Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Mures

Reply
 
Thread Tools
Old 10-05-08, 11:43   #16
boti

Stage 4
 
boti's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 216
Default Re: BMW fun club

@ NAH. La cine sa ma duc sa-mi puna masina pe tester? In afara de Feri, de pe Budiului. La reprezentanta, anul trecuta fost 124 lei un test simplu, iar un test total cam 240.Dar acolo nu mai merg,ca imi vine sa plang cand plec de acolo, asa niste texte si diagnoze imi fac.

Uite, un exemplu: Data trecuta am vrut sa-mi cumpar una de la piata. Tipul era din Cluj. Avea un 320d touring din 2001, dar full. (piele, xenon, 4 geam el., turela el., ...etc.) A cerut 9000, cu textul e e masina nevestei si ii este frica, nu cumva sa se omoare muierea Luni ne-am dus la BMW, la un test. Stii cat au scos ca am de reparat la masina? 110 milioane, aprox. 3000 euro + TVA !!!! Bineinteles, cu piesele lor Pana la urma n-am cumparat masina, asa de mult m-au dezamagit.
__________________
... go hard, or go home ...
boti is offline   Reply With Quote
Old 10-05-08, 12:02   #17
82nah

Stage 5
 
82nah's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 583
Member of:
[VW]
Default Re: BMW fun club

in afara de reprezentanta si Feri nu prea stiu...dar stiu ca Feri cu 60 de lei face testul......eventual incearca la Trosner dar nu stiu sigur
82nah is offline   Reply With Quote
Old 10-05-08, 15:00   #18
FUYO

Stage 5
 
FUYO's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 440
Member of:
[BMW]
Default Re: BMW fun club

mersi pt reply am facut f mult research pe E30. 6cilindri suna temptant, dar...320 nu vreau pt ca poate mananca cat un 325 si nu merge mult mai tare decat un 318....un 325cu ai sai 170de cai ar fi dreamy, dar nu cred ca as rezista sa nu o calc ca maniacu la fiecare ocazie...si again..mi-ar manca toata averea. asa ca m-am decis la 318...consum OK, merge OK (0-100 in cam 10sec)ii pun si un filtru K&N si o toba Remus ..pt prima masina va fi perfect m-a tentat si iS (merge mai bine, motorul m42 e mai modern,se poate pune chip, si nu consuma mult) dar nu s-a fabricat decat in varianta cu 2usi, iar mie-mi place sedan-ul cu 4. in orice caz, va fi din '88-90', adica varianta cu facelift si motorul mai nou (m40) cu 115 cai (ala vechi m10 avea numai 105). al tau din ce an e? daca stii cat de cat germana, un link f fain, despre toate E30, opinii desp motorizar, probleme tehnice, stuff
http://www.e30forum.de/diyfaq/kaufbe...ufberatung.htm
daca stau sa ma gandesc, nu sunt multe E30 in orash...e acela cu nr de DAN..(stilul discutabil)..) pe al tau nu l-am vazut..mai ai poze?
FUYO is offline   Reply With Quote
Old 24-11-08, 02:13   #19
mowgli

Stage 2
 
mowgli's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 60
Default Re: BMW fun club

cam putini fani la bmw.ma rog.fani sunt dar nu intra pe la noi pe forum.las ca fac eu cat 2.
mowgli is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 21:11   #20
adi maios

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3
Default Re: BMW fun club

Salut.Am si eu un BMW 330XD.Ce parere aveti de el?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	121708162910.jpg
Views:	298
Size:	428.7 KB
ID:	797264   Click image for larger version

Name:	121708162955.jpg
Views:	312
Size:	465.2 KB
ID:	797265  
adi maios is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 22:30   #21
82nah

Stage 5
 
82nah's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 583
Member of:
[VW]
Default Re: BMW fun club

330xd...asa da + ca e manual
f frumoasa masina...sa ai noroc de ea
82nah is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 15:31   #22
adi maios

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3
Default Re: BMW fun club

mersi 82nah
adi maios is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 15:35   #23
adi maios

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3
Default Re: BMW fun club

-si eu va doresc sa aveti noroc de ele si sa aveti grija de ele
-dupa parerea voastra ar face fata la liniuta?
-de 3 luni de cand o am inca nu m-a facut nici unul in trafic(liniuta inca nu am facut)
MERSI
adi maios is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 23:33   #24
MS 87 PIJ
Skoda Driver

Stage 5
 
MS 87 PIJ's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 742
Member of:
[SKODA]
Default Re: BMW fun club

FAceee daca e si x mai bine cred eu am vazut ca al tau da modelu mai nou cred ca e90 330 xd foarte fain o plecat !! Sa ai noroc de ea
MS 87 PIJ is offline   Reply With Quote
Old 06-03-09, 18:01   #25
FUYO

Stage 5
 
FUYO's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 440
Member of:
[BMW]
Default Re: BMW fun club

Dupa mai bine de 3ani de vise, cautare si documentare, asteptarea a luat sfarsit. Miercuri imi aduc E30ul din Ungaria Un exemplar fain chiar din ultimele serii, din '91 noiembrie. Intre timp, nu stiti unde sau cine se ocupa de retapitare scaune si cam la ce pret?
FUYO is offline   Reply With Quote
Old 06-03-09, 18:31   #26
mowgli

Stage 2
 
mowgli's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 60
Default Re: BMW fun club

fuyo, sunt dar am auzit ca tariful pt o tapitare completa e undeva la 1000-1500 de euro (cand era 32.500), pt volan, alta firma mia cerut 40 de euro.cred ca cel mai frumos si mai usor lucru pe care poti sa-l faci e sa cauti de piele originale.da-ne detalii despre motor, si cum faci cu inmatricularea.sa ai parte de el si el de tine, si sa-l stapanesti fara incidente in trafic.ai facut o alegere pe care nu o sa o regreti.
__________________
never drive faster than your guardian angel can fly
mowgli is offline   Reply With Quote
Old 06-03-09, 19:34   #27
FUYO

Stage 5
 
FUYO's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 440
Member of:
[BMW]
Default Re: BMW fun club

Era singura alegere pt ca e masina mea preferata OO=[][]=OO, deci altceva nici nu intra in discutie Numai ca asteptam momentul potrivit si masina potrivita. Dar recent a devenit clar ca multumit fraierilor d la RAR, singura modalitate de a aduce un Ursultez e s-o lasi inmatriculata in UE, de ex in Ungaria. Eu o sa-l trec p numele matusii mele, platesc asigurarea si taxele acolo. Va mai dau detalii despre asta cand aflu exact cat a costat toata povestea. E un 318i, motor M40 de 113CP, 4usi. Adica exact cum mi-am dorit Da scroll in sus dak vrei, am motivat mai de mult de ce am vrut 318. Are jentile originale BBS de 15 (o sa primeasca mai incolo jenti d 16, deci daca va interesaza p careva astea.. ),toba Remus (care primea oricum) si filtru sport FK (care pt moment va fi ok). Si tu esti MS, mowgli? Ce conduci?
FUYO is offline   Reply With Quote
Old 07-03-09, 19:15   #28
mowgli

Stage 2
 
mowgli's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 60
Default Re: BMW fun club

Da fuyo.toti suntem din Mures.Un bmw 324d e30 in 2 usi (motor schimbat, original era 318 ca in 2 usi diesel nu s-o facut.) cu kit m-tech 2 si jenti alu originale pe 15''.Te sfatuiesc sa nu pui jenti mai mari de 16.Uite Fuyo, si masina mea preferata e tot e30, dar datorita statului si a legilor, m-am reprofilat pe a 2-a mea iubire si anume e34.Masina intra la euro2, e destul de ieftina, iar la noi in tara e mai ieftin si decat e30.Principalul motiv pentru care am ales-o e pentru ca mi cam frica ca in 2011 sa nu ne oblige sa ni le casam ca-s non-euro.Ce imi place la e34 e motorul de 2.0 cu vanos si 150 de cai, e foarte fiabil plus ca e34 e mai stabil decat e30.Mie unu nu-mi trebuie bmw sub 6 cilindri, diferenta e enorma.Inca nu mi-am luat una, dar astept sa fac rost de banuti, afara incep pe la 1500e in stare acceptabila.
mowgli is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 21:11   #29
FUYO

Stage 5
 
FUYO's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 440
Member of:
[BMW]
Default Re: BMW fun club

noah baieti, am ajuns acasa cu bine cu E30ul acuma e la service pt o reimprospatare majora, am o parte din piese deja comandate (mai o bucsa, mai un arc, mai o caseta de directie pe ici pe colo etc), sa vedem ce mai descoperim oricum eram pregatit sa cheltuiesc vreo 500 de euroi p reparatii, vreau ca masina sa fie impecabila. dar in general e intr-o stare buna si solida, e o baza buna pt un ursuletz ca la carte. urmeaza pozele dupa ce o scot de la service. intre timp sa va povestesc despre acte si costuri. acestea au fost mai putine decat ma asteptam, si au mers destul d repede pt ca au fost facute intr-o comuna langa Nyiregyhaza, unde nu stai ore in sir la primarie si peste tot ca in orase. Pe de alta parte proprietarul avea toate actele pregatite, stia toate demersurile si mai avea si pila prin zona In fine, trecerea de pe numele lui pe numele matusii mele a costat 44.000forinti, verificarea de originalitate (se verifica daca seria sasiului se potriveste cu seria motorului etc.) a fost 18500, iar la avocat am dat 5000 pt intocmirea imputernicirii. Deci demersurile au costat in total 67500forinti, adica in jur de 230de euro. In afara de astea, se mai plateste o taxa anuala la stat (care era platita deja), in jur de 15000forinti, si asigurarea. Mie mi-a iesit destul de scump asigurarea pt ca matusa sta in Budapesta si acolo e cel mai mare risc de furt, plus ca ea are masina d firma deci practic asta e prima masina p numele ei. In conditiile astea platesc 90.000forinti pe an, adica in jur de 100lei pe luna. Se poate scoate si mult mai ieftin daca-l treci p numele unui om cat mai batran, dintr-o localitate cat mai mica Ce sa zic, pt mine merita compromisul si asa Cam atat deocamdata, sper ca v-au fost de folos informatiile.
FUYO is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 22:18   #30
vali-tgm

Stage 5
 
vali-tgm's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,113
Member of:
[Moderators]
Default Re: BMW fun club

Cred ca te-am vazut prin oras acuma cateva zile. Un urs pe ungaria... imi scapa acuma culoarea(verde banuiesc), in 4 usi si erai pe calarasilor cand te-am vazut. Sa o stapanesti sanatos.
__________________
BMW E46 320i '99
vali-tgm is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -