Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > Alte marci > AMERICANE

Reply
 
Thread Tools
Old 11-03-09, 00:45   #1
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default KNIGHT RIDER Replica - Noua achizitie !

Īn urma unor confruntari neplacute, confruntari unde sīnt considerat un MINCINOS iar unii membrii de pe acest forum se considera TRIBUNAL carora le trebuie livrate DOVENZI considerīnduse buricul pamīntului, mi-am permis sa editez primul meu posting rugīnd totodata moderatorii de a īnchide acest thread.

Last edited by CyberCSX; 19-04-09 at 20:00.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 01:05   #2
SUPAPA_Jr

Stage 5
 
SUPAPA_Jr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of:
[2 Roti]
Default Re: KNIGHT RIDER Replica - Noua achizitie !

de curiozitate...merge condusa cu volanul ala?
SUPAPA_Jr is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 01:09   #3
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: KNIGHT RIDER Replica - Noua achizitie !

Da bineīnteles.
Chiar mai bine decīt cu cel rotund.
Singura problema, sper sa nu faca fite la omologare ca astia de aici de la TÜV cam.......tusesc cīnd vad asa ceva.
Oricum, o rezolv ca mai exista replicante din astea pe aici ce si-au omologat "gulving". (Asa se numeste semivolanul masinii din film).

PS:

- Acuma daca-mi spune careva ca-s nebun, īi dau dreptate ca..........asa sīnt eu cīnd e vorba de Pontiac

Last edited by CyberCSX; 11-03-09 at 01:12.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 07:19   #4
silencer

Stage 5
 
silencer's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 485
Default Re: KNIGHT RIDER Replica - Noua achizitie !

foarte frumoasa masina. mi se pare o investitie absolut perfecta.
silencer is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 07:22   #5
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: KNIGHT RIDER Replica - Noua achizitie !

Bijuterie... punct.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 07:41   #6
aly99mtw
BMW Driver

Stage 5
 
aly99mtw's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 303
Smile Re: KNIGHT RIDER Replica - Noua achizitie !

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
cu siguranta unii īsi aduc aminte de serialul TV - KNIGHT RIDER cu "supermasina" K.I.T.T. bazata pe pontiac Firebird si David Hasselhoff.

Ei bine, am reusit sa pun mīna pe un Pontiac tunat īn maniera K.I.T.T..
Motorizarea este un V8 clasic cu carburator edelbrock, transmisie automata īn 4 viteze cu overdrive, cutie TH 700 R 4.
Deci aici este totul Pontiac Firebird Trans Am original fabricatie 1988 dar eu zic ca lucrarea merita fiecare euro dat. Singura adaugire fata de masina din film este navi-ul din consola din tavan si radio-ul cu MP3. Pe monotoare se poate vedea prin videocamere spatele (retrovizor), selectabil si stīnga / dreapta - (retrovizoare de pe usi) si fata īn directia de mers cu imprimare pe HDD īn MPEG-2. selectia se face direct pe monitoare cu touch screen.

Acum las sa vorbeasca putin pozele:
Wooow... masina copilariei mele! Sa ai parte de ea ca e sooper ... dak vii cu ea in Romania sa ne dai de veste, as fi cel mai fericit sa o vad LIVE .....inca odata BESTIALA!!!!!!!
__________________
aly99mtw is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 07:46   #7
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: KNIGHT RIDER Replica - Noua achizitie !

Multumesc de aprecieri.
Oricum, va primi numere de sezon si se circula cu ea numai vara, mai exact de la 01.05 pīna pe 01.10 fiecare an īn rest, sta īn garaj.
Asta-i masina de colectie si de mers la īntīlniri (fan clubs etc.).

Ma īnerveaza ca momentan e mizerabila ca dracu de la transport.
De vreo saptamīna ploua īncontinuu si nu se mai opreste.
Trebuie spalata, lustruita etc.

@ aly99mtw

Ar fi o idee s-o aduc o data s-o prezint la vreun auto show ceva dar sub nici o forma n-am so gonesc pīna īn RO ci adusa pe remorca.

Last edited by CyberCSX; 11-03-09 at 07:59.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 09:05   #8
SUPAPA_Jr

Stage 5
 
SUPAPA_Jr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of:
[2 Roti]
Default Re: KNIGHT RIDER Replica - Noua achizitie !

pai care e faza cu numerele de sezon? esti scutit de ceva impozite?...nu de altceva da la noi in romania nu poti nici macar asigurarea la moto sa o faci pe sezon...cu toate ca iarna nu mergi...
SUPAPA_Jr is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 09:13   #9
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: KNIGHT RIDER Replica - Noua achizitie !

Quote:
Originally Posted by SUPAPA_Jr View Post
pai care e faza cu numerele de sezon? esti scutit de ceva impozite?...nu de altceva da la noi in romania nu poti nici macar asigurarea la moto sa o faci pe sezon...cu toate ca iarna nu mergi...
Cu numerele de sezon se īnmatriculeaza si se radiereaza singura pt perioada de timp stabilita. Deci se īnmatriculeaza singura pe data de 01.05.2009 si se radiereaza singura pe 01.10.2009. Din 01.10.2009 pīna la reīnmatricularea automata pe 01.05.2010 nu se mai circula cu ea cu toate ca numerele sīnt pe masina. Īn 01.05.2010 se reīnmatriculeaza iarasi singura pīna īn 01.10.2010 si tot asa.

Impozit si asigurare se plateste numai pe perioada cīt se circula deci numai pt intervalul 01.05 pīna īn 01.10 a fiecarui an. Īn poza de mai jos vezi un exemplu de numar de sezon. Īn coltul din dreapta, vezi lunile de circulare (auto-īnmatriculare) 04 / 10, deci din luna 04 pīna īn luna 10 :

Last edited by CyberCSX; 19-04-09 at 19:55.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 09:16   #10
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: KNIGHT RIDER Replica - Noua achizitie !

Sa te vad de unde faci rost de ceas ca sa vorbesti cu ea ). Super tare achizitia....merita banutii.....sa o stapanesti sanatos.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 09:24   #11
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: KNIGHT RIDER Replica - Noua achizitie !

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Sa te vad de unde faci rost de ceas ca sa vorbesti cu ea ). Super tare achizitia....merita banutii.....sa o stapanesti sanatos.
Las ca nu-mi trebuie ceas sa vorbesc cu ea

De vorbit, vorbeste destul si asa ca pe voice modul e cuplat navi-ul cu voce de barbat, acelasi timbru vocal ca masina originala selectabil īn mai multe limbi. si asta-i suficient.

Īn ceea ce priveste pretul, am luat-o īnca ieftin de tot cu 21.000 EURO ca de regula sub 35.000 - 40.000 nu iei una din asta. Daca de gīndesti, numai bordul asa cum īl vezi, complet costa aprox. 3000 EURO, botul special īnca vreo 500 EURO, scanerul (becurile rosii) īnca vreo 150 EURO. Nu mai vorbesc de restul + manopera de montaj.
La toate LED-urile alea si chichitele care le mai are īi trebuie 2 baterii.

Tipul a dat-o asa de ieftin ca-i murise nevasta de cancer uterin si a ramas singur cu 2 copii.

Last edited by CyberCSX; 11-03-09 at 09:27.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 12:35   #12
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: KNIGHT RIDER Replica - Noua achizitie !

Ultimele detalii care conteaza la o masina la asta : Cati cai are,cat consuma,si...cat baga ?
Masina e fenomenala. Chiar week-end-ul trecut m-am uitat la un episod si am vazut masina acolo. E actrita buna
Daca ajungi prin Romania,sa ridici o mana
Bafta multa cu jucaria !
eMH is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 12:42   #13
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: KNIGHT RIDER Replica - Noua achizitie !

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Ultimele detalii care conteaza la o masina la asta : Cati cai are,cat consuma,si...cat baga ?
Exact ca orice Pontiac Firebird DE SERIE fara nici un fel de modificari la motor īn conditii STANDARD asa cum a fost livrat īn 1988 de General Motors - SUA.

Numai 195 CP, consum īn jur de 16 litri / 100 km, Vmax aprox 200 km/h.

Masina asta este masina de show / colectie si nu masina de liniute nocturne sau alte aberatii de genul asta.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 12:46   #14
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: KNIGHT RIDER Replica - Noua achizitie !

Cānd īmi voi găsi cuvintele potrivite pentru a exprima ce simt, o să revin cu un mesaj !
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 12:54   #15
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: KNIGHT RIDER Replica - Noua achizitie !

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Masina asta este masina de show / colectie si nu masina de liniute nocturne sau alte aberatii de genul asta.
Stiu,omule,de aia am si precizat ca nu sunt detalii chiar asa importante,eram doar curios !
Imi cer scuze daca te-am deranjat cu intrebarile !
eMH is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -