Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 07-02-08, 17:32   #1
LucianIlie

Stock
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1
Default Sistem pentru Opel Astra G!

Va salut, numele meu este Ilie Lucian, posed un Opel Astra G Classic 2007 si nu sunt multumit de sistemul audio de fabrica.
Dispun de aprox 2.000 RON si as dori sa achizitionez urmatoarele:
- Pioneer 5000UB - HU
- Pioneer TS-E176C sau TS-Q172C pentru fata de 16,5 cm
- Pioneer TS-E1376 sau TS-E136C pentru portiere spate de 13 cm

Ma intereseaza daca se va auzi calitativ(toate sunetele unei melodii) la volum mediu spre mare ? Nu ma intereseaza asa de mult maximul.

In plus cat ar ajunge o insonorizare pentru toate portierele si podea ? Materiale medii, nu cele de top.
Imi mai trebuie si alte filtre sau vreun amplificator?
Mentionez ca nu vreau tun de bass sau orice cutie cu bas in portbagaj sau in masina.

Imi recomandati alte HU sau alte difuzoare in aceeasi bani?

Va multumesc anticipat tuturor.
LucianIlie is offline   Reply With Quote
Old 07-02-08, 23:25   #2
SpeeDBreaker

Stage 5
 
SpeeDBreaker's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 526
Default Re: Sistem pentru Opel Astra G!

Iao ca pe o sugestie/parere personala:
1*HU ales de tine este bunicel, daca iti place poate sa ramana, daca nu modele sunt, ai de unde alege;
2*La cap. difuzoare iti recomand sa cauti altcv, sunt destule dif`uri la banii aia care suna peste pioneer, un sistem bun pe fata pe care sa il amplifici, este suficient, nu vei mai avea nevoie de difuzoare in portierele spate;
3*Nu merita sa insonorizezi toate portierele + podea, portierele fata ajung, iar pretul este aprox 500ron pt. abele lucrate cu dynamat.
4*Vei avea nevoie de un amplificator pe cel putin 2 canale, asta daca pe viitor nu vrei subwoofer sau alte dif`uri amplificate.
5*Asculta inainte cateva sisteme(playere, dif`uri..), numai tu poti hotari ce iti place si ce nu!
Bafta!
__________________
If the weight won`t shift, e-brake it!
SpeeDBreaker is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -