi este casuta pentru bifat cu acest schimb, nu a fost bifata, desi a avut toate inspectiile in decurs de 2 ani la VW-Audi, inclusiv cea de 90.000 km, mai complexa, se pare ca lichidul nu a fost schimbat. Cred asta pentru ca si pe stickeul de pe usa nu e trecuta ca ultima data decat vara lui 2005, deci daca s-ar fi efectuat schimbul ar fi trebuit trecut vara lui 2007. Temator si pentru a respecta prescriptiile producatorului m-am dus cu drumul gramada pe 14.08.2007 (exact la 4 ani de la data fabricatiei, nu a introducerii in circulatie) si am schimbat lichidul de frana (la 108.540 km). Am folosit Castrol DOT 4 , lichid de frana obisnuit, 1 litru, prin metoda celor 3 baieti, la pedala, la palnie si la ventile. M-a costat 40 ron 1 l Castrol Dot 4 si 40 Ron plata muncitorului, deci 80 ron. La Golf 4 intra 1,25 l. Din pacate la vremea aceea nu stiam ca intra 1,25 l si am pus decat 1 l, ceea ce inseamna ca a mai ramas si putin din cel vechi.
Imediat dupa schimb am trait multe zile cu impresia ca am facut o prostie si ca nu trebuia sa fac schimbul, pentru ca acuma frana mai prost ca inainte. Poate era doar o impresie, dar mie asa mi s-a parut. De acuma incolo doar la 4 ani mai schimb acest lichid de frana, indiferent ce zic altii si de cate zile ploioase are anul. Cineva mi-a spus sa nu il mai schimb deloc; vad si eu acuma cum se comporta frana. Daca tine poate il schimb si mai incolo de 4 ani.

Last edited by iulian2476; 26-01-09 at 17:13.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 12:21   #2
Dumitru Cristian
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dumitru Cristian's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 771
Member of:
[DAEWOO]
[Oltcit]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: La ce intervale de timp, la cati ani schimbati lichidul de frana?

Lichidul de frana cu timpul absoarbe apa in el, deci dupa cativa ani ~7% este apa.
Lichidul din cate inteleg nu l-ai schimbat deloc bine! Se scoate cu o seringa tot ce e in bodionas, dupa care deschizi toate aerisitoarele, faci pedale pana nu mai iese absolut nimic, daca ai cu ce sa tragi, tragi cu vacuum pe la aerisitoare sa iasa absolut tot. Pui lichid nou, faci pedale multe si faci aerisirea pana nu mai iese nici o bula de aer (vezi la probleme tehnice, la probleme frana bmw e nu stiu cat am scris acolo cum se face aerisirea corect). Daca a ramas aer in sistem normal ca franeaza mai prost ca inaite si cel mai important, tu ai schimbat mai mult lichidul din bidon......
Eu l-am schimbat de curand la Nubira (asa cum trebuie) si e o mica mare diferenta la frana acum!!!
Deci data viitoare schimba-l CORECT si vei vedea diferenta!!
__________________
Pasiunea nu are limite!
Dumitru Cristian is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 23:54   #3
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: La ce intervale de timp, la cati ani schimbati lichidul de frana?

Ba da, lichidul a fost schimbat foarte bine la masina mea. Atata ca poate nu a fost scos tot din sistem, in sensul ca am pus un bidon de 1 litru Castrol DOT4 in loc sa pun 1,25 l, cat are sistemul tot. De ce zici tu ca nu l-au schimbat aia bine nu stiu; eu am fost de fata si am vazut cum au procedat si nu e adevarat ce spui tu ca trebuie bagate siringi sau chestii de genul asta. Dupa cum spui tu inseamna sa cumperi 10 litri de DOT4 si sa pui 1,25 l (cum e la mine) ca sa faci un schimb corect. Cam asa se intelege.
Lichidul de frana e higroscopic si trage in timp apa din atmosfera dupa ceva timp, dar nu in 2 ani asa cum recomada astia. Proprietarii cu masini vechi nu l-au mai schimbat deloc si masinile respective pun frana destul de bine.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 19:57   #4
Dumitru Cristian
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dumitru Cristian's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 771
Member of:
[DAEWOO]
[Oltcit]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: La ce intervale de timp, la cati ani schimbati lichidul de frana?

Pei atunci mergem pe chestia cu las-o ba ca mergea-asa. Eu ti-am zis ca am tras cu seringa de ulei ca sa nu ramana nici un strop. In cazul tau 2 litrii ar trebui sa fie ok, nu 10... asta daca sti cum se face...
Dumitru Cristian is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 11:20   #5
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: La ce intervale de timp, la cati ani schimbati lichidul de frana?

Oficial se schimba la 2 ani , daca trec 3 ani e inca ok dar cel tarziu dupa 4 ani ar trebui schimbat.

Lichidul de frana nu se scoate niciodata complet din circuit !!! Intra prea mult aer in instalatie si e complicata o aerisire perfecta !!!

Bidonasul de la motor se goleste 75% .Lichidul nou il impinge pe cel vechi la suruburile de aerisire (in ordinea corespunzatoare)...cu asta nu intra aer in circuit si lichidul vechi iese din instalatie. Bineinteles prin pompa electrica sau cu aer comprimat ramane bidonasul tot timpul plin cu lichid nou.
Am scris de pompa electrica sau cu aer comprimat fiindca la masini cu ABS nu este indicat sa faci schimbul prin pedala...si probail ca asta e si motivul pt care la unul sau altul dupa schimbul de lichid nu mai franeaza masina cum trebuie (nu e obligatoriu insa in 50% din cazuri se intampla)
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 23:59   #6
Dumitru Cristian
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dumitru Cristian's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 771
Member of:
[DAEWOO]
[Oltcit]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: La ce intervale de timp, la cati ani schimbati lichidul de frana?

mobiles eu la Nubira nu am ABS si porcarii din astea, sevo si atat. Am scos tot si am spalat ca asa am crezut de cuviinta si da, a fost ceva aer da am facut o treaba si se simte mult si bine!! La Cele cu ABS operatiunea e putin diferita...
Dumitru Cristian is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 10:06   #7
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: La ce intervale de timp, la cati ani schimbati lichidul de frana?

Salutare!

Am schimbat lichidul de frana personal de data aceasta, evident cu un ajutor. A fost foarte simplu si franele tin mai bine ca inainte, dar abia de a doua zi de la schimb, ca imediat dupa schimb erau slabe cum erau si inainte. De data asta l-am schimbat dupa fix 3 ani, insa as recomanda ca schimbul sa se faca dupa 2-3 ani daca se observa o franare mai slaba.
A iesit foarte mult aer de pe instalatie, dar diferit in functie de roata. De unde s-a strans atata aer la unele roti nu pot sa imi explic, pentur ca niic nu am mers mult cu ea (~30000 km in 3 ani) si nici nu am franat excesiv. Daca franele tin foarte bine si ABS-ul respinge piciorul puternic, schimbul poate fi facut si dupa un interval mai lung.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -