Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > Alte marci > AMERICANE

Reply
 
Thread Tools
Old 14-07-09, 07:32   #1
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Trans Am vs. Camaro by ASC

Dupa cum se stie Pontiac Divission s-a desfiintat, GM nu vrea sa mai produca tipul de masini. Era Pontiac Firebird Trans Am este un capitol īnchis si se pare ca pe veci.
Īntr-e timp a iesit pe piata noul camaro, a 5-a generatie iar firmei ASC ia venit ideea sa transforme camaro-ul īntr-un trans am, ceea ce defapt facuse si GM ani de zile.
Ideea ASC este singura posibilitate momentana de a satisface fanii Pontiac Firebird Trans Am. Poze reale nu exista īnca ci doar cīteva virtual tuning puse la dispozitie de ASC.

Īn ce masura va avea succes firebirdizarea camaroului, ramīne de vazut. Parerea mea, comparativ cu dezign-ul virtual a lui Leonard din Austria (vezi poza cu Firebird Trans Am negru - ultima) , ceea ce vrea sa faca ASC este un dezastru.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	transam01.jpg
Views:	128
Size:	131.4 KB
ID:	1006392   Click image for larger version

Name:	transam02.jpg
Views:	164
Size:	94.5 KB
ID:	1006393   Click image for larger version

Name:	transam03.jpg
Views:	118
Size:	73.9 KB
ID:	1006394  

Click image for larger version

Name:	Front_View_Black.jpg
Views:	145
Size:	232.7 KB
ID:	1006395  
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 12:06   #2
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Trans Am vs. Camaro by ASC

pare interesant...dar parca toata forma masinii este derivata din Mustang...

P.S. ultimul VT este marfa rau...daca le-ar iesi asa...
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 12:34   #3
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Trans Am vs. Camaro by ASC

Marea problema ca īntr-e timp Camaro, Mustag, Charger parca ar fi toate o apa si-un pamīnt numai cu botul si interiorul schimbat. Masinile americane de azi au devenit pur si simplu plictisitoare (cel putin asta-i parerea mea) comparativ cu se s-a construit prin anii 70 - 80, anii de glorie a MUSCLE CAR'ului american.

Acum ca design (fata / spate) ei nu fac alt ceva decīt sa se agate de vechiul design īn maniera modernizata, design ce a avut cel mai mare succes.
Asta este ca si cīnd ai lua un LOGAN si īi pui botu si spatele de Dacia 1300 modernizat / restilizat.

Da, cel negru din ultimul VT este desenat dupa generatia a 2-a de Firebird Trans Am, īn stilul negru cu auriu care aduce aminte de Pontiac-ul folosit īn filmul BANDIT cu BURT RAYNOLDS.
AICI poti sa vezi si celelalte doua poze (lateral si spate) de la VT-ul lui LEONHARD si AICI generatia 2 de Firebird Trans Am folosit īn Filmul Bandit. Asa poti face o comparatie de preluare design.

Last edited by CyberCSX; 14-07-09 at 12:36.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 05-08-09, 16:56   #4
TzucuNY

Stage 4
 
TzucuNY's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 250
Default Re: Trans Am vs. Camaro by ASC

ASC a facut Camaro meu decapotabil. Generatia a 3-a (82-92) nu au fost facute decapotabile din factorie. A fost o optiune de la dealer, scumpa si a durat cam 4 luni, ca sa o trimita la ASC si ei au modificato. Interiorul si vopseaua a fost facuta de mine.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC03591.JPG
Views:	163
Size:	3.38 MB
ID:	1035102   Click image for larger version

Name:	DSC03586.JPG
Views:	133
Size:	3.23 MB
ID:	1035103   Click image for larger version

Name:	DSC03613.JPG
Views:	154
Size:	3.26 MB
ID:	1035104  

TzucuNY is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 14:20   #5
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Trans Am vs. Camaro by ASC

frumoasa masina ta!!! Tu esti tipul care a dus si Dacia in state Pontiac au fost si vor ramane cele mai populare masini.
Acele poze de mai sus, seamana izbitor cu Camaro SS noul model..probabil GM vroia sa faca un Muscle Car Pontiac din aceeasi masina Camaro SS. dar s-a dus. Aceeasi poveste a fost si cu GTO care a derivat din Holden Monaro. Dar acela mi-a placut mult mie.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -