Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 24-04-12, 23:28   #1
matei5

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 101
Default Cd player golf 4

Trebuie sa im cumpar un cd player,gasisem ceva alpine+stick 4 gb 450 de lei noi in magazin Domo.Dar m-am mai uitat pe net si am gasit ca golf 4 are 2 navigatii una MFD si alta MCD,aia mai mica e mcd.Imi puteti spune citeste mp3 ? Se merita aceea MFD pentru ca e destul de scumpa.
Are probleme ? stiu ca aceste playere oem mai au probleme cu citirea cd-urilor fata de astea gen aftermarket care citeste orice zgariat ne zgariat tras nu stiu cum etc.
Am 4 boxe si 4 tweetere oem in masina credeti ca s-ar auzi mai bine cu ceva oem sau cu un alpine cde-120 rm sau cu un alpine 131r ?
Stiu ca navigatia nu merge pe Romania dar schimba interiorul masinii cu mult,iluminatul butoanelor si al ecranului este albastrul acela specific vw care arata foarte frumos cu rosu de asta m-a pus pe ganduri,dar ma intereseaza si sa citeasca mp3-uri si sa am un usb si sa se auda bine.
Daca imi cumpar un mp3 player trebuie sa mai iau ceva mufe pentru adaptare pe masina ?
matei5 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-12, 01:30   #2
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cd player golf 4

Incerc eu sa iti raspund la cateva intrebari. Iti trebuie adaptor de cabluri si de antena, de la cablajul original al masinii la cel al CD playerului, dar aceste sunt cateva zeci de RON si se gasesc pe toate magazinele online. Eu as zice ca e bine sa ai o unitate cu cd si usb. CD-ul in special cel audio (track) are o calitate mult mai buna a sunetului decat usb-ul, dar prezinta si unele dezavantaje, iarna o sa intrerupta foarte des din cauza condensului pe care il face pe cd, o sa sara la gropi, si o sa fii silit sa faci toata ziua cd-uri. Stick-ul e dragut fiind nu are cum sa intrerupa iar muzica o poti pune mult mai usor acolo. Parerea mea e ca cele doua unitati Alpine, sunt superioare la unitatile stock de pe golf IV, dar cel mai bine ar fi sa cauti un magazin unde poti sa le asculti si sa le compari cu alte unitati de la alte firme ca Pioneer, Clarion sau Kenwood, si sa o iei pe ceea cera "iti gadila urechea in modul cel mai placut". Sub nici o forma eu nu ti-as recomanda navigatiile after market facute in China care se gasesc pe toate site-urile la preturi mici. Pe langa ca sunt foarte proaste calitativ, se strica si foarte repede.

Last edited by silviu.o; 25-04-12 at 01:37.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 25-04-12, 10:35   #3
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Cd player golf 4

Nu citeste MP3 nici una din unitatile OEM de G4.
Se va auzi mult mai bine cu difuzoarele stoc insa cu o unitate aftermarket.
Daca vrei un plus insonorizeaza usile.

Bafta!
AlexBanu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -